Luděk Navara Luděk Navara | Komentáře
24. 1. 2023 18:12

Prostřelené koleno a kulhavá spravedlnost

Ústavní soud připomněl, že každá zlá moc jednou skončí. Někdy i velmi rychle a nečekaně. Vyplatí se na to nezapomínat.
Památník obětem železné opony v Mikulově.
Památník obětem železné opony v Mikulově. | Foto: Profimedia

Je to už hodně starý příběh. V létě roku 1989 se východoněmecký mladík Thomas Bartsch pokusil utéct přes železnou oponu na Západ. Plán mu ale nevyšel, byl zasažen ostrým nábojem, zatčen a skončil ve vězení.

Za průstřel kolene, který mu během zásahu způsobili českoslovenští komunističtí pohraničníci, Bartsch loni - po letech tahanic - vysoudil směšných 5500 korun odškodného. Obrátil se proto se stížností na Ústavní soud, který mu teď dal za pravdu a vyzval českou justici, aby se případem začala znovu zabývat.

Pro poškozeného je to dobrá zpráva - získal naději, že se konečně dočká nápravy staré křivdy. Pro společnost je to pak důležitý okamžik, který stojí za to si zapamatovat.

Čekání není svoboda

Neúspěšný pokus o útěk se odehrál jen necelé čtyři měsíce před pádem Berlínské zdi. Kdyby byl Bartsch ještě pár týdnů počkal, mohl odjet na Západ třeba autobusem a ve zdraví. Což samozřejmě nemohl tušit. Stejně jako to nemohl tušit voják, který jej zmrzačil. A jako to nemohl tušit nikdo z těch, kteří se podíleli na Bartschově zatčení a vydání východoněmecké tajné policii. Tolik snahy všichni aktéři vynaložili - a nakonec se projevila nejen jako zbytečná, ale ještě se obrátila proti nim.

Přesněji řečeno, pohraničníka bezprostředně po "úspěšné akci" jistě pochválili a mohl se tím celé léto chlubit. Zůstal ale na svůj výkon pyšný ještě na podzim? Kdo slouží zlé moci, nikdy nemůže vědět, v jakou chvíli na to doplatí. Nemůže vědět, kdy se jeho vyznamenání změní v hanbu a jeho oceňované skutky v trestné činy. I když to velmi dlouho vypadá, že věci už napořád zůstanou tak, jak jsou, změna nakonec vždy přijde. Zpravidla nečekaně.

Příběhy, jako je ten Bartschův, jsou varováním pro slepé služebníky bezprávných režimů. Krom toho ale také vznášejí naléhavou otázku, zda svoboda, jíž se člověk prostě jen dožije, má stejný charakter jako ta, pro kterou je ochoten riskovat úplně všechno. Nakolik si lidé "vyčekané" svobody vlastně váží, jak s ní zacházejí, jak o ní přemýšlejí a jaký k ní získávají vztah?

Slepá a ještě chromá

S vyčkáváním však v našich končinách každopádně musí počítat každý, kdo je přesvědčen, že úsilí o nápravu starých křivd má smysl. Bartschovi bylo v roce 1989 třiadvacet let, letos má sedmapadesát - a spravedlivé odškodnění stále ještě nedostal. Ba co víc, musel přihlížet tomu, jak lidé odpovědní za střelbu na československých hranicích jeden po druhém zdárně unikají důsledkům svých činů. V jeho zemi byli přitom vrcholní funkcionáři za totéž odsouzeni už v roce 1997, tedy před více než čtvrtstoletím.

Bartsch nepochybně projevil odvahu a prokázal, že pro svobodu je ochoten podstoupit mnohé, jen si při tom vybral dvojitou porci smůly. Jednak proto, že byl dopaden. A jednak proto, že právě v Československu, v jehož nástupnickém státě má spravedlnost nejen zavázané oči, ale i kulhavé nohy.

Video: Příběhy železné opony - Jiří Chmel (18. 8. 2021)

Útěk za železnou oponu Jiří Chmel | Video: TVF
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Tržby v malooobchodě loni klesly o 3,6 procenta, o rok dříve stouply

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V samotném prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly. Pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

Pokles tržeb v posledním měsíci roku ovlivnil prodej potravin i nepotravinářského zboží, přičemž tržby za potraviny se dostaly na nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Vyplynulo to z informací, které na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Za celý rok 2022 se tržby za potraviny meziročně snížily o 5,1 procenta a za nepotravinářské zboží o 2,9 procenta. Za pohonné hmoty obchodníci utržili podle ČSÚ o 1,5 procenta méně než v roce 2021 a za prodej a opravy motorových vozidel o 4,2 procenta méně.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy