Lukáš Kantor | Komentáře
15. 3. 2007 10:00

Radar a proč chtít o něm referendum

Začněme reprezentativním vzorkem států, kde institut referenda už v nějaké podobě existuje: Francie, Velká Británie, Itálie, Švýcarsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko, USA a další.

Všechno země, které jinak platí za náš vzor. Proč ne i v tomto ohledu, když navíc ústava s referendem počítá?

Ještě důležitější je fakt, že i bezpečnostní otázky patří do referenda, navzdory převládajícímu mínění českých "opinionmakerů".

Jinde to šlo

Tak například o vstupu do NATO rozhodovali občané ve všelidových hlasováních v Maďarsku (1997) a ve Slovinsku (2003). Totéž přislíbil Španělům tehdejší premiér Gonzalez. Země však mezitím vstoupila a referendum tak bylo o setrvání v NATO (1986).

Zajímavé jsou pro nás i podmínky, za kterých Španělé rozhodli pro: účast Španělska ve svazku nezahrnuje vojenské struktury Aliance, je zakázáno instalování, uložení nebo přidělení atomových zbraní na španělském území a vojenská přítomnost USA ve Španělsku bude postupně snižována.

Takže zatímco Češi k sobě cizí vojáky zvou, jinde vyjednávají jejich odchod.

Není důvod se referendu bránit. Přejme sobě i svým spoluobčanům, aťse všichni k tak závažné věci mohou vyjádřit.

Vláda, s tak slabým mandátem, jaký nyní má, nemá právo rozhodnout za nás. Obzlášť tehdy, když žádná ze stran se neucházela o přízeň voličů s programem, v němž by byla zmínka o budování jakékoliv cizí základny na českém území.

Radar na věčné časy

Odpůrci referenda budou říkat, že tak složitým věcem nerozumíme, že veřejnost není sdostatek informovaná. Ale není to spíš chyba politiků!? Proč tedy veřejnost neinformovali?! Místo toho tutlají, co jen utajit jde. Většina poslanců nerozumí vojenským otázkám o moc lépe než - údajně tolik neinformovaný - občan. Tato vláda pomine, ale základny zůstanou, jak se dříve myslím říkalo - na věčné časy.

Tvrdit, že přímo o základnách nikde nikdy žádné referendum nebylo (T. Pojar na ČT 1) a současně nedodat, že tehdy ale zuřila studená válka, že v SRN jsou američtí vojáci především jako důsledek druhé světové války, že tentokrát má jít pouze o americké, nikoli alianční základny, tedy neuvést tyto a další "detaily", považuji za účelové.

Když může veřejnost hlasovat o textu smlouvy o evropské ústavě, což také není žádné lehké čtivo, proč by nemohla hlasovat o základnách?!

Konečně slýcháme, že referendum je příliš drahé. Zvláštní, že jinde na demokracii tolik nešetří, přitom jde často o státy méně vyspělé.

Autor je studentem politologie FF UK

 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy