Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
20. 9. 2016 13:00

Ruské volby: Mýtus svatého Putina. Mýtus stability. Mýtus volby. Nacionalismus zakrývá bídu

Představa, že by člověk svobodomyslného, nenacionalistického ražení teď žil v Rusku, je děsivá. A takových lidí tam žije nepochybně mnoho.
Rusko je Putin, Putin, Putin. On musí růsti, oni menšiti se.
Rusko je Putin, Putin, Putin. On musí růsti, oni menšiti se. | Foto: Reuters

Rusové volili. K volbám jich nešlo mnoho. Ani ne polovina voličů. Méně než dřív. V Moskvě jen třetina. Kampaň prý byla nudná. Lidé zklamáni politikou. Volby byly posunuty z prosince na září. Mnoho Rusů šlo radši pracovat na zahrádku, dokud to ještě jde. Jednotné Rusko získalo absolutní většinu, 343 ze 450 mandátů. Může měnit ústavu. Prezident Putin, který stranu přímo podporuje, vyhrál.

Druhá skončila Komunistická strana Ruské federace (KPRF). Vede ji stalinista Gennadij Zjuganov. Komunisté jsou to podivní, zvládají spojení neduchovního marxistického materialismu s pravoslavím. Z toho se ovšem stalo jakési státní náboženství. Takže má k materialismu velmi blízko. Zjuganovci podporují anexi Krymu a hybridní válku v Donbasu. V Dumě hlasují s Jednotným Ruskem.

Třetí místo obsadila Liberálně demokratická strana Ruska (LDPR) nacionalisty Vladimira Žirinovského. Partaj, jejíž předchůdkyni, Liberálnědemokratickou stranu Sovětského svazu, údajně založili pracovníci KGB. Žirinovskij v květnu v ruské státní televizi přirovnal USA k hitlerovskému Německu a vyzval, aby Rusko vedlo "preventivní úder" proti Severoatlantické alianci... Hle, důvěryhodný, "liberální" a "demokratický" politik.

Čtvrté Spravedlivé Rusko. Útvar založili lidé okolo Putina a slouží jako uměle vytvořená, řízená "opozice" Jednotného Ruska. Všecky tyto strany, samí putinovci, dají dohromady necelých devadesát procent hlasů. Opozice, skutečná opozice, věrohodně liberální a sociálnědemokratické strany, podle volební komise do Státní dumy neprošly.

Jako za normalizace u nás

Představte si, že v takové zemi žijete. Že máte aspoň trochu liberální, západní názory. Nebaštíte dennodenní ruskou propagandu. A teď se zatajeným dechem sledujete výsledek voleb. Na takové jedince musí padnout podobné zoufalství, jaké svobodomyslní lidé zažívali v socialistickém Československu za dob hluboké normalizace. (Tehdy volby končily výsledkem 99,9 procenta. Ale jaký je v tom rozdíl? Žádný.)

V Rusku klesá volební účast. Logické vysvětlení zní: voliči nevidí smysl volby. Jít k urnám stejně nic nezmění. Oficiální vyjádření zní samozřejmě jinak. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl: "Je zřejmé, že většina lidí, kteří hlasovali, fakticky vyjádřila podporu prezidentovi. Opět tak získal významnou důvěru lidí." Nízká účast, míní, nezpochybňuje výsledky voleb.

Putinovsky laděný politolog Viljam Smirnov slabou účast vysvětluje takto: "Veřejné mínění je dosud pod vlivem mýtů, které převládají ze sovětských časů a jsou příznačné pro autoritářské systémy, podle nichž všichni občané se za každou cenu mají účastnit voleb." Nezájem o politiku Kremlu vyhovuje. Lidé rezignují. Nechávají to na Putinovi. Na autoritáři, kteří oficiálně není autoritář.

Martin Novák: Pevnost Putin je dobře strážená, ruská revoluce teď nevypukne
2:20
Martin Novák: Pevnost Putin je dobře strážená, ruská revoluce teď nevypukne | Video: Martin Novák

Spokojený prezident Putin vidí volby takto: "I pro Jednotné Rusko je samozřejmě výsledek důležitý, stejně jako pro každou jinou stranu. A výsledek je dobrý." Proč? Lidé chtějí jistoty: "Situace není jednoduchá a lidé chtějí, aby ve společnosti, v politickém systému panovala stabilita."

Carská stabilita. Provází ji čerstvé posilování moci tajných služeb. Podle moskevského listu Kommersant vbrzku vznikne Ministerstvo státní bezpečnosti (MGB). Tato silová instituce má získat pravomoci bývalé obávané KGB. V níž Putin sloužil. Je tedy jasné, odkud bere inspiraci. Pro ubíjenou ruskou opozici zlá zpráva.

Země, kde zítra znamená včera

Zklamání a z něj pramenící nezájem voličů o volby souvisí i s ekonomickou situací. Ale v "zemi, kde zítra znamená včera" (jak se říkalo v éře Sovětského svazu, kterou by Putin rád obnovil) je to zase opačně. Rusko se nachází v mizerném stavu, zdražuje se, omezuje sociální pomoc. V západní zemi by to vedlo ke vzdoru občanů vůči establishmentu, což by se muselo ve volbách projevit. (I když ty ruské byly zčásti zmanipulované.)

V Rusku se to odehrává jinak. Tamní obyvatelé jsou masírováni láskou k vlasti, nacionalismem namixovaným s pompézním pravoslavím, rusofilstvím, odporem k Západu, strachem ze sekulárního Západu. Kreml pak voliči oceňují za anexi Krymu, ale taky za boj proti prozápadní ukrajinské vládě a za hybridní válku v Donbasu. Prostě naopak.

Rusko je pro nás varováním. Ukázkou, jak riskantní jsou nacionální tendence, nic než národ, nic než vlast, nic než my. Když se ještě odějí do náboženského, spirituálního, obřadního roucha, dav je manipulovatelný jak malé dítě. Vládní média v tom hrají zásadní roli. Tohle je ta "stabilita", o které tak pyšně mluví Putin.

Proti ní stojí západní "nestabilita" a striktní oddělení víry (věr) od vlády. Evropská nestabilita, pluralita, které bychom si měli (do jisté míry) vážit. Sem patří i fakt, že ruské tajné služby podporují v jednotlivých zemích Evropské unie nacionalisty. Vědí dobře, že nacionalismus, který spojuje Rusko, naopak vede k rozpadu EU.

Ale ještě jednou. Představte si, že žijete v Rusku. Rus v Putinově Rusku. Že Dumu ovládají putinovci a strany vedené Zjuganovem a Žirinovským. Nezávislé organizace jsou pronásledovány a rušeny. Opozičníci zavíráni, vražděni. Rodí se MGB, Putinova nová KGB. Kdo není s námi, je proti nám. Peklo. Rusko pod Putinem je nebezpečné. Ale taky nešťastné, nesvobodné, svobodu utlačující, nenávidící. Ruské volby? Katastrofa. Normalizace.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 59 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy