Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
14. 2. 2017 17:05

Smog na dvojnásobku? Formalita, jako zpráva o stavu vody na českých tocích. Nezájem

Pražský magistrát teď řeší, jestli má být MHD zdarma. Jako by povodňové bariéry kupoval ve chvíli, kdy voda už šplouchá po nábřeží.
Smog v Praze na konci ledna, Nuselské údolí.
Smog v Praze na konci ledna, Nuselské údolí. | Foto: Ludvík Hradilek

Pamětníci vědí, ostatní snad ten příměr rozluští. Informace o znečištění ovzduší připomínají zprávy o stavu vody na českých tocích dnes v sedm hodin ráno, tuhle po léta nezbytnou součást ranního servisu Československého rozhlasu. Ne obsahem, ale tím, jak vyznívají "no a co".

Stavy vody nikomu nic moc neříkaly, nechávaly posluchače naprosto v klidu (zpozorněli šífaři, obsluha zdymadel a přístavní personál na Labi). Dnes se jedním uchem tam a druhým ven pouštějí čísla o polétavém prachu, zhusta a brutálně překračujícím limity. Problém se bagatelizuje a řeší ledabyle. Vstřebáváme ho jako nezbytnou součást naší existence, není vůle s ním doopravdy hnout.

Reakce typu "no a co se dá dělat" je neuvěřitelná, vzhledem k tomu, že jde o zdraví.

Údaje o smogu jsme si přesto zvykli brát jako formalitu. Převládá pocit, že "s tím stejně nejde nic dělat", že se s tím "musí žít" a "počkat, až to přejde". Nejkrutější bývá situace na Ostravsku, kde se průmysl skutečně nedá ze dne na den zavřít, odstěhovat. Ale v Praze špiní ovzduší v první řadě doprava, tedy naše vlastní, často okolnostmi nevynucené chování, kterého by nebylo nemožné se zříct nebo ho omezit.

Teď v zimě navíc chybí zeleň, která by prach z aut (i ten, co zůstal na posypaných chodnících nebo ho víří náklaďáky na stavbách) pohlcovala. Situace je očividně špatná. Jestli zrovna svítí slunce, samo sobě nedokazuje zlepšení.

Zatímco v úterý stanice hlásily koncentrace prachu o 100 procent nad limitem, Praha 1 na svém Facebooku sdílela snímek Karlova mostu pod blankytnou oblohou a s douškou: Jaro pomalu přichází do Prahy! (plus emotikon "cítí se natěšeně").

Situace je zkrátka nadmíru výtečná. Meteorologové sice vyhlásili "smogovou situaci", ale to je přece rutina. Zíváme. Wasserstandsbericht auf der Elbe heute früh um sieben Uhr.

Politici na magistrátu se mezitím přeli, jestli má město kvůli smogu zavádět MHD zdarma. To by byl dobrý nápad, musel by být ale podpořen promyšlenou informační kampaní v médiích i přímo v terénu, posílením některých spojů, měly by být důkladně mapovány a vyhodnocovány jeho výsledky, a tak dále. Radní se jím ovšem zabývají - za poslední týdny podruhé - pod tlakem situace, tedy toho, jaký vzduch byl právě naměřen. Není vidět předem jasný plán.

To je, jako by nákup povodňových bariér řešili ve chvíli, kdy voda šplouchá na hraně nábřeží. Předvídání, koncepce? Zapomeňte. Ale smog je přece přírodní pohroma, jako povodeň.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy