Zdeněk Mihalco | Komentáře
29. 4. 2010 15:35

Přichází doba čínská?Pokud ano, jak se na ni připravit?

Čína bohatne. V jakém postavení budou Východní Asie a Západ za pár let?
Foto: Reuters

Peter Schiff je americký investiční analytik, který proslul předpovědí tzv. internetové bubliny na přelomu tisíciletí a poté také hypotéční a úvěrové bubliny ústící ve finanční krizi. V jednom ze svých komentářů nyní předpovídá další bohatnutí Číny na úkor Západu, pokud Číňané zhodnotí svou měnu.

„Kdyby Čína přestala manipulovat dolarem, odstranila by všechny výztuže, které dnes podepírají dysfunkční americkou ekonomiku. Ceny a úroky by vyletěly do nebes a naše ekonomika by se zhroutila. Čína by však zažila opačný efekt. Ceny spotřebního zboží by klesly, čímž by okamžitě došlo k dramatickému zvýšení životní úrovně obyčejných čínských dělníků," píše Schiff v textu, který ve svém blogu na Aktuálně.cz publikoval překladatel Aleš Drobek, jenž zajímavé texty zahraničních komentátorů pro české čtenáře vybírá.

"Jakmile Peking dostane konečně rozum, bude následná měnová bouře nevyhnutelně ničivá. Pro Číňany však bude krátkodobý šok bohatě vykompenzován dlouhodobým růstem. Pokud si myslíte, že Čína je důležitým světovým hráčem dnes, počkejte pár let," tvrdí Peter Schiff.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Petera Schiffa v blogu Aleše Drobka: Čínské století

Vývojem v Číně se dlouhodobě ve svém blogu na Aktuálně.cz zabývá Hana Brixi, která pracuje ve Světové bance a ve východní Asii pobývá. Ve svém posledním textu popisuje rychlé změny v zemi na příkladě města Datong, které se rozhodlo stát turistickým centrem namísto současného centra těžby. "Vloni datonský starosta rozhodl, že pro 2 miliony obyvatel, kteří žijí na území někdejšího starého města, nechá postavit byty v čerstvě založeném městě novém. Po jejich přestěhování nechá tři čtvrtiny starého města (včetně všech nepůvodních nebo nereprezentativních budov) srovnat se zemí," popisuje Hana Brixi.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Hany Brixi:
Přestěhovat miliony, všechno zbořit a pak oživit starou slávu

V dalším z textů Hana Brixi popisuje, jak stoupá blahobyt například čínských studentů - asi polovina z nich v Pekingu či Šanghaji dnes vlastní auto. "Pravidelně přednáším na čínských univerzitách a vidím, jak rychle přibývají zaplněná parkoviště okolo univerzitních budov a jak se zlepšuje kvalita zaparkovaných aut. Dnes už je běžné vidět studenty v Mercedesech," píše. Texty Hany Brixi o Číně najdete v jejím archivu ZDE.

O tom, že celoplanetárně přichází doba čínská, je přesvědčen filosof Stanislav Komárek. Ve svém rozhovoru pro Aktuálně.cz uvádí, jak by se měl obyčejný Čech na postupný nástup Číny připravit: "Nekojit se představou, že jde o nepodloženou fantazii - je sice myslitelné, že tygra ve skoku skolí infarkt, ale je rozumné to očekávat? Jet se do Číny či do Asie vůbec podívat a nesnažit se věc posoudit od stolku v kavárně Slavia," nabádá a dodává: "Ten, kdo to bude chtít v čínsky dominovaném světě k něčemu přivést, by se tento jazyk měl začít učit - patří k němu pochopitelně i trochu jiný způsob vidění světa, než je ten náš."

Foto: Aktuálně.cz
Celý rozhovor se Stanislavem Komárkem:
Žijeme opět v normalizaci, byť se Seychelami a mangem

S oním "trochu jiným způsobem vidění světa" seznamuje čtenáře na blozích Aktuálně.cz sinoložka Olga Lomová. V jednom ze svých textů vysvětluje, jaký že jazyk by se to Češi měli vlastně učit.

"Po roce 1989, když Češi vstoupili na globální kolbiště, najednou užasli. Nahlédli, že mezi věcmi, které jim režim léta zatajoval, byla také informace, že v Číně se nemluví obyčejnou čínštinou, ale exotickou mandarínštinou. Jako v tolika jiných případech jazykového znečištění, málokoho napadne podívat se do anglického slovníku, kde by se dověděl, že anglické 'mandarin' má pěkný český ekvivalent ve slově 'čínština' - a také ve slově 'mandarínek', porcelánové figurce usměvavého Číňana kývajícího hlavou," napsala Lomová.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Olgy Lomové: O mandarínech

Další články Aktuálně.cz o vývoje v Číně:

 

Právě se děje

Další zprávy