Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 7. 2016 7:30

Referendum o odchodu z EU a NATO? Kdo toto chce, pohřbívá Česko, zrazuje naši zemi

Cestování. Naše samozřejmost. Šmytec. Padla. Znovu hranice, oddělení od Evropy. Hluboká nejistota. Nebo jistota: jdeme do háje.
Jednou to stačilo, nebo ne?
Jednou to stačilo, nebo ne? | Foto: Reuters

Sotva si Britové v referendu zvolili, že odejdou z Evropské unie, už se mluví o odchodovém referendu v Česku. Prezident Zeman šel minulý týden ještě dál: byl by i pro hlasování o vystoupení ze Severoatlantické aliance. (Dodal, že by byl v obou případech proti "exitu".)

Do NATO jsme vstoupili v březnu 1999, do EU v dubnu 2004. V obou spolcích, kam jsme tolik toužili se dostat, figurujeme teprve chvíli. (Vstup do EU potvrdilo referendum.)

Dejme tomu, že by Zeman to šílené, smrtící hlasování "o výstupu" prosadil. Dejme tomu, že by občané zvolili odchod z Unie i Aliance. Co by následovalo?

Poznámka na okraj. Pro zahraniční investory už jen fakt, že hlava českého státu o referendu o vystoupení z Unie a NATO mluví a že je podporuje, znamená riziko. Dnes jsme země vojensky krytá Aliancí, využívající všech výhod členství ve stále ještě osmadvacítce. Pokud by toto skončilo, proč by sem cizí firmy chodily? Proč by riskovaly?

Po odchodu z EU a NATO by totiž v této malé, skvělé zemičce nebylo jistého vůbec nic, ale především naše budoucnost coby demokratického státu. A pro kšeft není nic horšího než nejistota, případně výhled, že se režim dokonce změní k horšímu.

Smutně cenné jsou v tomto smyslu důsledky Brexitu. Finančně zemi výsledek hlasování okamžitě poničil. Šílený propad libry atd. Británie je rozpolcená, což představuje škodu jiného typu, hlubšího významu. Část lidí, kteří hlasovali pro Brexit, najednou zírá, co to udělali. List The Independent píše, že podle ankety 1,2 milionu "brexiťáků" dnes volby lituje...

Jak případný odchod z Evropské unie hodnotí Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO), tedy šéfové dvou nejsilnějších českých partají? Podivuhodné. V důsledcích Czexitu se naprosto shodnou. Tady, div divoucí, sdílejí stejný zájem.

Začněme Babišem: "Já bych byl určitě proti vystoupení z EU. Je potřeba vysvětlit našim občanům, že jsme v úplně jiné pozici než Británie. Je potřeba vysvětlovat, proč jsme v EU a jaký to má dopad na naši ekonomiku. Máme tady šest tisíc německých firem, investují u nás a zaměstnávají lidi." Dodejme, že Agrofert podniká i v Německu. Těžce by se zkomplikoval život i Babišovu holdingu. Jakož i všem českým firmám, které obchodují v Unii.

Zeman proti českým národním zájmům

Vyjádření Sobotky: "Hlasování o vystoupení z Unie bych pokládal za věc, která by byla v zásadním rozporu se zájmy českého národa. Jakoukoli diskusi o vystupování ČR z Evropy pokládám za nebezpečnou a škodlivou." Řekl Právu. Jinými slovy nám zjevně škodí prezident. Jde proti českým národním zájmům. (Ale pracuje i pro: pro Putinovy eurodestruktivní zájmy.)

Podle Sobotky by vystoupení z Unie poškodilo naše občany, zaměstnance, důchodce i mladé lidi. "Připravilo by nás to o stovky tisíc pracovních míst, znamenalo by to prudký pokles životní úrovně, hospodářskou recesi a horší perspektivu pro mladé lidi."

Hle, další významný moment. Čeští vysokoškoláci dnes naprosto samozřejmě využívají možnosti velmi levně studovat v zemích EU (program Erasmus atd.) Poznají jinou zemi, naučí se lépe cizí jazyk, udělají si osobní kontakty... To by padlo.

Sobotka dál: "Vedlo by to k rozsáhlé emigraci z ČR do zemí, které by dávaly mladým lidem šanci na stabilní budoucnost." Vážný aspekt: země, kde mladí nevidí budoucnost, se vylidňuje. Mimochodem, už dnes mnoho skvělých českých mozků odchází pryč ze země, protože je neumíme udržet. Tento trend by akceleroval. Odliv hlav.

Bohuslav Sobotka ještě: "Bylo by to i v rozporu s bezpečnostními zájmy, protože hrozby terorismu, válek v okolí EU a migrační vlnu nemůže žádná země řešit izolovaně."

Málokdo si uvědomuje, jak riskantní je bezpečnostní izolace. Nechme nyní stranou terorismus islámských radikálů. Stačí se podívat na organizovaný zločin, pro který klasické hranice neplatí, má obrovské možnosti, reaguje pružně. Pašování drog, zbraní, lidí. Každý expert vám řekne: sami na to nemáme.

Vítejte v nestabilitě

Jiný aspekt, ruské zájmy, práce ruských tajných služeb, jež už dnes u nás řádí jak černá ruka (rudá ruka). Ty by okamžitě Česko považovaly za své teritorium. Za automaticky dobyté území (které jim ostatně čtyřicet let de facto patřilo).

Pokud bychom ještě odchod z EU korunovali stejně sebevražedným odchodem z NATO, pak bychom byli vydáni zcela na pospas ruským a čínským tajným službám (obojí u nás pracují na plné obrátky, jak uvádějí veřejné zprávy tajné služby BIS). Ty by velmi rychle, ostatně zřejmě se Zemanovou a Klausovou účinnou pomocí, rychle rozvrátily českou, v kramflecích nijak silnou demokracii a země by se vydala na cestu k nějakému typu autoritářského státu.

Sobotka: "Že v Evropě poslední desítky let nemáme války, je výsledek toho, že Evropa začala spolupracovat. Projekt evropské integrace naučil spolupracovat i země, které spolu stovky let válčily. Naši dědové, pradědové umírali v nesmyslných nacionálních konfliktech, nechci, aby se něco takového opakovalo." Netřeba komentovat.

Budoucnost po případném Czexitu a NATOxitu temná, hrozivá, bez jakéhokoliv reálného pozitivního výhledu. Češi, kteří pracují v Unii, by po odchodu z EU buď zkusili emigrovat, nebo by se nejspíš museli vrátit. Následovala by emigrační vlna směrem ven. Nic si nenalhávejme, odešly by především elity, inteligence. Velmi zlé.

České firmy jsou závislé na eurotrhu, především na Německu. Obchod by se zkomplikoval, výhody fuč. Totéž naopak, pro zahraniční firmy bychom se stali nejistou, nedůvěryhodnou, rizikovou zemí (nejsme ani velmoc jako Británie, ani stabilní demokracie jako Švýcarsko).

Pokud máme dnes potíže s kmotry a místními mafiemi, nestabilita by toto vše znásobila. Oslabení již tak slabé demokracie by pokračovalo. Výhled pekelný. Nezapomeňme, jak umíme zapomínat! Jak jsme si zvykli žít v pohodlí, v klidu, v míru. Jak jsme zhýčkaní.

Dnes se pyšníme nejnižší nezaměstnaností z celé EU. Ročně čerpáme stamiliardy z eurorozpočtu. Všímejme si, prosím, kolik věcí, silnic, hřišť, cyklostezek, vzdělávacích programů, ekologických programů, oprav památek, kultivace přírody, kulturních akcí atd. atd. u nás dotuje EU. Další cenný fakt: občané nespokojení s českým soudnictvím se mohou obracet k evropským soudům.

Cestování. Naše dennodenní samozřejmost. Šmytec. Padla. Znovu hranice, oddělení Česka od Evropy. Hluboká nejistota. Nebo spíš hluboká jistota: Jdeme do háje.

Kdo chce referendum o odchodu z EU a NATO, nejenže poškozuje naše národní zájmy, ale dopouští se v širším smyslu slova vlastizrady. Pohřbívání češství.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy