Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
28. 4. 2014 13:30

Razie v pražské mešitě: Zbytečná urážka islámu, muslimů

Glosa Martina Fendrycha: Zásah v mešitě, v době posvátné páteční modlitby, může radikalizovat jak rozzlobené muslimy, tak nesnášenlivou část české veřejnosti.
Protimafiánská policie (ÚOOZ) zatýkala v Islámské nadaci v Praze.
Protimafiánská policie (ÚOOZ) zatýkala v Islámské nadaci v Praze. | Foto: ČTK

V pátek rozjeli policisté z protimafiánského útvaru (ÚOOZ) velkou akci v Islámské nadaci nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze. Razie ozbrojenců začala těsně před páteční modlitbou. Ta má pro muslimy zvláštní důležitost. Někteří si na zásah stěžovali. Porušen byl řád modlitebny. Policie dovnitř vtrhla v botách, vyhrožovala střelbou. Modlitby se účastnil také ředitel kanceláře indonéského velvyslanectví Wahono Yulianto; proti akci už podal stížnost ministerstvu zahraničí.

Kdyby se v mešitě ukrýval hledaný terorista nebo tam měla tajné sídlo skupina sebevražedných atentátníků, kdyby tam byla ukryta špinavá bomba (jak to vídáme v amerických filmech), dala by se razie v době páteční modlitby pochopit, omluvit. O nic takového ovšem nešlo.

Oč tedy? Policie to dosud nedokázala srozumitelně vysvětlit. Byl zadržen jeden pětapadesátiletý muž. Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták řekl: „Zadržený muž je podezřelý, že měl v České republice zajistit překlad a vydání knihy šířící svým obsahem rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám, kterou měl následně distribuovat prostřednictvím nabídky na internetu, internetového knihkupectví i přímého prodeje v určených místech.“ Spekuluje se, že ta kniha se jmenuje Základy tauhídu – Islámský koncept Boha. V některých zemích EU (v Německu třeba) je zakázaná, neboť propaguje extrémní muslimské názory. U nás ji mělo vydat Ústředí muslimských obcí v ČR s Islámskou nadací. Kniha se prodává od roku 2012...

Pokud nešlo o akutní nebezpečí, pak je celá akce velký malér a ilustruje, jak policie nemyslí, dokonce nám škodí.

Pokud nešlo o akutní nebezpečí, pak je celá akce velký malér a ilustruje, jak policie nemyslí, dokonce nám škodí. Páteční modlitba (salátu-l-džumu´a) je součástí páteční islámské bohoslužby. Pro každého muslima je povinná. Pro islám je významná, neboť Bůh muslimům pátek označil za den pro kolektivní vyznávání víry. V tu dobu se probírá „duchovní úroda“ týdne a věřící se připravují na týden další. Ujišťují se o své víře a potvrzují své náboženské svazky a společenskou solidaritu. V pátek muslimové dávají přednost volání Boha před svými osobními zájmy.

Zasáhnout proti takovému shromáždění bez jasného důvodu, bez hrozby akutního ohrožení, je velká chyba. Zároveň to ukazuje, jak policisté ÚOOZ vůbec nechápou podstatu náboženství, jeho rituály, obřady. Vniknout takto do mešity podle muslimů neuráží jen je, ale i Alláha.

Bylo to zbytečné zneužití doby modlitby. Jistě není možné, aby u nás vycházely knihy, které šíří náboženskou a rasovou nenávist. Ale proč nebyli aktéři, kteří i u nás spis vydali a prodávají, buď předvoláni k výslechu, nebo zadrženi mimo mešitu? Na co to divadlo v mešitě? Pro koho?

Zbytečná razie v době páteční modlitby nepochybně vyvolá zlobu muslimů. Právem.
Zbytečná razie v době páteční modlitby nepochybně vyvolá zlobu muslimů. Právem. | Foto: ČTK

Až dosud u nás nebyly s muslimy problémy. K islámu se zde nehlásí mnoho lidí. Až na naprosté výjimky (konvertita Lukáš Větrovec v roce 2008 podněcoval nenávist k Židům) není známo, že by muslimové škodili. Zásah v posvátné době a na posvátné půdě ovšem může některé muslimy radikalizovat. Nejen je. Taková akce staví část české veřejnosti proti islámu a muslimům. De facto vyvolává nenávist.

Je povinností policie stíhat lidi, kteří u nás nabádají, aby byla potlačována práva jednotlivců nebo skupin. Nemá však právo bezdůvodně rušit náboženské obřady. Vedení ÚOOZ by se mělo muslimům, které policisté během razie nesmyslně zadržovali v mešitě, narušili jim modlitbu, omluvit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
Další zprávy