Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
22. 10. 2009 15:05

S Microsoftem či bez něj? Jaká budoucnost čeká vaše PC?

Nové Windows 7 vyrážejí do světa. Udrží Billu Gatesovi výsadní postavení?
Bez Billa Gatese respektive operačního systému z firmy, kterou zakládal, si většina z nás zřejmě ještě nedokáže svůj počítač nějakou dobu představit
Bez Billa Gatese respektive operačního systému z firmy, kterou zakládal, si většina z nás zřejmě ještě nedokáže svůj počítač nějakou dobu představit | Foto: Reuters

Pokud tento text čtete na svém PC doma či v kanceláři, jste s pravděpodobností 9:1 uživatelem některého z operačních systémů od Microsoftu. Vybaveno je jimi přes devadesát procent všech počítačů na celém světě.

Výsadní postavení Microsoftu má posílit další verze tohoto základního programového vybavení každého stolního počítače či laptopu s názvem Windows 7, kterou firma oficiálně představuje právě dnes.

Čtěte také: Pozor, Windows 7. Chce změnit váš počítač i celý byznys

Po Windows 95, 98, "dvoustisícovkách", "ikspéčkách" a teprve před dvěma lety vydané a nepříliš povedené Vistě se tak většina z nás dříve či později na svých počítačích s novou "sedmičkou" setká. A nic na tom zřejmě nezmění fakt, že se již řadu let snaží prosadit i jiní výrobci a vývojáři (ze všechny třeba systém Linux či Mac OS, který zatím dokáže odlákat Microsoftu zákazníky hlavně v USA). Největší konkurent Microsoftu, firma Google má sice ambice vyzvat Windows 7 na souboj, svůj úplně první operační systém Chrome představí však až příští rok.

Čtěte také: Google konkuruje Windows. Vyvíjí svůj operační systém
Zlom na internetu: Yahoo jde s Microsoftem proti Google
Tržby Microsoftu klesly. Poprvé za 23 let

Microsoft již tradičně slibuje, že ve čtvrtek uvede na trh rychlejší a uživatelsky přívětivější software, který nabízí více možností než starší verze. Mnozí uživatelé jsou však k výrobkům Microsoftu skeptičtí, nezřídka jím vydané programy teprve dodatečně opravují různé "patche" neboli záplaty, které si zákazník musí stáhnout z internetu.

Kolik a za kolik

  • Na 177 milionů odhadla analytická firma IDC celosvětový počet prodaných licencí Windows 7 do konce roku 2010.
  • Manažer divize Windows tuzemského Microsoftu Lukáš Křovák míní, že v Česku se jich ve stejné době prodá na osm set tisíc.
  • Cena by měla být na úrovni Visty, případně mírně nižší. Vistu předinstalovanou pro domácí použití lze pořídit od zhruba 1900 korun, krabicová verze Ultimate pak v současnosti vyjde na přibližně šest tisíc.

Předchozí Visty přinesly spíše rozpaky a zklamání, uživatelé testovacích verzí Windows 7 si nový program ale zatím vesměs pochvalují. Navíc má menší nároky na hardware, a tudíž bude vyhovovat i různým malým počítačům (netbookům) určeným převážně jen pro prohlížení internetu.

Nové "windowsy" například umožňují vytvořit si domácí počítačovou síť a přenášet data (například filmy) mezi počítačem a třeba "domácím kinem". Podporují také vícedotykové ovládání (na dotykovém displeji lze například zvětšit obrázek roztažením dvou prstů).

A jak vidíte budoucnost svého počítače Vy? Zůstanete věrní Microsoftu? Či Vám jeho operační systém do PC již dnes nesmí popřípadě netrpělivě čekáte to, s čím se předvede Google a zda na trhu se základním softwarem zavládne skutečná konkurence? Pod tímto článkem se zapojte do čtenářské debaty moderované editory Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy