Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
29. 11. 2016 14:40

Rasisté vyhrožují Bangovi. Za nestydatost se nestydí, politici mlčí. Zapomněli jsme na Vítkov?

Demokraté, kteří nad tím krčí rameny, se zesměšňují. Řežou si pod sebou větev.
Rozhovor Radka Bangy (Gipsy.cz) pro DVTV. | Video: Daniela Drtinová

Výhrůžky násilím a rasistické urážky, které na Facebooku obdržel zpěvák Radek Banga, jsou především případem pro policii. Řada „vzkazů“ typu „cikáni do plynu“, „zdechni“ atd. je podepsaná jménem. Paragrafy trestního zákoníku jsou nabíledni – jestli se budeme tvářit, že neexistují, to už je můžeme rovnou zrušit a předat péči o svobodu lůze.

Čeština není jediným jazykem, který registruje vzestup „facebookové“ nenávisti. Například Němci, i vzhledem ke své minulosti – a vzhledem k velikosti trhu také německý Facebook –, to řeší jako velmi vážný společenský problém. U nás jako by se nic nedělo. Ale s tím je třeba skončit. Dost netečnosti. Proč teď mlčí politici? Zapomněli jsme už na žhářský atentát ve Vítkově?

Lidé s krajními názory, jako ti, co vyhrožují Bangovi nebo Romům likvidací (nebo to lajkují), se z extremistů mění na ex-trémisty. Zbavili se trémy. Stále častěji se k tomu, co říkají, hlásí veřejně. Nestydí se za nestydatosti. Mají pocit, že jejich názory nacházejí zastání, že je významná část společnosti ospravedlňuje a není třeba se kvůli nim schovávat. Tohle je jeden z důsledků: viditelný hnus. To, co se děje Radku Bangovi, přece není „normální“. Nesmí být.

Když někdo někomu nadává do „černé špíny“, nemůže se odvolávat na svobodu slova a „nazývání věcí pravými jmény“. To je ve slušné demokracii perverzní. Kdo to akceptuje jako „součást výměny názorů“, demokracii nechápe. Demokraté, kteří nad tím krčí rameny, se zesměšňují. Řežou si pod sebou větev.

Boj se zlem takzvané politické korektnosti, která u nás ve skutečnosti prakticky neexistuje, se etabloval jako významná součást veřejné diskuse. Ex-trémisté ale nerozlišují jeho nuance – vnímají ho jako vzkaz, že co se dřív nesmělo, se teď smí. Nebo že je to dokonce správné – odvážně nekorektně (zatím na Facebooku) likvidovat „cikánské parazity“. Není třeba se žinýrovat, můžeme říkat věci naplno. Aha.

Politici a veřejně činní lidé, kteří proti politické korektnosti brojí, musí dohlédnout, že jejich kritika může mít i tyto vedlejší účinky. Měli by je veřejně pojmenovat a odmítnout – pokud jsou odpovědnými demokraty.

Momentálně se nacházíme ve stavu, kdy Tomáš Ortel vystupuje na politickém mítinku pod nápisem „Jsme s vámi, pane prezidente“. Hrad mlčí. Fanoušci Ortelu spílají Bangovi a Romům do černé pakáže, ba hůř. Prezident republiky mlčí.

Tomáš Ortel hraje příznivcům Miloše Zemana 17. listopadu na Letenské pláni v Praze.
Tomáš Ortel hraje příznivcům Miloše Zemana 17. listopadu na Letenské pláni v Praze. | Foto: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy