Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
22. 10. 2009 15:05

S Microsoftem či bez něj? Jaká budoucnost čeká vaše PC?

Nové Windows 7 vyrážejí do světa. Udrží Billu Gatesovi výsadní postavení?
Bez Billa Gatese respektive operačního systému z firmy, kterou zakládal, si většina z nás zřejmě ještě nedokáže svůj počítač nějakou dobu představit
Bez Billa Gatese respektive operačního systému z firmy, kterou zakládal, si většina z nás zřejmě ještě nedokáže svůj počítač nějakou dobu představit | Foto: Reuters

Pokud tento text čtete na svém PC doma či v kanceláři, jste s pravděpodobností 9:1 uživatelem některého z operačních systémů od Microsoftu. Vybaveno je jimi přes devadesát procent všech počítačů na celém světě.

Výsadní postavení Microsoftu má posílit další verze tohoto základního programového vybavení každého stolního počítače či laptopu s názvem Windows 7, kterou firma oficiálně představuje právě dnes.

Čtěte také: Pozor, Windows 7. Chce změnit váš počítač i celý byznys

Po Windows 95, 98, "dvoustisícovkách", "ikspéčkách" a teprve před dvěma lety vydané a nepříliš povedené Vistě se tak většina z nás dříve či později na svých počítačích s novou "sedmičkou" setká. A nic na tom zřejmě nezmění fakt, že se již řadu let snaží prosadit i jiní výrobci a vývojáři (ze všechny třeba systém Linux či Mac OS, který zatím dokáže odlákat Microsoftu zákazníky hlavně v USA). Největší konkurent Microsoftu, firma Google má sice ambice vyzvat Windows 7 na souboj, svůj úplně první operační systém Chrome představí však až příští rok.

Čtěte také: Google konkuruje Windows. Vyvíjí svůj operační systém
Zlom na internetu: Yahoo jde s Microsoftem proti Google
Tržby Microsoftu klesly. Poprvé za 23 let

Microsoft již tradičně slibuje, že ve čtvrtek uvede na trh rychlejší a uživatelsky přívětivější software, který nabízí více možností než starší verze. Mnozí uživatelé jsou však k výrobkům Microsoftu skeptičtí, nezřídka jím vydané programy teprve dodatečně opravují různé "patche" neboli záplaty, které si zákazník musí stáhnout z internetu.

Kolik a za kolik

  • Na 177 milionů odhadla analytická firma IDC celosvětový počet prodaných licencí Windows 7 do konce roku 2010.
  • Manažer divize Windows tuzemského Microsoftu Lukáš Křovák míní, že v Česku se jich ve stejné době prodá na osm set tisíc.
  • Cena by měla být na úrovni Visty, případně mírně nižší. Vistu předinstalovanou pro domácí použití lze pořídit od zhruba 1900 korun, krabicová verze Ultimate pak v současnosti vyjde na přibližně šest tisíc.

Předchozí Visty přinesly spíše rozpaky a zklamání, uživatelé testovacích verzí Windows 7 si nový program ale zatím vesměs pochvalují. Navíc má menší nároky na hardware, a tudíž bude vyhovovat i různým malým počítačům (netbookům) určeným převážně jen pro prohlížení internetu.

Nové "windowsy" například umožňují vytvořit si domácí počítačovou síť a přenášet data (například filmy) mezi počítačem a třeba "domácím kinem". Podporují také vícedotykové ovládání (na dotykovém displeji lze například zvětšit obrázek roztažením dvou prstů).

A jak vidíte budoucnost svého počítače Vy? Zůstanete věrní Microsoftu? Či Vám jeho operační systém do PC již dnes nesmí popřípadě netrpělivě čekáte to, s čím se předvede Google a zda na trhu se základním softwarem zavládne skutečná konkurence? Pod tímto článkem se zapojte do čtenářské debaty moderované editory Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 57 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy