Josef Baxa | Komentáře
13. 12. 2005 0:44

Právo nás jednou zahubí

Myslím si, že nás nezahubí ani nemoc šílených krav, ani ptačí chřipka, ale dříve nebo později nás umoří právo.

Přesněji to, co se u nás za právo vydává, tedy záplava různých textů často inspirovaná bruselským střihem.

V polovině 90. let koloval bonmot, že právní stát je tam, kde se dobře daří právníkům. Ano, právníkům by se mělo v právním státu dobře dařit. Jejich libé pocity by však měly pocházet z toho, jak právo funguje. Tak jako lékaři spíše než ze zjišťování nových onemocnění nacházejí uspokojení ze zdravých lidí.

S právem to je jako s tím zdravím. Všichni říkají, že je třeba méně a lépe jíst, nekouřit, nepít a k tomu sportovat. Ve skutečnosti však dělají pravý opak. Kolikrát už bylo řečeno, jak je právo složité? Kolik nových předpisů bylo prosazováno s odůvodněním, že přispějí k zjednodušení života? Praktická legislativa jde však právě obráceným směrem. Jsme v situaci, kdy už nelze spravedlivě žádat, aby běžní lidé právo znali, natožpak se jím vždy řídili.

Stačí si vzít za příklad nový Správní řád, který od ledna 2006 začne platit.

Správní řád určuje základní pravidla pro jednání člověka s úřadem. Řeklo by se právo pro všední den. Ten dosud platný má 85 stručných paragrafů a platí od roku 1968 prakticky beze změny pro ministerstva i poslední obecní úřad v pohraničí.

Ten nový má 184 vypasených paragrafů, jeho celkový rozsah je téměř čtyřnásobný. Důvodová zpráva při jeho projednávání v parlamentu zdůrazňovala, že čas mezi schválením zákona a nabytím jeho účinnosti bude využit k důkladnému proškolení úředníků a skromně dodala, že to v jednom roce bude stát necelých 60 milionů korun.#reklama

Jen jsem si nevšiml, kam se ztratil běžný občan se svými záležitostmi, s nimiž je nucen obracet se na úřad. Počítá někdo s jeho "proškolením"? Myslím, že většinou nemá o nové úpravě ani tušení.

Lidé zpravidla nemají na svých nočních stolcích zákoníky. Je to dobře, kdyby je tam měli a snad je i četli, těžko by pak spali. Právo by mělo být neviditelné a fungovat tak, jak to odpovídá přirozenému citu svobodných lidí pro rozumné upořádání vzájemných vztahů. Cenit své zuby a někdy i kousnout jen tam, kde to jinak nejde.

Možná, že prostředky, které jsou věnovány na různé kampaně a pseudokampaně všelijakými uskupeními, vedeny snahou získat moc a vládu v zemi, by mohly být spíše použity na vysvětlení nové právní úpravy. A kdyby  snad nějaké zbyly, nechť jsou věnovány na systematické a trvalé zpřehledňování právního řádu. Nejlepším volebním výsledkem by pro celou zemi bylo, kdyby nastoupila vláda práva. A mohla by i vydržet delší čas.

Autor je předseda Nejvyššího správního soudu ČR

 

Právě se děje

Další zprávy