Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 11. 2017 7:30

Rychetský zaskakuje za Zemana, stal se náhradní hlavou státu. Zaplať pánbůh

Předseda Ústavního soudu mluví o odpovědnosti stran vůči státu a vůči voliči. „Demokratický politik ví, že pro stát je nežádoucí vláda jedné strany.“
Rychetský: "Za současné situace asi musí demokratičtí politici cítit, že v jisté fázi je jejich povinností zabránit vzniku jednobarevné vlády..."
Rychetský: "Za současné situace asi musí demokratičtí politici cítit, že v jisté fázi je jejich povinností zabránit vzniku jednobarevné vlády..." | Foto: Ludvík Hradilek

Po volbách jako po vejprasku. Jeden a půl milionu voličů Andreje Babiše zřejmě cítí skepsi, že nedostal víc a musí se dohadovat, antibabišovská fronta si zas zoufá, že je šmytec s demokracií, tradiční strany pohořely, teď to tady autoritář rozboří, z ústavy udělá kůlničku na dříví, nejlepší vzít kramle někam na Západ, dokud je čas.

V malování katastrofických scénářů my Češi vynikáme nad jiné národy, což pramení z naší historické zkušenosti. Ani 28 let zázračné svobody nás nestačilo vyléčit, nevěříme si.

Černé vidění situaci vyostřuje, zhoršuje, rozdělení na babišovce a antibabišovce nekončí, volby nepomohly, oboustranné zklamání vhání jak Babiše, tak ostatní sněmovní strany zatím do neústupnosti, bojovnosti, pokračující kolize. Dá se říct, že zatím "stranictví" (stranění) převažuje nad "státnictvím", starostí o to, aby stát nedošel újmy a dál prosperoval.

Pokud jedna strana nezíská sněmovní většinu, je povolební vyjednávání obchod. Představte si, jak jdete koupit auto a začnete tím, že řeknete: "S tebou, ty podvodnickej sígře, ty ďáble, kšeftovat nebudu." Ten naproti řekne: "Zájem bych měl, ale nic ti nenabídnu, ber, nebo neber." To se toho pak zřejmě moc nedojedná.

Do vyhrocených dní a týdnů vstoupil předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský, kdysi krátce komunista, ale také jeden z prvních signatářů Charty 77 a jeden z posledních "dizíků" sloužících ve vysoké funkci státu. Hospodářským novinám poskytl rozhovor, který není nenávistný, uklidňuje, v rachotu dnů působí jako balzám.

Rychetský byl sociální demokrat, v čele Ústavního soudu je od roku 2003, v roce 2013 ho potvrdil Miloš Zeman. Ti dva byli (možná ještě stále jsou) přátelé, ale jejich cesty se za poslední dva roky rozešly, míří opačným směrem. Rychetský brání ústavu, stát, Zeman si vyřizuje účty a zemi škodí.

Rychetský vysvětluje, jak kvalitní je česká ústava, obsahuje pojistky, které brání jejímu od-demokratičtění. První kotvu představuje Senát, bez něj nelze ústavu měnit. Druhou ústavní článek, který říká: Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná. Jako třetí jisticí článek slouží Ústavní soud, přes který by (jistě ne v jeho současném složení) ústavu ničící změny neprošly.

Toto sdělení má smysl nejen pro demokraticky smýšlející voliče, ale i pro Babiše a Zemana. Rychetský jim vzkazuje: Nemáte šanci to tu překopat, zrušit Senát, snížit počet poslanců, omezit demokracii, ani se do toho nepouštějte.

Babiš ve dvojšoku

Předseda ÚS ovšem připouští, že i beze změny ústavy mohou nastat komplikace. Kdyby ani "třetí vláda nedostala důvěru, tak skutečně může mít mandát omezený výlučně funkčním obdobím sněmovny, protože prezident není v tom případě povinen rozpustit sněmovnu a vypsat nové volby. A i když se o tom v ústavě nepíše ani slovo, patrně by se ta tři kolečka − dva pokusy prezidenta a jeden předsedy Poslanecké sněmovny − musela stále opakovat po celé volební období." Prezident by dopustil, živil, zacyklený pat.

Rychetský už nedodává, jak moc by takové mimoústavní vládnutí Babiše poškodilo. (Nebo ne Babiše, ten přece tvrdí, že hodlá za čtyři roky odejít z politiky, ale ANO. Takže samo hnutí by se mělo proti takovému postupu vzbouřit, aby nedopadlo jako zpráskaná sociální demokracie.)

Kam jsme došli? Po 28 letech ve svobodě se musíme spoléhat na tvůrce české ústavy, na předsedu Ústavního soudu a na tamní soudce. Pozoruhodné.

Rychetský odhaduje, že vláda získá důvěru po druhém jmenování Babiše premiérem. Mluví o odpovědnosti stran vůči státu a vůči voliči. "Demokratický politik ví, že pro stát je nežádoucí vláda jedné strany. Za současné situace asi musí demokratičtí politici cítit, že v jisté fázi je jejich povinností zabránit vzniku jednobarevné vlády, a nějakým způsobem tedy do koalice vstoupit." Na třetí kolo (případně následné zacyklení na zbytek volebního období) nevěří.

Předseda ÚS uklidňuje a ukazuje cestu, jak ze šlamastyky ven. Hledá ji i Andrej Babiš. Všimněme si, jak je náhle vstřícný vůči Evropské unii: "Měli bychom mít vizi, jak Evropu změnit, aby byla lepší. Ten projekt je skvělý, protože je mír, protože se lze svobodně pohybovat." To má být zřejmě jakási první nabídka demokratickým stranám.

Nabídnout musí mnohem víc, přijít se skutečnou nabídkou: tohle vám dám, tato ministerstva, předsedu sněmovny, tyto garance, nepokusím se demontovat ústavu. Je otázkou, za jak dlouho Babišovi dojde, že kupříkladu ODS (nebo dvě jiné demokratické strany) potřebuje. Jakmile začne nabízet, obchodovat, situace se změní.

Mluví se o tom, že v povolebním šoku jsou demokratické strany. Jistě, ale v šoku se octl i Babiš, dokonce ve dvojšoku. První plyne z toho, že vyhrál víc, než čekal. Druhý z toho, že třicet procent v demokratické zemi na její ovládnutí nestačí a že se bude muset dohadovat.

To, co nám říká Pavel Rychetský, by měl říkat prezident, přesně tak má působit, uklidňovat, nerozeštvávat, hájit státnost a demokracii. Rychetský za Zemana zaskakuje, stal se jakousi náhradní hlavou země. Zaplať pánbůh za něj.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy