reklama
 
 

Rasisté vyhrožují Bangovi. Za nestydatost se nestydí, politici mlčí. Zapomněli jsme na Vítkov?

29. 11. 2016 14:40
Rozhovor Radka Bangy (Gipsy.cz) pro DVTV. | Video: Daniela Drtinová |  20:17
Demokraté, kteří nad tím krčí rameny, se zesměšňují. Řežou si pod sebou větev.

Výhrůžky násilím a rasistické urážky, které na Facebooku obdržel zpěvák Radek Banga, jsou především případem pro policii. Řada „vzkazů“ typu „cikáni do plynu“, „zdechni“ atd. je podepsaná jménem. Paragrafy trestního zákoníku jsou nabíledni – jestli se budeme tvářit, že neexistují, to už je můžeme rovnou zrušit a předat péči o svobodu lůze.

Čeština není jediným jazykem, který registruje vzestup „facebookové“ nenávisti. Například Němci, i vzhledem ke své minulosti – a vzhledem k velikosti trhu také německý Facebook –, to řeší jako velmi vážný společenský problém. U nás jako by se nic nedělo. Ale s tím je třeba skončit. Dost netečnosti. Proč teď mlčí politici? Zapomněli jsme už na žhářský atentát ve Vítkově?

Lidé s krajními názory, jako ti, co vyhrožují Bangovi nebo Romům likvidací (nebo to lajkují), se z extremistů mění na ex-trémisty. Zbavili se trémy. Stále častěji se k tomu, co říkají, hlásí veřejně. Nestydí se za nestydatosti. Mají pocit, že jejich názory nacházejí zastání, že je významná část společnosti ospravedlňuje a není třeba se kvůli nim schovávat. Tohle je jeden z důsledků: viditelný hnus. To, co se děje Radku Bangovi, přece není „normální“. Nesmí být.

Když někdo někomu nadává do „černé špíny“, nemůže se odvolávat na svobodu slova a „nazývání věcí pravými jmény“. To je ve slušné demokracii perverzní. Kdo to akceptuje jako „součást výměny názorů“, demokracii nechápe. Demokraté, kteří nad tím krčí rameny, se zesměšňují. Řežou si pod sebou větev.

Boj se zlem takzvané politické korektnosti, která u nás ve skutečnosti prakticky neexistuje, se etabloval jako významná součást veřejné diskuse. Ex-trémisté ale nerozlišují jeho nuance – vnímají ho jako vzkaz, že co se dřív nesmělo, se teď smí. Nebo že je to dokonce správné – odvážně nekorektně (zatím na Facebooku) likvidovat „cikánské parazity“. Není třeba se žinýrovat, můžeme říkat věci naplno. Aha.

Politici a veřejně činní lidé, kteří proti politické korektnosti brojí, musí dohlédnout, že jejich kritika může mít i tyto vedlejší účinky. Měli by je veřejně pojmenovat a odmítnout – pokud jsou odpovědnými demokraty.

Momentálně se nacházíme ve stavu, kdy Tomáš Ortel vystupuje na politickém mítinku pod nápisem „Jsme s vámi, pane prezidente“. Hrad mlčí. Fanoušci Ortelu spílají Bangovi a Romům do černé pakáže, ba hůř. Prezident republiky mlčí.

autor: Jan Lipold | 29. 11. 2016 14:40

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama