Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
28. 11. 2018 12:45

Prostě se nedohodneme! zní heslo opozice. Proto "jeden Babiš vládne všem"

Recept? Spojit se, opřít o občanskou společnost, maličko zapřít sami sebe a najít si nějakého toho Drahoše, Hilšera či Fischera. Více netřeba.
Opozice se taky neumí opřít o bouřící se občanskou společnost. (Jedna z demonstrací proti Andreji Babišovi na Václavském náměstí, duben 2018.)
Opozice se taky neumí opřít o bouřící se občanskou společnost. (Jedna z demonstrací proti Andreji Babišovi na Václavském náměstí, duben 2018.) | Foto: Ludvík Hradilek

Máme za sebou divoké týdny, výročí 17. listopadu, policie vyšetřuje zavlečení syna Andreje Babiše do ciziny, opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vládě a "čapího" premiéra nesesadila, část občanů se bouří, demonstrují, jenomže ani oni Babiše nezviklají ("Nikdy neodstoupím, nikdy!"). Neklid, zjitřená situace, část opozice i část k vládě kritických lidí pociťuje skepsi: všecko to je na nic, s Babišem nikdo nehne, má vůbec cenu něco dělat?

Do toho byly zveřejněny nové průzkumy. Jeden připravila společnost Kantar pro Českou televizi. Vyzkoumal, že po reportáži televize Seznam a po tom, co tvrdí Andrej Babiš junior (že byl unesen na Krym Rusem, kterého platil jeho otec, aby se o syna staral), premiérovi nevěří 60 procent respondentů. Důvěru udržel u 37 procent dotazovaných. Plně mu důvěřuje 12 procent respondentů, 25 procent uvedlo, že mu spíše věří. (Průzkum probíhal před hlasováním o nedůvěře.) Kantar dál zjistil, že si Babiš, malér nemalér, udržel 93 procent voličů ANO.

Druhý průzkum vypracovala agentura Median pro Český rozhlas. Podle jeho výsledků na znovu živou kauzu Čapí hnízdo nejvíc nedoplatilo ANO, ale sociální demokracie: 43 procent voličů hnutí ANO z roku 2017 se zaťalo a stojí ještě pevněji za Babišem, s dalšími 43 procenty anoistů to nijak nehnulo a 15 procent voličů ANO kauza znejistila, příště by volbu hnutí více zvažovali. 

Ukázaly to už minulé volby, komunální a sněmovní: ANO narazilo hlavou do stropu, přes 30 procent voličů možná nikdy nepřeleze a maléry šéfa hnutí mu spíš ubližují, takže nadále může počítat s nějakou čtvrtinou, maximálně třetinou voličů.

Připomeňme, že v roce 2006, za předsedy Mirka Topolánka, ODS vyhrála volby do sněmovny se ziskem více než 35 procent, o dost víc, než dostalo ANO v minulých volbách.

Přesto to dnes vypadá, že Babiš ovládá celou zemi, vládne všem, nepohnutelný, nesesaditelný, "věčný" imperátor. Proč? A co by se mělo stát, nikoli aby skončil, aby podal demisi, jak je vyzýván demonstranty, ale aby nevzbuzoval dojem, že to tu všecko řídí a není nad něj?

Jde to, ukazují Drahoš, Fischer, Hilšer

Odpověď je prostá: Česko by potřebovalo opozici, skutečnou, semknutou opozici a aspoň jednoho opozičního politika, který by neměl máslo na hlavě z minulosti, uměl srozumitelně mluvit a byl pro voliče přesvědčivý.

Všimněme si, jak málo stačí k dobrému výsledku: druhá přímá prezidentská volba a hned tři silní protikandidáti vítězného Miloše Zemana: Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Marek Hilšer. Nebýt diskreditační kampaně proruských serverů a ochotných domácích šiřitelů fake news, Drahoš, ač nijak skvělý, silný, by byl Zemana porazil (získal 48,63 procenta hlasů).

Opozice má dnes obrovskou výhodu, může se, kdyby to uměla, kdyby chtěla, opřít o naštvanou občanskou společnost. Jenomže to neumí, nedělá. Ostatně i studentská iniciativa Milion chvilek pro demokracii si s rozháranou opozicí raději nechce zadat. Navíc je jasné, že pro "klausjuniorskou" část ODS jsou lidé demonstrující v ulicích stejně nepřijatelní jako pro Babiše a Zemana.

Opozice (míněna samozřejmě demokratická opozice, nikoli extrém, KSČM a okamurovci, SPD) není s to se spojit. Zdá se to až dementní, jako by neexistoval jasný národní zájem udržet doma demokracii, ne jen nějakou vykuchanou konzervu s poškrábaným papírovým nápisem demokracie. ODS, piráti, lidovci, topka a starostové se neumějí dohodnout, kdyby se inspirovali u marketérů Babiše, mohli by třímat společné heslo "PROSTĚ SE NEDOHODNEME".

V ODS pracuje populistické, k SPD a Zemanovi inklinující křídlo, takže tu nedohodu ještě lze jakž takž chápat (byť je trapná a destruktivní). Nedohodnou se však ani piráti, lidovci, topka a starostové, jak jsme viděli třeba při volbě šéfa Senátu, mohli mít Hampla, kvalitního druhého nejvyššího ústavního činitele, ale nemají, jsou neschopní se dohodnout.

Lidovci nyní slavně oznámili že do eurovoleb půjdou samostatně, nikoli s TOP 09 a starosty. "Mezi námi a oběma zbývajícími stranami je silná dělicí linie na pozici liberální a konzervativní hodnoty," pravil předseda KDU-ČSL Bělobrádek. Držet "dělicí linie", to je heslo demokratické opozice, jež tím Babišovi nahrává, pomáhá.

Chápete? Dělicí linie pro mnoho voličů prakticky nepostřehnutelná (jde dnes o svatby homosexuálů, nebo o ovládnutí policie, žaloby, úřadů, o osekání základů demokracie, o umlčení svobodných médií atd.?), ale oni ji budou hrdinsky držet a ještě se tím vytahovat. Trapné, Babiš megaspokojen, Zeman a proruské servery nadšeni, vždyť se daří Česko v EU rozkládat a "vo to de, ne?"

Recept pro opozici? Spojit se, opřít o občanskou společnost, maličko zapřít sami sebe a najít si nějakého toho Drahoše, Hilšera či Fischera. Lidí se najde tu dost.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy