Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
22. 10. 2009 15:05

S Microsoftem či bez něj? Jaká budoucnost čeká vaše PC?

Nové Windows 7 vyrážejí do světa. Udrží Billu Gatesovi výsadní postavení?
Bez Billa Gatese respektive operačního systému z firmy, kterou zakládal, si většina z nás zřejmě ještě nedokáže svůj počítač nějakou dobu představit
Bez Billa Gatese respektive operačního systému z firmy, kterou zakládal, si většina z nás zřejmě ještě nedokáže svůj počítač nějakou dobu představit | Foto: Reuters

Pokud tento text čtete na svém PC doma či v kanceláři, jste s pravděpodobností 9:1 uživatelem některého z operačních systémů od Microsoftu. Vybaveno je jimi přes devadesát procent všech počítačů na celém světě.

Výsadní postavení Microsoftu má posílit další verze tohoto základního programového vybavení každého stolního počítače či laptopu s názvem Windows 7, kterou firma oficiálně představuje právě dnes.

Čtěte také: Pozor, Windows 7. Chce změnit váš počítač i celý byznys

Po Windows 95, 98, "dvoustisícovkách", "ikspéčkách" a teprve před dvěma lety vydané a nepříliš povedené Vistě se tak většina z nás dříve či později na svých počítačích s novou "sedmičkou" setká. A nic na tom zřejmě nezmění fakt, že se již řadu let snaží prosadit i jiní výrobci a vývojáři (ze všechny třeba systém Linux či Mac OS, který zatím dokáže odlákat Microsoftu zákazníky hlavně v USA). Největší konkurent Microsoftu, firma Google má sice ambice vyzvat Windows 7 na souboj, svůj úplně první operační systém Chrome představí však až příští rok.

Čtěte také: Google konkuruje Windows. Vyvíjí svůj operační systém
Zlom na internetu: Yahoo jde s Microsoftem proti Google
Tržby Microsoftu klesly. Poprvé za 23 let

Microsoft již tradičně slibuje, že ve čtvrtek uvede na trh rychlejší a uživatelsky přívětivější software, který nabízí více možností než starší verze. Mnozí uživatelé jsou však k výrobkům Microsoftu skeptičtí, nezřídka jím vydané programy teprve dodatečně opravují různé "patche" neboli záplaty, které si zákazník musí stáhnout z internetu.

Kolik a za kolik

  • Na 177 milionů odhadla analytická firma IDC celosvětový počet prodaných licencí Windows 7 do konce roku 2010.
  • Manažer divize Windows tuzemského Microsoftu Lukáš Křovák míní, že v Česku se jich ve stejné době prodá na osm set tisíc.
  • Cena by měla být na úrovni Visty, případně mírně nižší. Vistu předinstalovanou pro domácí použití lze pořídit od zhruba 1900 korun, krabicová verze Ultimate pak v současnosti vyjde na přibližně šest tisíc.

Předchozí Visty přinesly spíše rozpaky a zklamání, uživatelé testovacích verzí Windows 7 si nový program ale zatím vesměs pochvalují. Navíc má menší nároky na hardware, a tudíž bude vyhovovat i různým malým počítačům (netbookům) určeným převážně jen pro prohlížení internetu.

Nové "windowsy" například umožňují vytvořit si domácí počítačovou síť a přenášet data (například filmy) mezi počítačem a třeba "domácím kinem". Podporují také vícedotykové ovládání (na dotykovém displeji lze například zvětšit obrázek roztažením dvou prstů).

A jak vidíte budoucnost svého počítače Vy? Zůstanete věrní Microsoftu? Či Vám jeho operační systém do PC již dnes nesmí popřípadě netrpělivě čekáte to, s čím se předvede Google a zda na trhu se základním softwarem zavládne skutečná konkurence? Pod tímto článkem se zapojte do čtenářské debaty moderované editory Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 26 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy