Luděk Navara Luděk Navara | Komentáře
8. 3. 2023 7:00

Skála před soudem. Popírači komunistických zločinů přestali být beztrestní

Má-li si česká společnost uchovat svobodu, potřebuje disponovat schopností se bránit. Nikoli proti názorům, ale proti lidem, kteří nebezpečně lžou o historických událostech.
Víte vy vůbec, jak to tenkrát bylo? Skalní komunista Josef Skála.
Víte vy vůbec, jak to tenkrát bylo? Skalní komunista Josef Skála. | Foto: ČTK

Bývalý místopředseda KSČM Josef Skála dostal na sklonku minulého týdne osmiměsíční podmínku se zkušební dobou na pět let. Provinil se tím, že na internetovém kanálu YouTube veřejně zpochybňoval odpovědnost Stalinova Sovětského svazu za masakr polských důstojníků v Katyni. Spolu s ním byli za stejnou věc odsouzeni ještě další dva lidé. Dostihly je stejné paragrafy, které umožňují trestat takzvanou "osvětimskou lež", tedy popírání nacistických zločinů.

Celá věc stojí za pozornost právě z toho důvodu, že masakr v Katyni se odehrál v době, kdy nacistický a komunistický režim "pracovaly ruku v ruce" na stejném cíli - v tomto případě likvidaci Poláků. Ti měli být zničeni, jak prohlásil říšský vůdce SS Heinrich Himmler při zasedání velitelů německých koncentračních táborů 15. března 1940. Sověti, kteří byli v té době spojenci hitlerovského Německa, pak o pár dní později začali střílet zajaté polské důstojníky. Zabili jich téměř 25 tisíc. Spáchali tak otřesný válečný zločin, o kterém existují nezvratné důkazy.

To byla taková nehoda

Problém je, že mnoho lidí stále považuje nacistické zločiny ve srovnání s těmi komunistickými za jaksi automaticky závažnější. Soudce Tomáš Hübner ovšem během projednávání "případu Skála" připomněl, že rozdíl mezi nimi z jeho pohledu neexistuje. Přesněji řečeno, že zákon jej nezná.

Ta poznámka je skoro stejně důležitá jako samotné Skálovo odsouzení (zatím nepravomocné). Proč, je zřejmé při vzpomínce na učitelku a bývalou komunistickou poslankyni Martu Semelovou. Také ona čelila trestnímu oznámení pro podezření, že propaguje hnutí směřující k potlačení lidských práv a svobod, neboť stejně jako Skála zpochybňovala komunistické zločiny. Ji ovšem tehdy policie pouze vyslechla a případ obratem odložila.

Beztrestně skončila i kauza vyvolaná prohlášením jejího stranického kolegy, rovněž bývalého poslance Stanislava Grospiče, který označil lidi zabité při sovětské okupaci Československa v srpnu 1968 za "oběti dopravních nehod".

Ani v jednom případě samozřejmě nešlo o náhodně vyslovené, na neznalosti založené "názory", nýbrž o promyšlené, cílené lži, které měly zakrýt fakt, že komunistické režimy a jejich ideologie jsou zatíženy miliony mrtvých a zničených životů.

Někteří právní znalci už delší dobu upozorňují, že dikce českých zákonů příliš neumožňuje stíhat zpochybňování komunistických zločinů, nejsou-li přímo spojené s válkou či genocidou. A že je zde proto snazší stíhat například popírání katyňského masakru než jednotlivých zrůdností padesátých let.

V nejvlastnějším zájmu společnosti ale je, aby hledala cesty, jak trestat úplně všechny zpochybňovače zločinného jednání. Protože má-li si uchovat svobodu, potřebuje disponovat schopností se bránit. Nikoli snad proti názorům, ale proti zcela cíleným lžím, které ji rozkládají. A proti lidem, kteří jsou tu pak klidně ochotni - tak jako v srpnu 1968 - vítat okupanty coby bratry.

Video: Soudruhu Dolejši, máte umyté ruce? Happening před sídlem KSČM připomněl zločiny komunismu (21. 2. 2018)

Soudruhu Dolejši, máte umyté ruce? Happening před sídlem KSČM připomněl zločiny komunismu | Video: Tomáš Cetkovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy