Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 2. 2013 7:00

Rvačka o NKÚ: Kalousek chce ovládnout kontrolu

Komentář: Politické strany svádějí tvrdý souboj o šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu
Miroslav Kalousek by měl rád svého člověka na NKÚ.
Miroslav Kalousek by měl rád svého člověka na NKÚ. | Foto: Petr Vyoral

Vypadá to, že poslanci konečně obsadí opuštěný post prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Už rok zůstává volný. Nikoli proto, že by se v celé české zemi nenašel jediný muž či jediná žena schopná NKÚ vést. Takových je dost. Jde o to, že partaje o tohle místo zuřivě bojují. Je „jejich". Velice se jich týká; kontroluje kupříkladu hospodaření ministerstev, poukazuje na chyby a zlodějny. (Bohužel jen poukazuje, nic víc nesmí.) Šéfa úřadu volí poslanci na devět let. Jmenuje ho prezident.

Uznávaný, ba všeobecně ctěný, byl jako šéf NKÚ Lubomír Voleník. Naopak František Dohnal se úcty nedočkal. Není dodnes úplně jasné, jaký byl pravý důvod jeho konce v NKÚ, jestli mrhání penězi pro vlastní potřeby, nebo kontroly, které nařídil a které se politikům nelíbily. Teď strany vybírají nového prezidenta. Poslanecké kluby ve středu večer představily své koně. TOP 09 nominuje Danu Trezziovou, KSČM svého poslance Vladimíra Koníčka, ČSSD viceprezidenta NKÚ Miroslava Kalu, který byl dříve poslancem právě za sociální demokracii, ODS Zdeňku Horníkovou.

Až moc slušný Michálek

Za zmínku stojí i návrh Miloše Zemana. Ten by v čele úřadu rád viděl čerstvého senátora a bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka. Je to mazaná zlomyslnost. Michálek je čestný muž, jak mi řekl jeden člen ODS „až moc slušný". Jeho příběh je notoricky známý: bránil tomu, aby byl v době, kdy ministerstvo životního prostředí řídil Pavel Drobil (ODS), vytunelován SFŽP. Michálek by jistě kontrolní úřad zvládl, ale nepatří ani ODS, ani ČSSD, ani TOP 09. Zeman ví, že Michálka strany nezvolí, protože se ho bojí. Budoucí prezident partaje dráždí, ale nejen to, zároveň navrhuje někoho, kdo by byl pro veřejnost přijatelný.

Libor Michálek je na prezidenta kontrolorů moc slušný.
Libor Michálek je na prezidenta kontrolorů moc slušný. | Foto: Ludvík Hradilek

Výběr nového prezidenta NKÚ je komický. Kupříkladu ČSSD a TOP 09 říká, že nesmí být zvolen aktivní politik (to poskytuje argument, proč nezvolit nebezpečného, nebezpečně slušného Michálka). Dělají to proto, že si uvědomují, jak dnes veřejnost politiku vnímá - jako děs a hrůzu, z níž nic dobrého nevzejde. Je to vlastně absurdní podmínka, že nový šéf nesmí být aktivní politik. Zmíněný a uznávaný Lubomír Voleník byl ódeesák jako poleno a nikomu to nevadilo. Jenže od roku 1993 politika potemněla.

Podmínka „ne aktivní politik" ovšem neznamená, že strany nehledají svého člověka. Samozřejmě hledají. Všichni tři hlavní kandidáti nějak „patří" těm, kteří je kandidují. Kala byl do roku 2008 poslancem ČSSD. Dana Trezziová pracuje pro auditorskou firmu BDO. Dělá forenzní audity. Jeden pro ODS, jiný pro VV. Byla náměstkyní ministra financí za Bohuslava Sobotky (ČSSD), Vlastimila Tlustého (ODS) a Miroslava Kalouska (v té době ještě KDU-ČSL). Nyní ji Kalousek navrhuje. ODS by zase ráda modrou poslankyni Zdeňku Horníkovou, místopředsedkyni kontrolního výboru.

Tiché dohody okolo NKÚ

Volba šéfa NKÚ vypadá na další bitku v koalici. Podle tichých dohod má „právo" na tento post ODS. Jenže ten podivný, zákonem nepodložený nárok, byl možná vyčenžován za jiné služby. Jak známo, jeden z tzv. rebelů ODS Ivan Fuksa nepoložil vládu, ale složil poslanecký mandát a za odměnu dostal místo v Českém aeroholdingu. Tamtéž míří další ódeesák a exministr obrany Alexandr Vondra. Kalousek to oběma laskavě umožnil. Takže se možná rýsuje kšeft: ty zaměstnáš Fuksu a Vondru, my ti necháme NKÚ.

Při hledání nejvyššího státního kontrolora není na prvním místě jeho slušnost a schopnost úřad řídit, ale jeho vztah k špičkám české politiky. Dana Trezziová je vytipována výborně - chce ji Kalousek, zřejmě nevadí Sobotkovi a najde příznivce i v ODS. Pokud by Miroslav Kalousek uspěl, jeho vliv by zřejmě opět posílil. Měl by svého člověka v čele NKÚ. A již dnes pod něj spadá Finančně analytický útvar ministerstva financí (FAÚ), tedy v podstatě zpravodajská služba, která může kontrolovat veškeré finanční operace v zemi. Přitom FAÚ kontroluje... jen Kalousek. Žádný sněmovní výbor, jenom ministr financí.

ČEZ jako posvátná kráva

O NKÚ se teď vede více sporů. Před pár dny Senát zamítl ústavní novelu, jež měla rozšířit pravomoci nejvyšších kontrolorů. Úřad měl nově získat možnost prověřovat obce, kraje a také firmy s majetkovou účastí státu, krajů a obcí. Ne ČEZ! Ten poslanci ODS před kontrolou „ubránili". Technicky to zařídili tak, že NKÚ neměl kontrolovat firmy obchodované na burze. Přitom právě ČEZ vyvolává velké pochyby a je považován za donátora velkých partají (jak o tom kupříkladu loni mluvil Karel Schwarzenberg, TOP 09).

Ústavní novela nakonec překvapivě neprošla Senátem. Údajně proto, že se kontroly úřadu měly rozšířit i na samosprávy. Přitom Miloslav Kala, viceprezident NKÚ, argumentoval jasně: „To pojetí kontroly je o tom, abychom byli schopní posoudit, když do systému hodíme jednu korunu, tak jestli nám na konci vypadne přínos z té jedné koruny, anebo jestli se z toho 50 halířů cestou ztratilo. A pokud my dnes skončíme na úrovni ministerstva a neprojdeme dále na úroveň krajů a potom případně obcí a dalších, tak tuto informaci občané, ale ani ta veřejná správa, nedostane." - A o to zřejmě šlo, aby úřad tu informaci nedostal.

Kontrola u nás je chaotická a nedostatečná. Jak vidíme, NKÚ je blokován, aby moc nezlobil, aby nešel příliš hluboko. Kalouskův FAÚ není kontrolován vůbec. Podobně jsou na tom ale i třeba tajné služby. Ty sice jakoby střeží poslanecké komise, ale poslanci nejsou nezávislí a ostatně ani nesmějí vstupovat do živých případů. Podobně mizerně, naprosto nedostatečně, jsou kontrolovány (spíše nekontrolovány) státem nasazované odposlechy, tajné sledování lidí a další občanská práva ohrožující činnosti. O tom, že by do špičkových kontrolních orgánů u nás byli vpuštěni neposlanci, nepolitici ani nemluvě. Což je chyba.

U Nejvyššího kontrolního úřadu, zdá se, nejde na prvním místě o to, jestli ho povede člověk s kreditem, jaký měl Voleník, ale o to, jestli ho ovládne Kalousek se Sobotkou, nebo Nečas s Martinem Kubou.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy