Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 8. 2013 9:10

Sněmovna je mrtvá. Suverén Václav Klaus číhá za bukem

Komentář: Poslanci se rozpustili. Kdy budou volby, ale není jisté. Vrátí se Klaus?
Chystá se návrat krále? Exprezident má prý zaštítit stranu s názvem Suverenita Václava Klause.
Chystá se návrat krále? Exprezident má prý zaštítit stranu s názvem Suverenita Václava Klause. | Foto: CPA Eduard Erben

Poslanecká sněmovna skončila; 140 poslanců hlasovalo pro její rozpuštění. Jakmile akt podepíše prezident Miloš Zeman, bude po všem. Začne mrtvé období bez poslanců, bez jakékoli kontroly nelegitimní zemanovské (Rusnokovy) vlády.

Že se poslanci rozhodli trápení ukončit, je jedině dobře. Sněmovna už nebyla schopna akce. A její skok k rozpuštění znamená, že si své neschopnosti, neochoty na čemkoli se dohodnout, byla plně vědoma. Teď začíná experiment.

Jsme v nové situaci, jakou jsme ještě nezažili. Ano, předčasné volby za sebou již máme, ale ne za Zemana, ne za přímo voleného prezidenta a za jeho vlády bez důvěry. V komunistických Haló novinách Zeman oznámil, že nebude předčasné volby zdržovat. Otázkou však je, zda se mu dá věřit.

Pokud se Václav Klaus vrátí se Suverenitou do aktivní politiky, splní se sen Jany Bobošíkové.
Pokud se Václav Klaus vrátí se Suverenitou do aktivní politiky, splní se sen Jany Bobošíkové. | Foto: Tereza Holanová

Skokanův skok k ústavníkům

Hlava státu si možná najde důvod, proč volby jakoby legálně oddálit. Poslanec Věcí veřejných Petr Skokan podal ústavní stížnost. Nelíbí se mu, jak byla svolána a jak proběhla 57. schůze sněmovny. Na ní se 7. srpna hlasovalo o důvěře vládě Jiřího Rusnoka. Skokan ústavní soudce upozornil na to, že podle zákona o jednacím řádu sněmovny předseda svolává jednání alespoň pět dnů předem. To se v některých případech nestalo. Stížností vymyslel Skokan (nebo jeho rádci) víc. Druhá stížnost: je málo času na předčasné volby, strany se nestačí připravit.

Dodejme, že Petr Skokan byl vůbec prvním politikem, který navštívil prezidenta Miloše Zemana těsně poté, co byl lidem zvolen. Má k němu blízko.

Vlastně je fuk, co Skokan namítá. Podstatné je, že se ústavníci budou stížností zabývat a že to může trvat dlouho. Zeman každopádně bude moci říci, že je jeho povinností (vzletné obraty má rád), aby vyčkal rozhodnutí soudu. - Pak by se panování Rusnokovy vlády mohlo protáhnout.

Tomu nasvědčují i plány Zemanových ministrů. Podle některých informačních zdrojů ministři chystají změny v ČEZ. Má být odvolán předseda dozorčí rady Martin Roman a snad i generální ředitel Daniel Beneš. V obou případech je to sice naprosto správný krok, ne však od nelegitimní vlády. Dál se kupříkladu ministr zemědělství Miroslav Toman chystá najít ředitele Lesů ČR, k čemuž Petr Nečas, nyní kamuflován plnovousem, a Petr Bendl nenašli odvahu. - Takové plány nedělá vláda, jež má za dva měsíce sbalit kufry. Vypadá to na déle.

Miroslava Němcová zřejmě povede ODS do předčasných voleb. Nyní má její strana podle průzkumu 6 procent preferencí.
Miroslava Němcová zřejmě povede ODS do předčasných voleb. Nyní má její strana podle průzkumu 6 procent preferencí. | Foto: Vojtěch Marek

Další argument pro odklad voleb, argument pro Hrad: Zemanovci (SPOZ) nemají hotové kandidátky a prý dost těžko shánějí viditelné lídry. Pro Zemana je klíčové, aby jím tlačení, jím zaštítění, jím stoprocentně podporovaní Zemanovci uspěli. Chce je mít ve sněmovně. A silné.

Čeká nás nejodpornější období - kampaň

Čeká nás režim, ve kterém Senát schvaluje ty nejnutnější zákony přímo vládě. Prý se jich nechystá mnoho, ale nějaké budou. Bez projednání ve sněmovně. Schválené levicovým Senátem. I tady mohou vzniknout těžké maléry.

Hlavně nás však čeká předvolební kampaň - jedno z nejodpornějších údobí, jaké česká veřejnost v politice prožívá. Nedávno jsme se koupali v pomyjích přímé volby na Hrad. Viděli jsme, čeho je Miloš Zeman schopen. A teď to pojede - minimálně dva měsíce, ale možná déle - znovu.

Nové bude to, že prezident má v té kampani dva základní motivy: poničit ČSSD (pokud možno ji ještě víc rozvrátit) a posílit SPOZ. V sociální demokracii má prezident své koně, mimo jiné místopředsedu Michala Haška. Hradní kancléř a zřejmě jeden z lídrů SPOZ ve volbách Vratislav Mynář se v pondělí nechal slyšet, že Miloš Zeman může po volbách při výběru premiéra přihlížet i k preferenčním hlasům. To není náhoda.

Vypadá to, že se po volbách bude smát už jen Michal Hašek. Nikoli Bohuslav Sobotka.
Vypadá to, že se po volbách bude smát už jen Michal Hašek. Nikoli Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

V roce 2010 kandidoval Michal Hašek na jihomoravské kandidátce ČSSD do sněmovny na 11. místě. Díky preferenčním hlasům přeskočil dokonce i tehdejšího lídra kandidátky Bohuslava Sobotku. Hrad teď dal voličům najevo, jak si přeje, aby volili. Může se stát, že zemanovci Michal Hašek a Jeroným Tejc na jihomoravské kandidátce přeskočí lídra Sobotku. A protože Zeman vyhrál v přímé volbě a kroužkování tak trochu připomíná přímou volbu, prezident potom může premiérem jmenovat Haška (nebo Tejce). Že je Sobotka předseda ČSSD, to mu bude šum a fuk.

Volte Amnestii Václava Klause!

Další změna, která podle kuloárních zpráv (první o tom psalo Právo v pondělí) může nastat. Do voleb se údajně chystá i napůl nový subjekt. Nejen Právo, i jiné zdroje potvrzují, že by Suverenitu Jany Bobošíkové (antievropskou, nacionální partaj) mohl zaštítit exprezident Václav Klaus.

Podle Práva by se strana mohla jmenovat Suverenita Václava Klause. (Škoda že se nebude jmenovat Amnestie Václava Klause, to by byl přiléhavější název.) Není jasné, zda by Klaus kandidoval do sněmovny nebo do Evropského parlamentu. Ale každopádně by tu vedle zemanovců řádili klausovci.

Nedávný průzkum agentury Median a STEM/MARK pro Českou televizi zjistil, že tři čtvrtiny dotázaných odmítají návrat Klause do politiky. Ale pak je zde ještě ta čtvrtina, která by ho podporovala. Značná část ODS by Klause brala.

Uvidíme. Návrat Klause je stejně vítaný a pro zemi stejně přínosný, jako byl návrat Zemana. Na jedno můžeme vzít rulík zlomocný: ti dva by se uměli dohodnout.

Po žhavém létu nás čeká třaskavý podzim. A na jeho závěru může být dost pekelné retro. Místo abychom se hýbali dopředu, tak čím dál zběsileji couváme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy