Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 11. 2017 7:30

Rychetský zaskakuje za Zemana, stal se náhradní hlavou státu. Zaplať pánbůh

Předseda Ústavního soudu mluví o odpovědnosti stran vůči státu a vůči voliči. „Demokratický politik ví, že pro stát je nežádoucí vláda jedné strany.“
Rychetský: "Za současné situace asi musí demokratičtí politici cítit, že v jisté fázi je jejich povinností zabránit vzniku jednobarevné vlády..."
Rychetský: "Za současné situace asi musí demokratičtí politici cítit, že v jisté fázi je jejich povinností zabránit vzniku jednobarevné vlády..." | Foto: Ludvík Hradilek

Po volbách jako po vejprasku. Jeden a půl milionu voličů Andreje Babiše zřejmě cítí skepsi, že nedostal víc a musí se dohadovat, antibabišovská fronta si zas zoufá, že je šmytec s demokracií, tradiční strany pohořely, teď to tady autoritář rozboří, z ústavy udělá kůlničku na dříví, nejlepší vzít kramle někam na Západ, dokud je čas.

V malování katastrofických scénářů my Češi vynikáme nad jiné národy, což pramení z naší historické zkušenosti. Ani 28 let zázračné svobody nás nestačilo vyléčit, nevěříme si.

Černé vidění situaci vyostřuje, zhoršuje, rozdělení na babišovce a antibabišovce nekončí, volby nepomohly, oboustranné zklamání vhání jak Babiše, tak ostatní sněmovní strany zatím do neústupnosti, bojovnosti, pokračující kolize. Dá se říct, že zatím "stranictví" (stranění) převažuje nad "státnictvím", starostí o to, aby stát nedošel újmy a dál prosperoval.

Pokud jedna strana nezíská sněmovní většinu, je povolební vyjednávání obchod. Představte si, jak jdete koupit auto a začnete tím, že řeknete: "S tebou, ty podvodnickej sígře, ty ďáble, kšeftovat nebudu." Ten naproti řekne: "Zájem bych měl, ale nic ti nenabídnu, ber, nebo neber." To se toho pak zřejmě moc nedojedná.

Do vyhrocených dní a týdnů vstoupil předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský, kdysi krátce komunista, ale také jeden z prvních signatářů Charty 77 a jeden z posledních "dizíků" sloužících ve vysoké funkci státu. Hospodářským novinám poskytl rozhovor, který není nenávistný, uklidňuje, v rachotu dnů působí jako balzám.

Rychetský byl sociální demokrat, v čele Ústavního soudu je od roku 2003, v roce 2013 ho potvrdil Miloš Zeman. Ti dva byli (možná ještě stále jsou) přátelé, ale jejich cesty se za poslední dva roky rozešly, míří opačným směrem. Rychetský brání ústavu, stát, Zeman si vyřizuje účty a zemi škodí.

Rychetský vysvětluje, jak kvalitní je česká ústava, obsahuje pojistky, které brání jejímu od-demokratičtění. První kotvu představuje Senát, bez něj nelze ústavu měnit. Druhou ústavní článek, který říká: Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná. Jako třetí jisticí článek slouží Ústavní soud, přes který by (jistě ne v jeho současném složení) ústavu ničící změny neprošly.

Toto sdělení má smysl nejen pro demokraticky smýšlející voliče, ale i pro Babiše a Zemana. Rychetský jim vzkazuje: Nemáte šanci to tu překopat, zrušit Senát, snížit počet poslanců, omezit demokracii, ani se do toho nepouštějte.

Babiš ve dvojšoku

Předseda ÚS ovšem připouští, že i beze změny ústavy mohou nastat komplikace. Kdyby ani "třetí vláda nedostala důvěru, tak skutečně může mít mandát omezený výlučně funkčním obdobím sněmovny, protože prezident není v tom případě povinen rozpustit sněmovnu a vypsat nové volby. A i když se o tom v ústavě nepíše ani slovo, patrně by se ta tři kolečka − dva pokusy prezidenta a jeden předsedy Poslanecké sněmovny − musela stále opakovat po celé volební období." Prezident by dopustil, živil, zacyklený pat.

Rychetský už nedodává, jak moc by takové mimoústavní vládnutí Babiše poškodilo. (Nebo ne Babiše, ten přece tvrdí, že hodlá za čtyři roky odejít z politiky, ale ANO. Takže samo hnutí by se mělo proti takovému postupu vzbouřit, aby nedopadlo jako zpráskaná sociální demokracie.)

Kam jsme došli? Po 28 letech ve svobodě se musíme spoléhat na tvůrce české ústavy, na předsedu Ústavního soudu a na tamní soudce. Pozoruhodné.

Rychetský odhaduje, že vláda získá důvěru po druhém jmenování Babiše premiérem. Mluví o odpovědnosti stran vůči státu a vůči voliči. "Demokratický politik ví, že pro stát je nežádoucí vláda jedné strany. Za současné situace asi musí demokratičtí politici cítit, že v jisté fázi je jejich povinností zabránit vzniku jednobarevné vlády, a nějakým způsobem tedy do koalice vstoupit." Na třetí kolo (případně následné zacyklení na zbytek volebního období) nevěří.

Předseda ÚS uklidňuje a ukazuje cestu, jak ze šlamastyky ven. Hledá ji i Andrej Babiš. Všimněme si, jak je náhle vstřícný vůči Evropské unii: "Měli bychom mít vizi, jak Evropu změnit, aby byla lepší. Ten projekt je skvělý, protože je mír, protože se lze svobodně pohybovat." To má být zřejmě jakási první nabídka demokratickým stranám.

Nabídnout musí mnohem víc, přijít se skutečnou nabídkou: tohle vám dám, tato ministerstva, předsedu sněmovny, tyto garance, nepokusím se demontovat ústavu. Je otázkou, za jak dlouho Babišovi dojde, že kupříkladu ODS (nebo dvě jiné demokratické strany) potřebuje. Jakmile začne nabízet, obchodovat, situace se změní.

Mluví se o tom, že v povolebním šoku jsou demokratické strany. Jistě, ale v šoku se octl i Babiš, dokonce ve dvojšoku. První plyne z toho, že vyhrál víc, než čekal. Druhý z toho, že třicet procent v demokratické zemi na její ovládnutí nestačí a že se bude muset dohadovat.

To, co nám říká Pavel Rychetský, by měl říkat prezident, přesně tak má působit, uklidňovat, nerozeštvávat, hájit státnost a demokracii. Rychetský za Zemana zaskakuje, stal se jakousi náhradní hlavou země. Zaplať pánbůh za něj.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy