Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 10. 2018 12:45

Příspěvek Matky Prahy ke 100 letům: Padá další most. Ó, ty zlaté české ručičky!

Řešení? Vodní obchvat hlavního města (viz vizi kanálu Dunaj–Odra–Labe), tedy něco jako nový, vodní tunel Blanka, pak mosty v Praze ztratí na významu.
Kněžna Libuše (se sekla): "Vidím město veliké, jehož sláva bude hvězd se dotýkati. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá..."
Kněžna Libuše (se sekla): "Vidím město veliké, jehož sláva bude hvězd se dotýkati. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá..." | Foto: ČTK

V úterý se Pražané dozvěděli čerstvou jobovku: kvůli havarijnímu stavu byl uzavřen most nad stanicí metra Vltavská, pod nímž podjíždějí mnohé tramvaje a procházejí pěšáci. Náměstek ředitele Technické správy komunikací (TSK) Matěj Fichtner (ANO) sdělil: "Za posledních 25 dní měření se stav mostu začal velmi rychle zhoršovat a praskliny v jeho konstrukci, které důkladně už řadu měsíců monitorujeme, se začaly rychle a nebezpečně zvětšovat."

Ne, to nemůže být náhoda, nelze to vnímat jinak než jako osobní příspěvek samotné Matky Prahy ke 100 letům české státnosti. Zároveň se zprávou o rizikovém stavu mostu jsme se dozvěděli, že má podobnou konstrukci jako Trojská lávka, z čehož plyne: buďme vděčni, že se most neporoučel k zemi za provozu, vlastně máme kliku.

Mluvčí TSK Barbora Lišková občanstvu dále sdělila, že most bude provizorně podepřen, ale i tak ho bude nutné zbourat, dokonce se musí zbořit obě části mostu nad Vltavskou (tedy i ta dosud neuzavřená, po níž sjíždějí auta směrem od Štvanice dolů k řece), pak ovšem zavřou celý Hlávkův most, součást hlavní pražské dopravní tepny, a nastane rodeo, Praha se zřejmě definitivně ucpe.

Jak se píše v Bibli, v knize Kazatel ve 3. verši: "(jest) čas mordování a čas hojení, čas boření a čas stavení…" a pak v 10. verši "viděl jsem zaměstknání, kteréž dal Bůh synům lidským, aby se jím trápili". To je fakt výstižné, synové lidští mají s Prahou opravdu trápení.

Sto let od založení republiky, 38 let od stavby mostů nad Vltavskou (dílo tehdejších Vojenských staveb) se tedy matka měst trápí svými mosty, Pražané, zdá se, brzy budou jezdit na více místech přívozy, bylo by rozumné, aby si začali pořizovat nafukovací čluny, na nichž překonají Vltavu při cestě za výdělkem. (Karlův most, jehož stavba začala roku 1357 a skončila 1402, je mu tedy přes 600 let, zatím drží, škoda že Karel IV. nepostavil už tenkrát metro a mosty nad ním.)

Vždycky si oddechnu, když mám Libeňák za sebou

Praha zčásti padá, mosty nechalo město až podivuhodně důkladně zchátrat (nejde to jen na triko primátorky zpovykanců Adriany Krnáčové z ANO, to si nenamlouvejme), spíš čekejme, kdy nějaký koumák navrhne jako ideální variantu, pardon, jako "řešení", vodní obchvat hlavního města (něco jako kanál Dunaj-Odra-Labe, ozve se Hrad?), takovou novou vodní Blanku, pak by hlavní mosty v Praze ztratily na významu, mohly by se strhnout, byl by pokoj a mnoho firem by se zahojilo.

To mostní chátrání je normální, přirozené (ostatně nedělejme si iluze o tom, jak se za bolševika stavělo, to by se asi Karel IV. divil), co není normální, je lhostejnost všech vedení města po revoluci, padá Libeňský most, spadla Trojská lávka, další mosty se nalézají v prachmizerném stavu, zachraňují je na poslední chvíli, nevíme, jak dopadne železniční most, i když lávku pro pěší na něm znovu otevřeli.

Jak řekla tento týden jedna paní jiné paní v tramvaji číslo 25, jež se právě pomaličku, opatrně, rychlostí pádící želvy sunula přes zdecimovaný Libeňský most: "Vždycky si oddechnu, když mám Libeňák za sebou, jsem ráda, že to nespadlo." Druhá dáma: "A víte, že já taky? Radši jezdím metrem."

Cestující, kteří ten právem vyplašený dialog pasažérek poslouchali, dost možná napadlo: A kdy se odporoučí metro? (Ne, nemalujme čerta na zeď, metro většinou není most, zatím kolabují jen jeho vstupy a výstupy, klid!)

Zpět k výročí 100 let našeho státu: jsme bombardováni stovkami akcí, všechno jako by se náhle zbláznilo, zvrhlo ve "100 LET", jasně, před sto lety vzniklo Československo, ale most mezi Českem a Slovenskem spadl na přelomu let 1992 a 1993 a ty další padající pražské (i nepražské) mosty nejsou náhoda, poskytují výmluvný obraz Česka, té "země v konjunktuře", která se nám zároveň tak slavně, výročně rozpadá. Česko (tedy i Praha) je zkrátka "zaměstknání, kteréž dal Bůh synům českým, aby se jím trápili".

Když jsme u těch výročí a u vzdálené minulosti, není úplně jasné, jestli se kněžna Libuše (panna hadačka) náhodou nesekla, když věštila: "Vidím město veliké, jehož sláva bude hvězd se dotýkati. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá…" 

Most nad pražskou zastávkou Vltavská zavřeli kvůli havarijnímu stavu. Nakonec ho zbourají. | Video: Tomáš Cetkovský, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 5 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

New York jako první americký stát zakázal prodej ochucených elektronických cigaret

Místní zdravotní rada v úterý schválila opatření, které navrhl guvernér Andrew Cuomo, informovala agentura AP. Zákaz se nevztahuje na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Prodejci nyní budou mít dva měsíce na to, aby zakázané zboží stáhli z nabídky.

Cuomo v neděli vyzval k zákazu e-cigaret s poukazem na jejich zvýšenou spotřebu mezi mladými lidmi. V poslední době přitom zdravotničtí experti v USA varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které jsou spojovány s 380 případy vážného onemocnění dýchacích cest v 36 státech. Evidováno je rovněž šest mrtvých. Zatím však nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka.

New York se stal prvním americkým státem, v němž vešel v platnost zákaz elektronických cigaret s příchutí. Obdobný zákaz sice tento měsíc schválil také stát Michigan, ale opatření tam ještě v platnost nevstoupilo. Podle údajů ze státu New York loni užívalo elektronické cigarety 27,4 procenta místních středoškoláků. Ještě v roce 2014 to bylo 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy