Zdeněk Mihalco | Komentáře
29. 4. 2010 15:35

Přichází doba čínská?Pokud ano, jak se na ni připravit?

Čína bohatne. V jakém postavení budou Východní Asie a Západ za pár let?
Foto: Reuters

Peter Schiff je americký investiční analytik, který proslul předpovědí tzv. internetové bubliny na přelomu tisíciletí a poté také hypotéční a úvěrové bubliny ústící ve finanční krizi. V jednom ze svých komentářů nyní předpovídá další bohatnutí Číny na úkor Západu, pokud Číňané zhodnotí svou měnu.

„Kdyby Čína přestala manipulovat dolarem, odstranila by všechny výztuže, které dnes podepírají dysfunkční americkou ekonomiku. Ceny a úroky by vyletěly do nebes a naše ekonomika by se zhroutila. Čína by však zažila opačný efekt. Ceny spotřebního zboží by klesly, čímž by okamžitě došlo k dramatickému zvýšení životní úrovně obyčejných čínských dělníků," píše Schiff v textu, který ve svém blogu na Aktuálně.cz publikoval překladatel Aleš Drobek, jenž zajímavé texty zahraničních komentátorů pro české čtenáře vybírá.

"Jakmile Peking dostane konečně rozum, bude následná měnová bouře nevyhnutelně ničivá. Pro Číňany však bude krátkodobý šok bohatě vykompenzován dlouhodobým růstem. Pokud si myslíte, že Čína je důležitým světovým hráčem dnes, počkejte pár let," tvrdí Peter Schiff.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Petera Schiffa v blogu Aleše Drobka: Čínské století

Vývojem v Číně se dlouhodobě ve svém blogu na Aktuálně.cz zabývá Hana Brixi, která pracuje ve Světové bance a ve východní Asii pobývá. Ve svém posledním textu popisuje rychlé změny v zemi na příkladě města Datong, které se rozhodlo stát turistickým centrem namísto současného centra těžby. "Vloni datonský starosta rozhodl, že pro 2 miliony obyvatel, kteří žijí na území někdejšího starého města, nechá postavit byty v čerstvě založeném městě novém. Po jejich přestěhování nechá tři čtvrtiny starého města (včetně všech nepůvodních nebo nereprezentativních budov) srovnat se zemí," popisuje Hana Brixi.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Hany Brixi:
Přestěhovat miliony, všechno zbořit a pak oživit starou slávu

V dalším z textů Hana Brixi popisuje, jak stoupá blahobyt například čínských studentů - asi polovina z nich v Pekingu či Šanghaji dnes vlastní auto. "Pravidelně přednáším na čínských univerzitách a vidím, jak rychle přibývají zaplněná parkoviště okolo univerzitních budov a jak se zlepšuje kvalita zaparkovaných aut. Dnes už je běžné vidět studenty v Mercedesech," píše. Texty Hany Brixi o Číně najdete v jejím archivu ZDE.

O tom, že celoplanetárně přichází doba čínská, je přesvědčen filosof Stanislav Komárek. Ve svém rozhovoru pro Aktuálně.cz uvádí, jak by se měl obyčejný Čech na postupný nástup Číny připravit: "Nekojit se představou, že jde o nepodloženou fantazii - je sice myslitelné, že tygra ve skoku skolí infarkt, ale je rozumné to očekávat? Jet se do Číny či do Asie vůbec podívat a nesnažit se věc posoudit od stolku v kavárně Slavia," nabádá a dodává: "Ten, kdo to bude chtít v čínsky dominovaném světě k něčemu přivést, by se tento jazyk měl začít učit - patří k němu pochopitelně i trochu jiný způsob vidění světa, než je ten náš."

Foto: Aktuálně.cz
Celý rozhovor se Stanislavem Komárkem:
Žijeme opět v normalizaci, byť se Seychelami a mangem

S oním "trochu jiným způsobem vidění světa" seznamuje čtenáře na blozích Aktuálně.cz sinoložka Olga Lomová. V jednom ze svých textů vysvětluje, jaký že jazyk by se to Češi měli vlastně učit.

"Po roce 1989, když Češi vstoupili na globální kolbiště, najednou užasli. Nahlédli, že mezi věcmi, které jim režim léta zatajoval, byla také informace, že v Číně se nemluví obyčejnou čínštinou, ale exotickou mandarínštinou. Jako v tolika jiných případech jazykového znečištění, málokoho napadne podívat se do anglického slovníku, kde by se dověděl, že anglické 'mandarin' má pěkný český ekvivalent ve slově 'čínština' - a také ve slově 'mandarínek', porcelánové figurce usměvavého Číňana kývajícího hlavou," napsala Lomová.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Olgy Lomové: O mandarínech

Další články Aktuálně.cz o vývoje v Číně:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy