Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 3. 2017 20:00

Rusko se budí: „Putin je zloděj!“, „Demise!", „Medvěděva do basy!“ Cenné i pro Západ

Proti "feudálovi" Putinovi stojí opozice, Rusy se mu nepodařilo zlomit, zblbnout, zpracovat svou masivní propagandou.
V neděli 26. března v Kazani skandovali: "Putine, běž pryč! Nepotřebujeme tě! Demise! Demise!" Ve Voroněži: "Medvěděva do basy!“ V Moskvě protestovalo několik desítek tisíc lidí.
V neděli 26. března v Kazani skandovali: "Putine, běž pryč! Nepotřebujeme tě! Demise! Demise!" Ve Voroněži: "Medvěděva do basy!“ V Moskvě protestovalo několik desítek tisíc lidí. | Foto: Reuters

V neděli uběhlo 17 let ode dne, kdy se Vladimir Putin stal poprvé ruským prezidentem a začal zemi natáčet k autoritativnímu systému. Od té doby okupoval ukrajinský Krym a podporuje válku v ukrajinském Donbasu. V Evropě zase posiluje nacionalistické, antibruselské tendence. Pro Evropskou unii se stal hrozbou a za svoji expanzi čelí západním sankcím.

Pokud se má v Rusku něco změnit, musí to přijít zevnitř, jedině Rusové (zřejmě mladí Rusové) se dnes mohou Putinovi a jeho mocenské klice postavit. Rusko nepředstavuje svobodný, demokratický systém, opozice je tam běžně zastrašována, pronásledována, kritici režimu z řad občanů, novinářů, politiků i umělců jsou zavíráni i vražděni.

Proto byla neděle 26. března, neděle Putinova sedmnáctiletého výročí, neobyčejně významná a cenná. Opoziční lídr Alexej Anatoljevič Navalnyj, čtyřicetiletý právník, bloger, politický aktivista, kritik ruské korupce, ruského režimu a odpůrce Putina, zorganizoval po celé zemi protikorupční demonstrace. Protesty začaly na Dálném východě a táhly se směrem na západ až do Moskvy. Připomínají ruský odpor poté, co byl Putin znovu zvolen prezidentem (2011/2012).

Lidé v neděli protestovali asi v osmdesáti ruských městech, přičemž jen ve čtvrtině byly demonstrace povoleny. Podle Echa Moskvy kupříkladu v Petrohradě demonstrovalo asi dvacet tisíc lidí. Policie počty protestujících podhodnocuje; kupříkladu v Moskvě podle oficiálních zdrojů do ulic vyšlo osm tisíc lidí, pozorovatelé však sumu odhadují na několik desítek tisíc. (Připomíná to rozdíly odhadů počtu demonstrujících v Československu před koncem roku 1989.)

Opozičník Navalnyj byl zatčen na Tverské třídě v Moskvě. Jeho lidé však vysílali online z demonstrací po celém Rusku (sledovalo ho okolo 140 tisíc Rusů). Navalného po zatčení naložili do policejního antonu, ale stovka lidí vozu bránila v odjezdu, později se mu do cesty postavilo auto. Leonid Volkov, spolupracovník Navalného, má být za moderování online vysílání obviněn z vyvolávání nenávisti, nepřátelství a ponížení lidské důstojnosti! (Hle, ruská demokracie.)

Navalného mluvčí tweetovala: "Těžkooděnci se snaží odnést z vozovky auta, aby mohl odjet anton s Navalným, lidé jim v tom brání." Protestující okolo antonu skandovali: "Fašisté! Fašisté!" A Navalnyj z antonu tweetoval: "Děcka, jsem OK. Nemusíte mě vytrhávat policii. Běžte po Tverské. Náš dnešní úkol je boj s korupcí."

Navalnyj to udělal i pro nás

Několik zajímavých postřehů; tweetující, kteří byli na demonstracích v různých ruských městech přítomni, píší, že je překvapovalo velké množství mladých lidí, kteří se vydali do ulic.

Novinář Alexandr Mitrofanov přeposílal dál slova řečníků na mítinku v Bělgorodu: "Za opravdový kapitalismus, proti současnému feudalismu!" (Putinův režim coby feudalismus? Trefné.) Lidé na různých místech skandovali: "Zloděje před soud!", "Dost bylo lží a krádeží!", "Demise!" V Saratově se ozvalo volání "Putin je zloděj!" V Kazani skandovali: "Putine, běž pryč! Nepotřebujeme tě! Demise! Demise!" Ve Voroněži: "Medvěděva do basy!"

Samo sebou dnes nevíme, v co tyto protesty vyústí. V Moskvě i jinde proběhlo masové zatýkání, do ulic nastoupila obrovská síla policistů (v autoritářském režimu samozřejmost). Represe může nabrat na obrátkách, Putinův "feudalismus" může ještě přitvrdit a to, co se dnes zdá jako utažený stav, přejde v ještě tvrdší potírání svobod občanů.

Nebo se budí občanská společnost, končí lhostejnost, Rusové se odvažují mluvit a protestovat a toto hnutí může skončit pádem Putina. Nevíme, co se stane. Může následovat také obojí: přitvrzení režimu a zároveň větší touha společnosti po volnějších poměrech, cesta ke svobodě.

V každém případě je velmi významné, že se Rusové bouří. Významné pro Rusy i pro Evropany a Američany. Evropští i američtí nacionalisté jsou Putinem podporováni a podporu  mu oplácejí. Donald Trump se během kampaně choval jako putinovec (Krym Nekrym, Donbas Nedonbas). Mluví se o ruském ovlivňování amerických voleb ve prospěch Trumpa. V Německu, Rakousku i Francii jsou nacionalisté napojeni na Kreml. Marine Le Penová těsně před francouzskými prezidentskými volbami Putina navštívila, potvrdila, na čí straně stojí.

Proto je i pro Západ důležité, aby tam lidé viděli: proti feudálovi Putinovi stojí opozice, Rusy se mu nepodařilo zlomit, zblbnout, úplně zpracovat svou propagandou. Západní demokratičtí politici, aktivisté, novináři potřebují argument ruské opozice, argument ruského domácího vzdoru. Mimo jiné to potvrzuje, že sankce mají smysl, pomáhají ruské občanské společnosti (Miloš Zeman by zřejmě řekl "moskevské kavárně".)

Z tohoto pohledu akce zatčeného opozičníka Alexeje Navalného měla mnohem větší dopad a smysl, zasáhla i nás a zaslouží si náš dík a podporu.

Rusko zažilo velké protivládní protesty. Policie pozatýkala stovky lidí | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 42 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy