Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 5. 2018 13:15

PR bublina Šlechtová sejmula "pana Novičoka". To je větší škoda než účet za VIP salonek

Chcete pochopit mentalitu naší ministryně obrany? Navštivte její Instagram, tu sérii selfíček, fotek s psíky a vojáky a známými lidmi.
Odvolání ředitele VVÚ se jeví tak, že Šlechtová udělá, co Babišovi na očích vidí.
Odvolání ředitele VVÚ se jeví tak, že Šlechtová udělá, co Babišovi na očích vidí. | Foto: Kresba: Petr Vyoral

Taková u nás normální událost: 14. května ministryně obrany Karla Šlechtová odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) Bohuslava Šafáře (RNDr. CSc.). Tento pán zřejmě neudělal žádnou chybu, jeho pád ministryně nijak nezdůvodnila dokonce ani jemu samému…

Má se za to, že skončil poté, co se na něj snesla kritika Andreje Babiše kvůli vyjádřením o novičoku, jež premiér prohlásil za "nešťastná". (Chytil se jich totiž prezident Zeman při svém nepravdivém vyjádření pro TV Barrandov, že u nás byl "vyráběn a testován novičok".)

K tomu Šafář: "Jasně jsem v něm (ve stanovisku pro ČTK, pozn. red.) deklaroval, že jsme připravili - nevyrobili, ale připravili - malé množství látky pro stanovení analytických dat. Nedával jsem žádná jiná vyjádření." Šafář také nikdy neřekl, že by u něj v ústavu zkoumali ten jed, kterým byl otráven agent Skripal a jeho dcera. A o to šlo.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz Šafář upozornil, že Šlechtová jeho práci nijak nekritizovala: "V minulosti jsme se nikdy nebavili o tom, že by mi něco vyčítala. Ani současná ministryně, ani její předchůdce Martin Stropnický. Nevím o tom, že by nějaká kritika kdykoliv v minulosti existovala." Skutečný důvod k odvolání zřejmě prostě nebyl.

Ministryně k náhlému konci Šafáře coby šéfa VVÚ sdělila: "Využila jsem neudání žádného důvodu vzhledem k tomu, že Vojenský výzkumný ústav je i naším dodavatelem, i my (ministerstvo obrany, pozn. red.) mu dáváme nějaké zakázky." Úžasná, naprosto pochopitelná logika…

Šafář vedl Vojenský výzkumný ústav šest let, tam a v různých právních předchůdcích VVÚ strávil celkem pětatřicet let, celý svůj pracovní život. "Mám pochopitelně konkurenční doložku, která jasně říká, že nesmím podnikat ani pracovat v konkrétních oborech," dodává.

Vláda odborníků? Omyl

Není divu, že Šafář musí mít konkurenční doložku. Server army.cz o VVÚ píše, že vyvinul "maskovací převleky či maskovací sítě, které zneviditelní vojáky a techniku i pro nepřátelské radary, rušiče rádiových vln, rádiové zaměřovače či průzkumné lehké obrněné vozidlo LOV-CBRN, se kterým může protichemická jednotka vyrazit přímo do zamořené oblasti". To je jen zlomek věcí, na kterých tam vědci pracovali.

Šafář se ničeho nedopustil, ústav vedl dobře, má dokonalý přehled o jeho činnosti a nepochybně je sám na vysoké odborné úrovni. Stát v něm ztratí špičkového experta a manažera v jednom (což je vzácné), navíc mu bude muset zaplatit odstupné právě kvůli konkurenční doložce. Dost možná vyšší sumu, než jakou Šlechtová utratila za VIP salonek na letišti, za což ji Babiš veřejně pranýřoval.

Odvolat bezdůvodně člověka, jako je Bohuslav Šafář, je holý nesmysl, manažerské selhání, plýtvání nejen státními penězi, ale především kvalitními mozky. Těžko si představit hloupější, marnotratnější akt. VVÚ pracuje mimo jiné taky pro naši slavnou, ve světě ceněnou protichemickou jednotku, není možné Šafáře jen tak nechat jít (a je potupné, hloupé, nabídnout mu v ústavu místo řadového zaměstnance).

Babiš rád vykládá o "vládě odborníků", o profesionalismu, makání, toto je pravý opak, další amatérismus. Nevíme, proč Šlechtová Šafáře odvolala, můžeme jen tušit, že udělá, co Babišovi na očích vidí, šéf "firmy vláda" kritizoval ředitele VVÚ, tak ho sejmula a nazdar, důsledky se nezaobírá.

Kdo chce pochopit mentalitu Šlechtové, měl by navštívit její (veřejně přístupný) Instagram, tu sérii selfíček, fotek s psíky a vojáky a známými i neznámými lidmi. Největší slávu si vydobyla fotka z památníku na Vítkově, kde její černý pudl Jessík alias Rambohafík sedí pěkně na věnci u hrobu neznámého vojína a panička si ho v klidu cvakne. (Za několik dní se ministryně omluvila a smazala ji.) Když nahlédnete do té usilovné sebeprezentace, pochopíte, že na podstatné věci nezbývá mnoho prostoru. Šlechtová je, zdá se, ze všeho nejvíc jakási PR bublina.

To nic nemění na faktu, že zatímco používání VIP salonku (310 tisíc za několik let) je relativní prkotina, odvolání ředitele Šafáře je vážná škoda velkého rozsahu. Andrej Babiš mlčí, jen veřejně prohlásí, že on Šlechtovou nenutil, on ne.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy