Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
2. 6. 2016 12:35

Šlachta vadí, Laube (dříve StB) chystá jeho odstřelení. ÚOOZ neposlouchá: Zničit, eliminovat!

Policejní prezidium podle LN tajně připravuje naprosto klíčovou reorganizaci. Dobrou pro politiky a lobbisty, špatnou pro nás.
Robert Šlachta: ohrožený druh v policii.
Robert Šlachta: ohrožený druh v policii. | Foto: Vojtěch Marek

Na policejním prezidiu tajně chystají reorganizaci. Čtvrteční Lidové noviny informují o připravovaném sloučení protimafiánské (ÚOOZ) a protikorupční (ÚOKFK) policie. Změna má podle LN začít už od července, ve velikém kvaltu. Vše řídí náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube odpovědný za kriminálku. Spěch je vždy podezřelý. A podivné je, že o tak zásadní změně se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dozvěděl teprve minulý týden.

Tajené sloučení komentoval: "Neznám podrobnosti toho plánu. A na nich dost záleží. Nicméně tímto krokem by vznikl útvar, který by měl téměř 900 lidí. Bojím se, že by byl těžko řiditelný. Mám strach, aby se to neprojevilo v kvalitě práce, která je naprosto zásadní pro každou trestní věc, stejně jako je zásadní, že nesmějí unikat informace."

Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová k chystané reorganizaci LN sdělila toto: "Dozvídám se o tom od vás. Sloučení ÚOOZ a ÚOKFK považuji v současné situaci za hazard, který si nemůžeme dovolit." To jsou tvrdá a jasná slova.

Zřejmě má být vytvořen centrální kriminální úřad, jakási česká FBI, či jak to nazvat. Moloch, v němž by se stýkaly všecky zásadní informace a který by řídil jeden člověk. Se vší pravděpodobností ani šéf ÚOOZ Robert Šlachta, ani šéf ÚOKFK Jaroslav Vild.

Šlachta proto, že se ho politici bojí. Nedělá pro ně; "sejmul" vládu Petra Nečase (tak se mylně interpretuje zásah na Úřadu vlády před třemi lety). Šéf ÚOOZ se do systému nehodí, protože nad ním není jiná kontrola než ta, kterou garantují žalobci. (Ale to je ta hlavní, které má podléhat, jak víme.)

Pokud by měl být dnes poměrně výkonný a silně motivovaný ÚOOZ sloučen s protikorupční policií, byl by vykopán hrob pro oba útvary, nejen pro Šlachtu a Vilda. Významné na protimafiánské policii je především to, že (až na výjimky) drží pohromadě, pěstuje se v ní odpovědnost, po dlouhé době cosi jako policejní čest. Proto informace o zásahu na Úřadu vlády v roce 2013 předem nevytekly.

Jenomže ÚOOZ čím dál víc vadí. Policejní prezident a jeho vedení naslouchá politikům, dnes zvláště Hradu. Viděli jsme to během návštěvy Si Ťin-pchinga v Praze. S Hradem si to Šlachta, a taky vrchní státní žalobce z Olomouce Ivo Ištvan rozházeli, když rozjeli olomouckou kauzu Vidkun, v níž figuruje hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Exestébák Laube, ideální reorganizátor

Šlachta překáží. Kdyby padl, ulevilo by se lidem v ČSSD, lidem v ODS, kteří ho nesnášejí, lidem v topce, pravděpodobně i některým politikům z ANO. Tuhle "neřízenou střelu" de facto nikdo nechce.

Reorganizace by měla ještě jiný efekt. Nabourala by se soudržnost ÚOOZ a Ivo Ištvan i Lenka Bradáčová by přišli o útvar, kterému věří více než jiným. I to by přišlo vhod. Ištvan a jeho lidé a Bradáčová a její lidé jsou dnes mnohým velmi nebezpeční. Věčně máme nějaké volby, každé zatýkání, které se týká politiků, je malér až na půdu.

ÚOOZ vadí i proto, že supluje práci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pro tu důvěru žalobců, kteří u nás skutečně něco chtějí dělat. Nadává se jim (v ODS, TOP 09, ale i jinde) "jakobíni". Pro jejich odhodlání.

Policejní prezidium samosebou nepřizná: Chceme odstřelit Šlachtu. Reorganizace se tutlá. Příznačný je fakt, že ji připravuje Laube, bývalý estébák, který byl od roku 1984 byl zařazen na IV. správě Sboru národní bezpečnosti (SNB), ve složce, která měla na starost tajné sledování občanů. Pracoval ve druhém odboru, který monitoroval provoz zastupitelských úřadů. Člověk s totuo minulostí má nyní zřejmě Šlachtu nenápadně zlikvidovat...

Opačný případ než Šlachta je šéf protikorupční policie Vild. Útvar pod ním nekvete, malér na malér. Není divu, nový šéf, který nahradil slušného Milana Komárka, byl v září 2014 zjevně "dobře vytipován". Než se dostal na tento klíčový policejní post, dělal náměstka ředitele policie Karlovarského kraje. Ten se ho zbavil "pro špatnou práci". Proč tedy přistál v čele ÚOKFK? Že bude poslušný? Zřejmě.

Za Vilda se stalo něco, co policie nepamatuje. Žalobce Adam Borgula odebral případ Sisák protikorupčníkům, kteří na něm dlouho dělali, a předal ho krajské kriminálce! To o útvaru mnohé svědčí. A ještě další perla. Jeden z odborů protikorupční policie odhalil úniky ze spisů. Nadřízenému, Vildovi, o tom policisté raději neřekli. Šli na vrchní státní zastupitelství, za Bradáčovou. To je důvěra!

A teď si představte, že exestébák Laube sloučí silně kompaktní tým Šlachty s rozloženou protikorupční policií. Totální nesmysl. Zjevně proto se reorganizace, jež by se spíš měla jmenovat čistka, tají.

Taková zásadní změna má být včas projednána s klíčovými žalobci (Bradáčová, Ištvan, Zeman) a samozřejmě také s poslanci. Nic takového se neděje, pozdě byl podle LN informován jenom Pavel Zeman. A ten s rošádou nesouhlasí.

Tajení reorganizace smrdí na sto honů. Navíc je to posun nesmyslný a nebezpečný. S vysokou pravděpodobností jde o to, aby byla nad ÚOOZ opět kontrola. Ne podle trestního řádu, ale politická, případně lobbistická a byznysová. Špatně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šéf úřadu práce není dost aktivní, odrazí se to na jeho hodnocení, řekl Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) není spokojen s prací šéfa úřadu práce Viktora Najmona. Generální ředitel podle něj není dost aktivní při organizaci úřadu, který čelí náporu žádostí, řekl Jurečka v reakci na středeční jednání sněmovního sociálního výboru, který oba vyzval, aby okamžitě řešili zpožďování dávek a zajistili jejich rychlé vyplácení.

Jurečka řekl, že s Najmonem o potřebě změn opakovaně v posledních měsících vede debaty a vyzývá ho k větší aktivitě. Uvedl také, že se nespokojenost projeví v hodnocení generálního ředitele podle služebního zákona.

"Rozhodně spokojen nejsem, kroky nejsou činěny nejen v posledních měsících, ale dlouhodobě," uvedl Jurečka na adresu vedení úřadu práce. Na dotaz, zda z toho vyvodí personální důsledky, řekl, že je limitován služebním zákonem. Později dodal, že jeho názor se projeví v pravidelném služebním hodnocení generálního ředitele.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Peru rozpustil parlament, který měl hlasovat o jeho odvolání

Peruánský prezident Pedro Castillo ve středu ohlásil, že rozpouští parlament a vyhlašuje předčasné volby. Zemi povede krizový kabinet, oznámil prezident. Před parlamentem se měl Castillo zpovídat z několika obvinění a poslanci měli posoudit, zda je schopný dále zastávat úřad. Castillo také nechal zavést zákaz nočního vycházení, napsala agentura AFP. Tisk, který má blízko k opozici, mluví o státním převratu.

V projevu Castillo oznámil svůj úmysl rozpustit parlament a "svolat v co nejkratší době volby do nového kongresu". Ten má podle prezidenta vypracovat do devíti měsíců od svého ustanovení novou ústavu. V mezidobí bude zemi řídit krizový kabinet, který bude vládnout výnosy. Parlament měl ve stejný den rozhodovat, zda prezident může dále zastávat svůj úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy