Pavel Kovář | Komentáře
20. 10. 2006 10:00

Přilby brankářům?

O léčení zraněného brankáře Petra Čecha máme naštěstí každý den vždy o něco lepší zprávy, nicméně vzniká tu i tak šance pro vizionáře, které tímto vybízím: co kdyby fotbaloví strážci svatyní nastupovali do zápasů v přilbách? Nestálo by za úvahu změnit v tomto ohledu pravidla hry?

Nechci se odvolávat na vyšší agresivitu v dnešním sportu, třebaže lze i tímto argumentovat. Protože jak již sportovní novináři zmínili, například další znamenitý brankář naší historie, Ivo Viktor, utrpěl zlomeninu lícní kosti po tvrdém střetu na jihoamerickém zájezdu před čtyřiceti lety. Půjdeme-li ještě dále do minulosti, tak Františka Pláničku (1904-1996), legendu legend, odvezli z utkání ČSR - Rakousko ve 30. letech ze hřiště do nemocnice v bezvědomí. Při srážce s útočníkem soupeře ztratil dva zuby a na devět hodin byl "uspán". S panem Pláničkou, gólmanem Slavie a kapitánem Čechoslováků, vicemistrů světa 1934, jsem měl tu čest dělat několikrát rozhovor. Dobře si pamatuji jeho líčení, jak často míval otřes mozku, dále zlomené prsty, klíční kost, ruku. Vše po srážkách s hlavami či kopačkami protihráčů.

Fotbal se, jak vidno, nehrál nikdy v bavlnce a v budoucnu tomu nebude jinak. Proto by lehká a bezpečná přilba pro brankáře, zvláště při dnešních technologiích, byla víc než vhodným preventivním řešením. Byť na druhou stranu víme, že Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) je velice konzervativní a její komise pravidel představuje v tomto směru přímo vzor. Leč navzdory tomu, "malou domů", míč poslaný do rukou brankáře, v roce 1992 zrušila. Přičemž ta se hrála již od roku 1871, kdy pravidla poprvé zmiňují post brankáře.   

O přilbách ví své lední hokej. Tam se hráčům dlouho nezamlouvaly. Mezinárodní hokejová federace (IIHF) je nařídila od roku 1970, ale v zámořské NHL se jim úspěšně bránili ještě hodně dlouho. Považovali je za nedůstojné a nepohodlné. Přitom si dnes hokej bez nich neumíme představit a nosí je i rozhodčí.   

V souvislosti s kauzou Čechova zranění zní zajímavě nejnovější verdikt anglické Fotbalová asociace (FA), a to v tom smyslu, že Stephenu Huntovi, irskému záložníkovi Readingu, nehrozí žádný trest. FA k tomu dospěla po prozkoumání TV-záznamu a konzultaci s rozhodčím. Kdo však hrál fotbal, musel při pohledu na záznam konstatovat, že Hunt se mohl Čechovi vyhnout, případně ho přeskočit. Stejně tak je jisté, že ho nechtěl takto těžce zranit. Prostě do gólmana "zajel" v rámci vyhecování týmu. Do Readigu, na hřiště outsidera, přijela favorizovaná Chelsea a domácí ji chtěli jaksepatří zastrašit.

Ale vraťme se ještě k postoji FA. Tady se nabízí spekulace: kdyby totiž asociace Hunta potrestala a Petr Čech, nedej bože, musel kvůli zranění ukončit profesionální kariéru, bylo by to pro pojišťovny velké sousto, podstatně větší, než při jeho nepotrestání. Trest by znamenal - zranil záměrně. Takto vidí věc experti. Ale věřme, že toto nepřichází v úvahu a český reprezentační gólman se vrátí opět a pokud možno co nejdříve zdravý mezi tyče.

 

Právě se děje

Další zprávy