Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
17. 2. 2010 10:15

Proč mají Češky málo dětí? Mohou za to muži, či stát?

Džamila Stehlíková a Alexandr Tomský se přou o to, co by zvýšilo porodnost
Foto: Aktuálně.cz

Češi vymírají a pokud by se to mělo změnit, musela by každá Češka přivést na svět 2,1 dítěte. Samozřejmě v průměru.

Předloni toto číslo nepřekročilo 1,5 a vloni ještě kleslo.

Proč vlastně české ženy rodí čím dál méně dětí? Sociologové hovoří o celé řadě důvodů: ženy dnes z vlastního rozhodnutí rodí o dost později. Mnohé dávají přednost profesní kariéře před rozvětvenou rodinou. Velká část manželství se rozpadá a jen málokdo se odváží pořídit si potomky bez pevného rodinného zázemí.

Čtěte více:  Počet obyvatel Česka roste. Dětí je nejméně za osm let

Nicméně mnohé ovlivňuje stát. Může pomáhat vytvářet podmínky, které rodinám s malými dětmi usnadňují život. A může je samozřejmě i demotivovat.

Džamila Stehlíková, bývalá ministryně a předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů, je přesvědčena, že současná vláda zcela rezignovala na pomoc matkám, které pečují o děti do tří let  

"Podle českých právních předpisů patří dítě do tří let do jeslí. Jenže, bohužel, jeslí je tak málo, že nelze uspokojit všechny zájemce o výchovu svých malých ratolestí. V celé republice máme jen zhruba 50 jeslí pro přibližně tisíc a půl dětí, v Karlovarském a Libereckém kraji nejsou žádné jesle," napsala Stehlíková ve svém blogu na Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Džamila Stehlíková:
Bez jeslí se porodnost nezvýší

Do Stehlíkové se obul politolog Alexander Tomský. Úvahy o zvyšování porodnosti budováním jeslí by podle něj přišly k smíchu i "průkopníkovi státní převýchovy" Lvu Trockému.

"Hlavní problém totiž nejsou jesle, ani ženy, ale muži. Zhruba třetina z nich tak dlouho váhá, až přebere. Život v „mamá hotelu" je pohodlný a sexuální příležitost na každém rohu. I ti, kteří si dvě tři partnerství vyzkoušejí, se na otcovství většinou necítí, stále hledají tu pravou a ne povinnosti. Místo, aby do toho hupli v období velké zamilovanosti, vyčkávají a na rozdíl od žen, to na ně nepřijde," míní Tomský

Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Děti do jeslí, ženy do výroby!

A co si o "vymírání" českého národa myslíte vy? Podělte se o své názory s ostatními.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy