Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
18. 2. 2016 16:35

Šikana učitelky: Prvním krokem má být rezignace ředitele školy. Pýchu stranou, prosím

Už kvůli soukromí nešťastné ženy by mělo mít vedení průmyslovky pochopení pro to, aby se věc dál nerozmazávala.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Svozílek/Economia

Za šikanování učitelky Střední průmyslové školy v Praze Na Třebešíně padl trest – podmínečné vyloučení a trojka z chování pro studenty, kteří kantorku při vyučování brutálně ponižovali. Bylo by ale absurdní považovat tím věc za vyřízenou. Případ se vedení školy vymkl z rukou. Pokud se její ředitel domnívá, že udělal, co mohl a měl, nechápe situaci. Vážné.

Ředitel František Bártl ve středu oznámil, že nechce „podlehnout tlaku“ a nehodlá odstoupit. „Není to ani zpupnost, ani nedostatek pokory a sebereflexe. Pokud se prokáže pochybení na mé straně, vyvodím z toho důsledky. Ale neudělám z toho precedens pro výtečníky po všech koutech republiky,“ prohlásil. Prý by tím, tvrdí, ukázal jiným žákům cestu k odstranění ředitelů.

Pýchu stranou, prosím. Tohle je sebestředná, nevkusná argumentace.

Ředitel Bártl jako by si neuvědomoval, že má problém. Je jedno, jaké jsou motivy všech minulých a budoucích šikanistů, jestli jim jde jen o zvrhlou zábavu, nebo ještě sledují nějaký cíl. Podstatné je to, že se vůbec šikanuje – a vedení každé školy za to musí nést odpovědnost.

V logice ředitele Bártla by nemohl odstupovat ředitel věznice, když mu z ní uprchne vězeň, protože by tím „udělal precedens“. Podobně ministr obrany po výbuchu muničního skladu, náčelník policie kvůli selhání podřízených, a tak dále. To aby nedávali výtečníkům návod, jak se jich zbavit.

Ředitel jako by si myslel, že je nenahraditelný. Nedoceňuje nepsaný, lidský význam celé zlé záležitosti. Řeší ji jako robot. Symbolickým gestem, které v sobě obsahuje i omluvu a lítost, má přece být rezignace.

Místo toho ze školy slyšíme, že smrt učitelky nemá se šikanováním příčinnou souvislost. Třeba nemá (kdo to ale může s jistotou říct?). Ale určitě to kantorce ublížilo psychicky. A už kvůli soukromí a památce nešťastné ženy by mělo mít vedení školy pochopení pro to, aby se věc nerozmazávala v tisku, v politice a na poradách na vysoké úrovni. Nejkratší cesta – přijmout vinu, nepřít se, odstoupit.

Důvodem k rezignaci ovšem může být už sama podstata případu. I to, že škola o celé záležitosti neinformovala svého zřizovatele, pražskou radnici. A kdyby se na veřejnost nedostaly otřesné záběry, zůstala by možná uvnitř průmyslovky, nevěděla by o ní ani policie (že jde o případ pro policii, je z videa očividné). Je svým způsobem jedno, jestli se na škole o šikaně vědělo nebo šuškalo, anebo jestli o tom, co se odehrává, vedení nevědělo. Obojí je průšvih.

Jméno školy bylo fatálně poškozeno. S jakými pocity se tam teď budou žáci hlásit, kdo tam bude chtít vyučovat? Co tomu říkají rodiče ostatních studentů? Rezignace ředitele nebo dalších členů vedení školy tohle sama o sobě jistě nevyřeší. Ale může přispět k věrohodnému hledání nápravy, k vyčištění atmosféry, k uzavření případu. Když se ředitel nechá dál kritizovat, vyšetřovat, odvolávat, dá tím jiný návod, než si myslí: jak lpět na své židli a propást okamžik, kdy je rozumné se ctí odejít. Těžká chvíle i pro něj, ale ustoupit není známkou slabosti.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy