Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
20. 9. 2016 13:00

Ruské volby: Mýtus svatého Putina. Mýtus stability. Mýtus volby. Nacionalismus zakrývá bídu

Představa, že by člověk svobodomyslného, nenacionalistického ražení teď žil v Rusku, je děsivá. A takových lidí tam žije nepochybně mnoho.
Rusko je Putin, Putin, Putin. On musí růsti, oni menšiti se.
Rusko je Putin, Putin, Putin. On musí růsti, oni menšiti se. | Foto: Reuters

Rusové volili. K volbám jich nešlo mnoho. Ani ne polovina voličů. Méně než dřív. V Moskvě jen třetina. Kampaň prý byla nudná. Lidé zklamáni politikou. Volby byly posunuty z prosince na září. Mnoho Rusů šlo radši pracovat na zahrádku, dokud to ještě jde. Jednotné Rusko získalo absolutní většinu, 343 ze 450 mandátů. Může měnit ústavu. Prezident Putin, který stranu přímo podporuje, vyhrál.

Druhá skončila Komunistická strana Ruské federace (KPRF). Vede ji stalinista Gennadij Zjuganov. Komunisté jsou to podivní, zvládají spojení neduchovního marxistického materialismu s pravoslavím. Z toho se ovšem stalo jakési státní náboženství. Takže má k materialismu velmi blízko. Zjuganovci podporují anexi Krymu a hybridní válku v Donbasu. V Dumě hlasují s Jednotným Ruskem.

Třetí místo obsadila Liberálně demokratická strana Ruska (LDPR) nacionalisty Vladimira Žirinovského. Partaj, jejíž předchůdkyni, Liberálnědemokratickou stranu Sovětského svazu, údajně založili pracovníci KGB. Žirinovskij v květnu v ruské státní televizi přirovnal USA k hitlerovskému Německu a vyzval, aby Rusko vedlo "preventivní úder" proti Severoatlantické alianci... Hle, důvěryhodný, "liberální" a "demokratický" politik.

Čtvrté Spravedlivé Rusko. Útvar založili lidé okolo Putina a slouží jako uměle vytvořená, řízená "opozice" Jednotného Ruska. Všecky tyto strany, samí putinovci, dají dohromady necelých devadesát procent hlasů. Opozice, skutečná opozice, věrohodně liberální a sociálnědemokratické strany, podle volební komise do Státní dumy neprošly.

Jako za normalizace u nás

Představte si, že v takové zemi žijete. Že máte aspoň trochu liberální, západní názory. Nebaštíte dennodenní ruskou propagandu. A teď se zatajeným dechem sledujete výsledek voleb. Na takové jedince musí padnout podobné zoufalství, jaké svobodomyslní lidé zažívali v socialistickém Československu za dob hluboké normalizace. (Tehdy volby končily výsledkem 99,9 procenta. Ale jaký je v tom rozdíl? Žádný.)

V Rusku klesá volební účast. Logické vysvětlení zní: voliči nevidí smysl volby. Jít k urnám stejně nic nezmění. Oficiální vyjádření zní samozřejmě jinak. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl: "Je zřejmé, že většina lidí, kteří hlasovali, fakticky vyjádřila podporu prezidentovi. Opět tak získal významnou důvěru lidí." Nízká účast, míní, nezpochybňuje výsledky voleb.

Putinovsky laděný politolog Viljam Smirnov slabou účast vysvětluje takto: "Veřejné mínění je dosud pod vlivem mýtů, které převládají ze sovětských časů a jsou příznačné pro autoritářské systémy, podle nichž všichni občané se za každou cenu mají účastnit voleb." Nezájem o politiku Kremlu vyhovuje. Lidé rezignují. Nechávají to na Putinovi. Na autoritáři, kteří oficiálně není autoritář.

Martin Novák: Pevnost Putin je dobře strážená, ruská revoluce teď nevypukne
2:20
Martin Novák: Pevnost Putin je dobře strážená, ruská revoluce teď nevypukne | Video: Martin Novák

Spokojený prezident Putin vidí volby takto: "I pro Jednotné Rusko je samozřejmě výsledek důležitý, stejně jako pro každou jinou stranu. A výsledek je dobrý." Proč? Lidé chtějí jistoty: "Situace není jednoduchá a lidé chtějí, aby ve společnosti, v politickém systému panovala stabilita."

Carská stabilita. Provází ji čerstvé posilování moci tajných služeb. Podle moskevského listu Kommersant vbrzku vznikne Ministerstvo státní bezpečnosti (MGB). Tato silová instituce má získat pravomoci bývalé obávané KGB. V níž Putin sloužil. Je tedy jasné, odkud bere inspiraci. Pro ubíjenou ruskou opozici zlá zpráva.

Země, kde zítra znamená včera

Zklamání a z něj pramenící nezájem voličů o volby souvisí i s ekonomickou situací. Ale v "zemi, kde zítra znamená včera" (jak se říkalo v éře Sovětského svazu, kterou by Putin rád obnovil) je to zase opačně. Rusko se nachází v mizerném stavu, zdražuje se, omezuje sociální pomoc. V západní zemi by to vedlo ke vzdoru občanů vůči establishmentu, což by se muselo ve volbách projevit. (I když ty ruské byly zčásti zmanipulované.)

V Rusku se to odehrává jinak. Tamní obyvatelé jsou masírováni láskou k vlasti, nacionalismem namixovaným s pompézním pravoslavím, rusofilstvím, odporem k Západu, strachem ze sekulárního Západu. Kreml pak voliči oceňují za anexi Krymu, ale taky za boj proti prozápadní ukrajinské vládě a za hybridní válku v Donbasu. Prostě naopak.

Rusko je pro nás varováním. Ukázkou, jak riskantní jsou nacionální tendence, nic než národ, nic než vlast, nic než my. Když se ještě odějí do náboženského, spirituálního, obřadního roucha, dav je manipulovatelný jak malé dítě. Vládní média v tom hrají zásadní roli. Tohle je ta "stabilita", o které tak pyšně mluví Putin.

Proti ní stojí západní "nestabilita" a striktní oddělení víry (věr) od vlády. Evropská nestabilita, pluralita, které bychom si měli (do jisté míry) vážit. Sem patří i fakt, že ruské tajné služby podporují v jednotlivých zemích Evropské unie nacionalisty. Vědí dobře, že nacionalismus, který spojuje Rusko, naopak vede k rozpadu EU.

Ale ještě jednou. Představte si, že žijete v Rusku. Rus v Putinově Rusku. Že Dumu ovládají putinovci a strany vedené Zjuganovem a Žirinovským. Nezávislé organizace jsou pronásledovány a rušeny. Opozičníci zavíráni, vražděni. Rodí se MGB, Putinova nová KGB. Kdo není s námi, je proti nám. Peklo. Rusko pod Putinem je nebezpečné. Ale taky nešťastné, nesvobodné, svobodu utlačující, nenávidící. Ruské volby? Katastrofa. Normalizace.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy