reklama
 
 

Proč žaluje kardinála? Lenka Procházková odpovídala

29. 2. 2012
Online rozhovor se spisovatelkou Lenkou Procházkovou, odpůrkyní církevních restitucí

* Spisovatelka Lenka Procházková v online rozhovoru o církevních restitucích: * Mnozí poslanci ODS a VV vůbec neznají předlohu zákona, drží se jen hesla "co bylo komunisty ukradeno, musí být vráceno." To je alibistické a pohodlné. * K čemu římskokatolická církev v naší zemi, kde valem ztrácí věřící, potřebuje tak ohromné majetky? U lidí tím autoritu nezíská, naopak vzbudí pohrdání. * Ale této církvi už nejde o pastorační činnost, jen o mocenský vliv. Vlastně se chová jako nadnárodní firma.

Církevní restituce. Náprava křivd, nebo krádež za bílého dne?

Pokusy o majetkové vypořádání s církvemi podnikají politici už dobrých dvacet let. Vážné, i spíše platonické. Nečasova vláda patří do té první skupiny.

Do Parlamentu poslala zákon, podle kterého mají církve dostat zpět 56 procent majetku a za zbytek jim má stát postupně vyplatit 59 miliard korun, valorizovaných o inflaci.

„Protihodnotou" by byla odluka církve od státu. Takže například půldruhé miliardy ročně na platy duchovních by už nešlo z rozpočtu ministerstva kultury.

Navracení církevního majetku podle průzkumů podporuje jen asi třetina občanů, a to ještě spíš vlažně.

"Myslíte si, že by se měl církvím vrátit bývalý majetek?"


Zdroj: STEM, 127 dotázaných, prosinec 2011.  

Někteří odpůrci restitucí zpochybňují samotné sloveso „vracet". Tvrdí totiž, že majetek církvím dříve nepatřil, tudíž ani nemůže být církvím vrácen.

Blogeři o církevních restitucích

* František Bublan, politik a katolík

* Jiří Paroubek, politik a husita

* Václav Hořejší, vědec a katolík

* Jiří Dolejš, poslanec KSČM

* Vít Luštinec, redaktor magazínu Christnet.cz

* Jaroslav Kuchař, mluvčí Vyměňtepolitiky.cz

Nejvýraznějším zastáncem tohoto názoru je spisovatelka Lenka Procházková, která kvůli restitucím podala trestní oznámení na představitele světské i církevní moci. Vláda je podle ní podezřelá ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku, protože chce církvím vrátit něco, co dříve měly jen ve správě, ne ve vlastnictví.

Trestní oznámení podala Lenka Procházková i na kardinála Duku a další „neznámé pachatele", které podezírá ze spáchání trestného činu krádeže ve stádiu pokusu.

Jak si tedy spisovatelka představuje vztah státu a církví? Jak mají podle ní církve fungovat a plnit svou roli ve společnosti? A co by se mělo dít s majetkem, který je zatím pro restituce blokován?

Lenka Procházková byla hostem online rozhovoru Aktuálně.cz ve středu 29. února. Zde jsou její odpovědi:

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama