Mimořádná zpráva
Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 3. 2020 7:33

Šéf BIS Koudelka radí „proti lži bojovat pravdou“. I proti Zemanově lži

Cíl Rusů je narušení transatlantických vazeb, vazeb uvnitř NATO a uvnitř Evropské unie. K tomu využívají různé prostředky, ať už je to klasická špionáž, nebo dezinformační kampaně.
Koudelka: "Cíl Rusů tedy je narušení transatlantických vazeb, narušení vazeb uvnitř NATO a uvnitř Evropské unie. K tomu využívají různé prostředky, ať už je to klasická špionáž, nebo dezinformace."
Koudelka: "Cíl Rusů tedy je narušení transatlantických vazeb, narušení vazeb uvnitř NATO a uvnitř Evropské unie. K tomu využívají různé prostředky, ať už je to klasická špionáž, nebo dezinformace." | Foto: Jakub Plíhal

Ředitel tajné služby BIS Michal Koudelka poskytl Aktuálně.cz velký rozhovor, který uklidňuje. Žijeme v rozháraném, rozkývaném světě, jistoty jako by se vytratily. Pečlivý pozorovatel má silné pochybnosti o kompetenci části vlády i premiéra. Když pak klíčový státní úředník mluví nejen jako odborník, ale i jako člověk vyznávající hodnoty, je to překvapení. Koudelka má jasno v tom, co nás ohrožuje, nefabuluje, nehraje to na všecky strany. Skoro se divíte, že tajnou službu v době prezidentování Miloše Zemana ještě někdo takový může řídit. Že tam nesedí nějaký kremlofil napojený na ruskou ambasádu a prezidentova poradce Nejedlého.

Koudelka si nebere servítky, ale zároveň kupříkladu na Zemana ani jednou nezaútočí. To není jeho role, to mu nepřísluší. Popisuje, co se u nás odehrává v oblasti hlubší bezpečnosti, my se pak můžeme sami lépe zorientovat. Cenné.

Rozhovor se točí okolo čínských a ruských tajných služeb. Aktivity čínských služeb jsou ve srovnání s ruskými "daleko pozadu. Ale registrujeme je více a více." Čínské služby se podle Koudelky "soustředí také na takzvaných pět jedů. Jedná se o oblasti, kterým věnují čínští zpravodajci velkou pozornost v každé demokratické zemi na světě: Tchaj-wan, Tibet, hnutí Falung Gong, ujgurská menšina a demokratizační hnutí obecně." Když to shrneme, pro Čínu je jedem to, na čem stojí západní hodnoty. A my víme, že na Hradě, u Zemana, to vidí stejně jako v Pekingu.

Koudelka upozornil na změnu práce ruských agentů: krom klasické špionážní "tady probíhá získávání informací, které nejsou utajované. Tím pádem není trestně postižitelné jejich předávání, ale pro ruské tajné jsou služby důležité." Tyto informace "Rusové získávají komunikací s politiky, s novináři nebo s byznysmeny. Vyptávají se jich na spoustu věcí, které tu mozaiku pomáhají vytvářet." Ministři, poslanci, lidé okolo Zemana, z oblasti bezpečnosti mohou i při běžném hovoru "poskytovat informace, které zpravodajská služba může využít. Ať už hovoří o událostech, věcech týkajících se kolegů nebo jejich plánů do budoucna."

Oč Rusům jde? "… čelit velké síle NATO tím, že ho rozbije zevnitř. Cíl Rusů tedy je narušení transatlantických vazeb, narušení vazeb uvnitř NATO a uvnitř Evropské unie. K tomu využívají různé prostředky, ať už je to klasická špionáž, nebo dezinformační kampaně." Každý, kdo se považuje za příznivce Putina, by měl toto na paměti, on potřebuje rozbít bezpečnostní, ekonomickou a hodnotovou strukturu, ve které žijeme, rozmlátit náš svět.

BIS má jasnou podporu vlády

O prezidentovi se Koudelka nešíří, mimochodem, Zeman je jedním z příjemců tajných zpráv BIS (posílají mu všechny?). Odmítá komentovat jeho proruské akce (novičok). Místo toho řekne: "Já jsem velice rád, že máme jasnou podporu vlády, premiéra a orgánů sněmovny i Senátu. To je důležité." Ano, to je důležité. Víme, že prezident opakovaně a veřejně na BIS i jeho šéfa útočil, a přece Koudelka službu řídí dál.

Předseda vlády Andrej Babiš prezidentovu tlaku odolal. Proč? Zřejmě má pocit, že Koudelku potřebuje, že mu stále ještě dělá dobré jméno na Západě. Stačí vzpomenout návštěvu premiéra v centrále americké tajné služby CIA. Bez práce šéfa české kontrarozvědky by ho tam nepozvali. Otázkou je, jak dlouho Koudelka vydrží, jak dlouho ho Babiš bude považovat sám pro sebe za přínos.

Mluvil také o dezinformacích, které se snaží rozbít naši podstatu, důvěru veřejnosti v demokratický režim, politický systém a instituce. Podle něj v téhle oblasti tajná služba mnoho nezmůže (logicky, je tajná). Mnohem větší roli mají hrát novináři a politici. "Oni musí být přesvědčiví a sdělovat veřejnosti pravdu. Pakliže jim veřejnost uvěří, dezinformace nemají šanci." Uvedl příklad kauzy novičok, situaci, kdy ruská média citovala Zemana, který řekl, že se tato látka u nás vyrábí. Tady bylo podle šéfa BIS "naprosto zásadní vystoupení premiéra. Jasně, odvážně a bez vytáček řekl, že novičok se v České republice nevyráběl a neskladoval. V tu chvíli bylo po kampani. Tohle je cesta, proti lži bojovat pravdou. Někdo říká, že to je naivní, ale já myslím, že jiná cesta není."

Proti lži bojovat pravdou zní jako logický a, pravda, taky dost pradávný (konzervativní) recept. Připomíná to kázání v kostele. A jsme zas u toho, tohle jsou či byly naše hodnoty. "Mluv pravdu, prav pravdu, braň pravdu až do smrti", "pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí", "pravda vítězí". To poslední stojí na prezidentské standartě… A celá ta pasáž rozhovoru se točí okolo kauzy Skripal a novičok, kdy Zeman nehájil pravdu, hrál pro Rusy.

Tohle je náš problém. Hlava státu šíří dezinformace a nám, novinářům, veřejně činným osobnostem, demokracii vyznávající občanské společnosti a stejné hodnoty ctícím politikům nezbývá než jít proti ní. Zemana si přitom lidé, pravda po hodně zmanipulované kampani, dobrovolně zvolili v přímé volbě. A často musíme jít i proti premiérovi a dalším špičkovým politikům. Jiná cesta není. Ale je to stará, dobrá cesta, proti lži bojovat pravdou. A je fajn, že tu cestu vyznává i ředitel BIS. To doopravdy potěší.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Server Ulož.to prohrál spor o stahování šesti českých filmů

Ze serveru Ulož.to nebude možné stáhnout Pelíšky a dalších pět českých filmů. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud, který vyhověl žalobě agentury Dilia. Právní zástupce serveru řekl po zasedání novinářům, že rozsudek může mít negativní precedenční charakter a dopad na svobodu internetu. Podle právníka agentury chtěla Dilia vyslat zprávu o tom, že filmy jsou na serveru nelegálně.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Bergamo remizovalo v Udine 1:1 a prodloužilo šňůru bez porážky

Fotbalisté Bergama v dohrávce 10. kola italské ligy remizovali na hřišti Udine 1:1. Atalanta v domácí soutěži neprohrála podeváté za sebou a je na pátém místě neúplné tabulky.

Udine poslal do vedení už po 23 sekundách hry Roberto Pereyra a zaznamenal nejrychlejší ligový gól domácího týmu od listopadu 2014. Tehdy Antonio Di Natale proti Janovu skóroval po 22 vteřinách.

Bergamo odpovědělo minutu před pauzou díky Luisi Murielovi, který si proti bývalému zaměstnavateli připsal jedenáctou trefu v aktuálním ročníku Serie A. Patnácté Udine na ligové vítězství čeká už osm utkání.

Italská fotbalová liga - 10. kolo:

Udine - Bergamo 1:1 (1. Pereyra - 44. Muriel).

Tabulka:

1. AC Milán 18 13 4 1 39:19 43
2. Inter Milán 18 12 4 2 45:23 40
3. Neapol 17 11 1 5 40:16 34
4. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
5. Bergamo 18 9 6 3 41:23 33
6. Juventus Turín 17 9 6 2 35:18 33
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 18 8 6 4 31:27 30
9. Hellas Verona 18 7 6 5 22:17 27
10. Sampdoria Janov 18 7 2 9 28:29 23
11. Benevento 18 6 3 9 21:34 21
12. Boloňa 18 5 5 8 24:31 20
13. Spezia 18 4 6 8 23:32 18
14. Fiorentina 18 4 6 8 18:29 18
15. Udine 18 4 5 9 20:28 17
16. FC Janov 18 3 6 9 18:30 15
17. Cagliari 18 3 5 10 23:36 14
18. FC Turín 18 2 7 9 26:35 13
19. Parma 18 2 7 9 14:34 13
20. Crotone 18 3 3 12 21:41 12
Další zprávy