Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
22. 10. 2009 15:05

S Microsoftem či bez něj? Jaká budoucnost čeká vaše PC?

Nové Windows 7 vyrážejí do světa. Udrží Billu Gatesovi výsadní postavení?
Bez Billa Gatese respektive operačního systému z firmy, kterou zakládal, si většina z nás zřejmě ještě nedokáže svůj počítač nějakou dobu představit
Bez Billa Gatese respektive operačního systému z firmy, kterou zakládal, si většina z nás zřejmě ještě nedokáže svůj počítač nějakou dobu představit | Foto: Reuters

Pokud tento text čtete na svém PC doma či v kanceláři, jste s pravděpodobností 9:1 uživatelem některého z operačních systémů od Microsoftu. Vybaveno je jimi přes devadesát procent všech počítačů na celém světě.

Výsadní postavení Microsoftu má posílit další verze tohoto základního programového vybavení každého stolního počítače či laptopu s názvem Windows 7, kterou firma oficiálně představuje právě dnes.

Čtěte také: Pozor, Windows 7. Chce změnit váš počítač i celý byznys

Po Windows 95, 98, "dvoustisícovkách", "ikspéčkách" a teprve před dvěma lety vydané a nepříliš povedené Vistě se tak většina z nás dříve či později na svých počítačích s novou "sedmičkou" setká. A nic na tom zřejmě nezmění fakt, že se již řadu let snaží prosadit i jiní výrobci a vývojáři (ze všechny třeba systém Linux či Mac OS, který zatím dokáže odlákat Microsoftu zákazníky hlavně v USA). Největší konkurent Microsoftu, firma Google má sice ambice vyzvat Windows 7 na souboj, svůj úplně první operační systém Chrome představí však až příští rok.

Čtěte také: Google konkuruje Windows. Vyvíjí svůj operační systém
Zlom na internetu: Yahoo jde s Microsoftem proti Google
Tržby Microsoftu klesly. Poprvé za 23 let

Microsoft již tradičně slibuje, že ve čtvrtek uvede na trh rychlejší a uživatelsky přívětivější software, který nabízí více možností než starší verze. Mnozí uživatelé jsou však k výrobkům Microsoftu skeptičtí, nezřídka jím vydané programy teprve dodatečně opravují různé "patche" neboli záplaty, které si zákazník musí stáhnout z internetu.

Kolik a za kolik

  • Na 177 milionů odhadla analytická firma IDC celosvětový počet prodaných licencí Windows 7 do konce roku 2010.
  • Manažer divize Windows tuzemského Microsoftu Lukáš Křovák míní, že v Česku se jich ve stejné době prodá na osm set tisíc.
  • Cena by měla být na úrovni Visty, případně mírně nižší. Vistu předinstalovanou pro domácí použití lze pořídit od zhruba 1900 korun, krabicová verze Ultimate pak v současnosti vyjde na přibližně šest tisíc.

Předchozí Visty přinesly spíše rozpaky a zklamání, uživatelé testovacích verzí Windows 7 si nový program ale zatím vesměs pochvalují. Navíc má menší nároky na hardware, a tudíž bude vyhovovat i různým malým počítačům (netbookům) určeným převážně jen pro prohlížení internetu.

Nové "windowsy" například umožňují vytvořit si domácí počítačovou síť a přenášet data (například filmy) mezi počítačem a třeba "domácím kinem". Podporují také vícedotykové ovládání (na dotykovém displeji lze například zvětšit obrázek roztažením dvou prstů).

A jak vidíte budoucnost svého počítače Vy? Zůstanete věrní Microsoftu? Či Vám jeho operační systém do PC již dnes nesmí popřípadě netrpělivě čekáte to, s čím se předvede Google a zda na trhu se základním softwarem zavládne skutečná konkurence? Pod tímto článkem se zapojte do čtenářské debaty moderované editory Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 22 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy