Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
14. 2. 2017 17:05

Smog na dvojnásobku? Formalita, jako zpráva o stavu vody na českých tocích. Nezájem

Pražský magistrát teď řeší, jestli má být MHD zdarma. Jako by povodňové bariéry kupoval ve chvíli, kdy voda už šplouchá po nábřeží.
Smog v Praze na konci ledna, Nuselské údolí.
Smog v Praze na konci ledna, Nuselské údolí. | Foto: Ludvík Hradilek

Pamětníci vědí, ostatní snad ten příměr rozluští. Informace o znečištění ovzduší připomínají zprávy o stavu vody na českých tocích dnes v sedm hodin ráno, tuhle po léta nezbytnou součást ranního servisu Československého rozhlasu. Ne obsahem, ale tím, jak vyznívají "no a co".

Stavy vody nikomu nic moc neříkaly, nechávaly posluchače naprosto v klidu (zpozorněli šífaři, obsluha zdymadel a přístavní personál na Labi). Dnes se jedním uchem tam a druhým ven pouštějí čísla o polétavém prachu, zhusta a brutálně překračujícím limity. Problém se bagatelizuje a řeší ledabyle. Vstřebáváme ho jako nezbytnou součást naší existence, není vůle s ním doopravdy hnout.

Reakce typu "no a co se dá dělat" je neuvěřitelná, vzhledem k tomu, že jde o zdraví.

Údaje o smogu jsme si přesto zvykli brát jako formalitu. Převládá pocit, že "s tím stejně nejde nic dělat", že se s tím "musí žít" a "počkat, až to přejde". Nejkrutější bývá situace na Ostravsku, kde se průmysl skutečně nedá ze dne na den zavřít, odstěhovat. Ale v Praze špiní ovzduší v první řadě doprava, tedy naše vlastní, často okolnostmi nevynucené chování, kterého by nebylo nemožné se zříct nebo ho omezit.

Teď v zimě navíc chybí zeleň, která by prach z aut (i ten, co zůstal na posypaných chodnících nebo ho víří náklaďáky na stavbách) pohlcovala. Situace je očividně špatná. Jestli zrovna svítí slunce, samo sobě nedokazuje zlepšení.

Zatímco v úterý stanice hlásily koncentrace prachu o 100 procent nad limitem, Praha 1 na svém Facebooku sdílela snímek Karlova mostu pod blankytnou oblohou a s douškou: Jaro pomalu přichází do Prahy! (plus emotikon "cítí se natěšeně").

Situace je zkrátka nadmíru výtečná. Meteorologové sice vyhlásili "smogovou situaci", ale to je přece rutina. Zíváme. Wasserstandsbericht auf der Elbe heute früh um sieben Uhr.

Politici na magistrátu se mezitím přeli, jestli má město kvůli smogu zavádět MHD zdarma. To by byl dobrý nápad, musel by být ale podpořen promyšlenou informační kampaní v médiích i přímo v terénu, posílením některých spojů, měly by být důkladně mapovány a vyhodnocovány jeho výsledky, a tak dále. Radní se jím ovšem zabývají - za poslední týdny podruhé - pod tlakem situace, tedy toho, jaký vzduch byl právě naměřen. Není vidět předem jasný plán.

To je, jako by nákup povodňových bariér řešili ve chvíli, kdy voda šplouchá na hraně nábřeží. Předvídání, koncepce? Zapomeňte. Ale smog je přece přírodní pohroma, jako povodeň.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 34 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 1 hodinou

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy