Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
17. 2. 2010 10:15

Proč mají Češky málo dětí? Mohou za to muži, či stát?

Džamila Stehlíková a Alexandr Tomský se přou o to, co by zvýšilo porodnost
Foto: Aktuálně.cz

Češi vymírají a pokud by se to mělo změnit, musela by každá Češka přivést na svět 2,1 dítěte. Samozřejmě v průměru.

Předloni toto číslo nepřekročilo 1,5 a vloni ještě kleslo.

Proč vlastně české ženy rodí čím dál méně dětí? Sociologové hovoří o celé řadě důvodů: ženy dnes z vlastního rozhodnutí rodí o dost později. Mnohé dávají přednost profesní kariéře před rozvětvenou rodinou. Velká část manželství se rozpadá a jen málokdo se odváží pořídit si potomky bez pevného rodinného zázemí.

Čtěte více:  Počet obyvatel Česka roste. Dětí je nejméně za osm let

Nicméně mnohé ovlivňuje stát. Může pomáhat vytvářet podmínky, které rodinám s malými dětmi usnadňují život. A může je samozřejmě i demotivovat.

Džamila Stehlíková, bývalá ministryně a předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů, je přesvědčena, že současná vláda zcela rezignovala na pomoc matkám, které pečují o děti do tří let  

"Podle českých právních předpisů patří dítě do tří let do jeslí. Jenže, bohužel, jeslí je tak málo, že nelze uspokojit všechny zájemce o výchovu svých malých ratolestí. V celé republice máme jen zhruba 50 jeslí pro přibližně tisíc a půl dětí, v Karlovarském a Libereckém kraji nejsou žádné jesle," napsala Stehlíková ve svém blogu na Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Džamila Stehlíková:
Bez jeslí se porodnost nezvýší

Do Stehlíkové se obul politolog Alexander Tomský. Úvahy o zvyšování porodnosti budováním jeslí by podle něj přišly k smíchu i "průkopníkovi státní převýchovy" Lvu Trockému.

"Hlavní problém totiž nejsou jesle, ani ženy, ale muži. Zhruba třetina z nich tak dlouho váhá, až přebere. Život v „mamá hotelu" je pohodlný a sexuální příležitost na každém rohu. I ti, kteří si dvě tři partnerství vyzkoušejí, se na otcovství většinou necítí, stále hledají tu pravou a ne povinnosti. Místo, aby do toho hupli v období velké zamilovanosti, vyčkávají a na rozdíl od žen, to na ně nepřijde," míní Tomský

Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Děti do jeslí, ženy do výroby!

A co si o "vymírání" českého národa myslíte vy? Podělte se o své názory s ostatními.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Pardubice pomůže zachraňovat zkušený útočník Vondrka

Hokejový útočník Michal Vondrka posílil poslední tým extraligy Pardubice. Do Dynama zamířil sedmatřicetiletý bronzový medailista z mistrovství světa z roku 2012 z Mladé Boleslavi, kde v této sezoně nosil kapitánské céčko. Pardubice tak po návratu devětatřicetiletého útočníka Tomáše Rolinka z druholigového Vrchlabí získaly další posilu pro boj o záchranu.

"Jsme velmi rádi, že se nám podařilo Michala získat do konce sezony. Jedná se o komplexního a velmi zkušeného hokejistu, který nám pomůže v závěrečných utkáních extraligy," řekl člen představenstva Dušan Salfický klubovému webu.

"Jsme rádi, že se po příchodu Tomáše Rolinka povedlo získat další velké jméno. Michal má spoustu zkušeností, které se nám budou v závěru sezony určitě hodit. Počítáme s ním na přesilové hry a věříme, že nám pomůže s produktivním útokem," uvedl trenér Milan Razým.

Podle klubového webu se Pardubice na příchodu posily dohodly díky nové marketingové spolupráci se společnostmi Petra Dědka, přičemž výše plnění odpovídá Vondrkovu kontraktu. Útočníka čeká debut v neděli v pražské O2 areně proti Spartě. "Michal se zítra před ranním tréninkem připojí k týmu a bude i zařazen do sestavy proti Spartě," doplnil Salfický.

před 1 hodinou

Koudelka skončil v Titisee-Neustadtu třiadvacátý, vyhrál Kubacki

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třiadvacátý v závodu Světového poháru v německém Titisee-Neustadtu. Podruhé v sezoně vyhrál vítěz Turné čtyř můstků Polák Dawid Kubacki.

V prvním závodu po odvolání reprezentačního trenéra Jakuba Jiroutka, kterého nahradil asistent Antonín Hájek, skočil Koudelka v obou kolech shodně 132 metrů. Druhý z českých závodníků Viktor Polášek předvedl v 1. kole 127,5 metru a obsadil 38. místo.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Kubacki měl v každém kole nejdelší pokus. V prvním kole o půl metru přelétl 140 metrů a ve druhém skočil 141 metrů. Potřetí v řadě a popáté v sezoně skončil druhý Stefan Kraft z Rakouska.

Z třetího místa se radoval Rjoju Kobajaši z Japonska. Němec Karl Geiger skončil dvanáctý a udržel se v čele průběžného pořadí seriálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy