Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 6. 2019 13:05

Rusko: Jsem Golunov, nejsem Putin. Jsem Golunov, nejsem Putin...

Příběh novináře Ivana Golunova obnažuje ruský režim, jeho gangsterské metody. Každý, kdo k Rusku vzhlíží včetně Zemana, by měl vědět, co vyznává.
Ivan Golunov za mřížemi. Zřejmě mu podstrčili drogy.
Ivan Golunov za mřížemi. Zřejmě mu podstrčili drogy. | Foto: ČTK

Minulý čtvrtek policisté v Moskvě zatkli novináře Ivana Golunova (36), údajně u něj našli kokain a tablety mefedronu, jejichž držení je nelegální. Zatčený tvrdí, že mu drogy podstrčili do zavazadla. Pro portál Meduza píše o korupci, v posledních týdnech o poměrech v ruském pohřebnictví. Dostával výhrůžky. Soud mu nařídil domácí vězení, žádosti prokurátora uvalit vazbu nevyhověl.

Český novinář Jiří Just (déle než deset let žije v Moskvě) řekl: "Podsouvání drog je posledních dvacet let oblíbenou praktikou ruských bezpečnostních orgánů. V Rusku je totiž trestné držení jakéhokoliv množství a ty tresty jsou vysoké." A ještě: "Nejčastěji to funguje jako forma vydírání nebo 'delikátní' způsob, jak se zbavit nepohodlné osoby - aktivisty, podnikatele, úředníka."

Výjimečné prý však je, že drogy podstrčili (asi policisté) známému novináři v Moskvě. Běžně se to stává mimo hlavní město. Just: "Byla to spíš doména regionálních bezpečnostních složek. Je nutné zmínit případ Ojuba Titijeva, šéfa čečenské pobočky lidskoprávní organizace Memorial, kterého se zbavili právě tím, že mu policisté podstrčili drogy. Byl odsouzen na čtyři roky vězení…"

Že jde o snahu Golunova odstavit, zlikvidovat, dokládá mimo jiné tento fakt: ruská státní televize odvysílala fotografie z údajného Golunovova moskevského bytu, kde se mělo nacházet zařízení na výrobu drog. Z devíti zveřejněných fotografií bylo osm z jiného bytu. Chyba jak hrom se vloudila.

Tahle metoda, podstrčit drogy a nepohodlného zavřít, lidi v Moskvě vyděsila, na to tam nejsou zvyklí. Tímto způsobem se dá zlikvidovat kdokoli. Zřejmě i proto se zvedl na ruské poměry nevídaný odpor, tři deníky - Kommersant, Vedomosti a RBK - daly na titulní stranu větu "Jsem a jsme Ivan Golunov" (parafráze "Je suis Charlie" po teroristickém útoku na Charlie Hebdo). Petici s požadavkem zbavit Golunova obvinění podepsalo několik tisíc novinářů a podpořil ho i známý herec a režisér Konstantin Chabenskij.

Přesto Jiří Just nečeká, že by to Golunovovi pomohlo, režim (který to zjevně na žurnalistu navlékl) není zvyklý ustupovat, což prokázal v mnoha případech.

Vraždění novinářů v Rusku

Podle Výboru na ochranu novinářů (Committee to Protect Journalists) bylo v Rusku od roku 1992 do roku 2019 zabito 83 novinářů a pracovníků médií (s motivem potvrzeným či nepotvrzeným). - Loni byl zavražděn Maxim Borodin (vypadl z okna v Jekatěrinburgu, psal o korupci, zločinu a žoldácích v Sýrii), Denis Suvorov (ubodán v Nižném Novgorodu), Sergej Gračov (zabit v Nižném Novgorodu), Jegor Orlov (tělo nalezeno v řece v Jelabužské oblasti).

Nechci říct, že má Ivan Golunov "štěstí", nemá. Jen se pokouším ilustrovat Rusko pod Putinem, stát, k jehož vůdci vzhlíží Miloš Zeman, Václav Klaus, lidé z SPD a samozřejmě i čeští komunisté. Ruská společnost je vážně ohrožena svým vlastním režimem, může se tam stát v podstatě cokoliv, pokud se postavíte na odpor. Vražda je až krajní prostředek, ale jít za nic (za reportáže o pohřebnictví) sedět na pět deset let? Pekelná představa. Stejně jako představa, že vám policie podstrčí drogy, že postaví na hlavu své základní poslání bránit společnost před zločinem.

A Česko? Jistě, média o tom píší, ale co stát? Zareaguje česká diplomacie? Ozve se přítel Putina Miloš Zeman? Zastane se Golunova? Doufejme, že ano.

Loni české vnitro napoprvé nedalo povolení k pobytu Grigoriji Paskovi, ruskému investigativnímu novináři pronásledovanému Putinovým režimem. Popsal, jak ruští námořníci házejí jaderný odpad do moře, byl odsouzen za vlastizradu formou špionáže, Amnesty International ho označila za vězně svědomí.

Evropský parlament v roce 2002 přijal rezoluci žádající Paskovo okamžité propuštění. Propustili ho podmínečně. U nás si zaregistroval organizaci Fond 19/29 a žádal zde o povolení k pobytu. Napoprvé mu vnitro žádost zamítlo ve snaze "ochránit veřejný pořádek". Média o odvolání psala, Pasko se odvolal, poté pobyt dostal. Zaplaťpánbůh, dobře to dopadlo.

Nelze nepřipomenout setkání prezidenta Zemana s prezidentem Putinem před dvěma roky v Pekingu (od té doby se postoje české hlavy státu nezměnily). Tehdy prohodil k ruskému autoritáři: "Novinářů je zbytečně moc, bylo by třeba je likvidovat." Na to Putin: "Likvidovat není třeba, snížit jejich počet je možné." Golunov je zřejmě ukázkou "snižování počtu" kritických ruských žurnalistů za pomoci policie…

U nás se tohle neděje, část českých médií si také stále udržuje kritičnost a nezávislost. Příběh Ivana Golunova však znovu obnažuje ruský režim, jeho surovost, protiprávnost, gangsterské metody. Každý, kdo k Rusku vzhlíží včetně Zemana, by si měl uvědomit, co to vyznává, jak nesvobodný svět pro svobodné lidi se za ruskými hranicemi rozprostírá.

My za svobodu vděční a svobodu chránící lidé bychom si měli opakovat: Jsem Golunov, nejsem Putin, Jsem Golunov, nejsem Putin, Jsem Golunov, nejsem Putin… A říkat to pěkně nahlas.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy