Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
22. 10. 2009 15:05

S Microsoftem či bez něj? Jaká budoucnost čeká vaše PC?

Nové Windows 7 vyrážejí do světa. Udrží Billu Gatesovi výsadní postavení?
Bez Billa Gatese respektive operačního systému z firmy, kterou zakládal, si většina z nás zřejmě ještě nedokáže svůj počítač nějakou dobu představit
Bez Billa Gatese respektive operačního systému z firmy, kterou zakládal, si většina z nás zřejmě ještě nedokáže svůj počítač nějakou dobu představit | Foto: Reuters

Pokud tento text čtete na svém PC doma či v kanceláři, jste s pravděpodobností 9:1 uživatelem některého z operačních systémů od Microsoftu. Vybaveno je jimi přes devadesát procent všech počítačů na celém světě.

Výsadní postavení Microsoftu má posílit další verze tohoto základního programového vybavení každého stolního počítače či laptopu s názvem Windows 7, kterou firma oficiálně představuje právě dnes.

Čtěte také: Pozor, Windows 7. Chce změnit váš počítač i celý byznys

Po Windows 95, 98, "dvoustisícovkách", "ikspéčkách" a teprve před dvěma lety vydané a nepříliš povedené Vistě se tak většina z nás dříve či později na svých počítačích s novou "sedmičkou" setká. A nic na tom zřejmě nezmění fakt, že se již řadu let snaží prosadit i jiní výrobci a vývojáři (ze všechny třeba systém Linux či Mac OS, který zatím dokáže odlákat Microsoftu zákazníky hlavně v USA). Největší konkurent Microsoftu, firma Google má sice ambice vyzvat Windows 7 na souboj, svůj úplně první operační systém Chrome představí však až příští rok.

Čtěte také: Google konkuruje Windows. Vyvíjí svůj operační systém
Zlom na internetu: Yahoo jde s Microsoftem proti Google
Tržby Microsoftu klesly. Poprvé za 23 let

Microsoft již tradičně slibuje, že ve čtvrtek uvede na trh rychlejší a uživatelsky přívětivější software, který nabízí více možností než starší verze. Mnozí uživatelé jsou však k výrobkům Microsoftu skeptičtí, nezřídka jím vydané programy teprve dodatečně opravují různé "patche" neboli záplaty, které si zákazník musí stáhnout z internetu.

Kolik a za kolik

  • Na 177 milionů odhadla analytická firma IDC celosvětový počet prodaných licencí Windows 7 do konce roku 2010.
  • Manažer divize Windows tuzemského Microsoftu Lukáš Křovák míní, že v Česku se jich ve stejné době prodá na osm set tisíc.
  • Cena by měla být na úrovni Visty, případně mírně nižší. Vistu předinstalovanou pro domácí použití lze pořídit od zhruba 1900 korun, krabicová verze Ultimate pak v současnosti vyjde na přibližně šest tisíc.

Předchozí Visty přinesly spíše rozpaky a zklamání, uživatelé testovacích verzí Windows 7 si nový program ale zatím vesměs pochvalují. Navíc má menší nároky na hardware, a tudíž bude vyhovovat i různým malým počítačům (netbookům) určeným převážně jen pro prohlížení internetu.

Nové "windowsy" například umožňují vytvořit si domácí počítačovou síť a přenášet data (například filmy) mezi počítačem a třeba "domácím kinem". Podporují také vícedotykové ovládání (na dotykovém displeji lze například zvětšit obrázek roztažením dvou prstů).

A jak vidíte budoucnost svého počítače Vy? Zůstanete věrní Microsoftu? Či Vám jeho operační systém do PC již dnes nesmí popřípadě netrpělivě čekáte to, s čím se předvede Google a zda na trhu se základním softwarem zavládne skutečná konkurence? Pod tímto článkem se zapojte do čtenářské debaty moderované editory Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy