Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 11. 2016 8:00

Sobotka hledá novou krev do vlády. Letět by měli Chovanec a Zaorálek, oba ale zůstanou

Kdo se dívá zvenčí, ví, že pokud ti dva ve vládě zůstanou, žádná skutečná změna se nekoná. Chovanec a Zaorálek zosobňují skutečný pád ČSSD.
Po "reorganizaci" policie se to vše jeví, že by Chovanec mohl z fleku nastoupit do ODS za Klause, Topolánka nebo Nečase.
Po "reorganizaci" policie se to vše jeví, že by Chovanec mohl z fleku nastoupit do ODS za Klause, Topolánka nebo Nečase. | Foto: Facebook Ondřej Jakob

Předsedovi sociální demokracie a vlády Sobotkovi teče do bot. Jeden průzkum za druhým ukazuje, že se lid od oranžové strany odklání a že Andrej ANO Babiš ji v preferencích i dvojnásobně převyšuje. Premiér už nemůže dělat mrtvého brouka, strana by ho mohla pohřbít. Sám sebe obětovat nehodlá, takže musí vyhodit jiné. Sdělil toto: „... potřebujeme novou krev. Proto jsem se rozhodl, že obměním svůj tým. A to jak na úrovni vlády, tak ve strukturách strany. Někteří kolegové jsou unaveni a potřebují vystřídat.“

Předseda Sobotka potřebuje udělat něco „velkého“, co bude vidět, nějaké gesto, u něhož jde víc o symboliku než o obsah. Obměna vlády by mohla zabrat. Lidé mají rádi, když „teče krev“, když nějaký ministr vyletí, mají pak takový lepší pocit, jako by nejen oni žili v nejistotě.

Premiér ovšem bude moct řezat jen ve vlastní partaji; jak šéf ANO Andrej Babiš, tak první lidovec Pavel Bělobrádek nikoho měnit nechtějí. (I když by Sobotka možná rád vystrkal z kabinetu nepohodlného „dalajlámistu“ Daniela Hermana, aby do něj Miloš Zeman aspoň chviličku tolik nešil.)

Koho tedy vyrazit? Nemylme se, nesedejme Sobotkovi na lep, nepůjde o to, co kdo dělá, jestli je „líný kapr“, nebo „dravá štika“, jak to premiér popsal. Proč se odehraje sociálnědemokratická obměna vlády? „Nechci hrát ve volbách na druhé místo. Chci, abychom je vyhráli. Je to možné, Andrej Babiš se dá porazit,“ řekl šéf ČSSD.

Takže, když to domyslíme, ve skutečnosti nejde o voliče, o práci a o program sociální demokracie, ale především o porážku úhlavního nepřítele Andreje Babiše a o první místo (tedy o sestavování příští vlády). Odtud plyne, že sebehorší ministr se v klidu udrží, pokud byl, je a bude dostatečně antibabišovský.

ČSSD má ve vládě sedm ministrů: Michaelu Marksovou (práce a sociální věci), Kateřinu Valachovou (školství), Milana Chovance (vnitro), Lubomíra Zaorálka (zahraničí), Jana Mládka (průmysl), Svatopluka Němečka (zdravotnictví) a Jiřího Dienstbiera juniora (lidská práva a menšiny). Komu zvoní hrana?

Dva ministři škodí Česku

Nás by mělo zajímat, kdo jako ministr selhal a měl by se pakovat. Malér tkví v tom, že to na sto deset procent nebude nikdo z těch, které Sobotka vypoklonkuje.

Snadno najdeme dva ministry, kteří nejen sociální demokracii, ale především Česko dosti vážně poškodili: Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek.

Chovanec obrátil centrální složky policie naruby, podepsal narychlo upečenou reorganizaci antimafiánské policie, do jejíhož vyšetřování neviděl (a vidět taky nemá). Ke spojení ÚOOZ s protikorupční policií nepřizval ředitele antimafiánů Roberta Šlachtu a nepozval ostatní klíčové postavy policie. Každý ten příběh zná.
Chovanec navíc vešel do otevřené války se státními zástupci. Pokud bylo spojení oněch dvou složek nutné, mělo se odehrát profesionálně, a ne pod taktovkou bývalého estébáka Laubeho.

Dál. Chovanec nese odpovědnost za to, jak policie jednala během návštěvy Si Ťin-pchinga v Praze. Dokonce pak navrhl některé šéfy (Tuhý, Komorous) na generálské povýšení; zřejmě na přání Hradu. A nejde jen o Čínu v Praze. Policie, což se jeví jako nejhorší, se znovu odklání od služby občanům.

Jenomže Chovanec na vnitru zůstane. Má sílu v partaji a stále ještě podporuje Sobotku. (Zřejmě si pamatuje, že na prvního místopředsedu partaje minule jen tak tak prolezl.) Vystupuje hlučně proti Babišovi a také proti ministru obrany Stropnickému (ANO) a ministru spravedlnosti Pelikánovi (ANO). Pěstuje si tedy ty správné „zásluhy“. Zeman ho navíc bere. Což nemění nic na faktu, že ve vládě nemá co pohledávat. I z moha dalších důvodů.

Mimochodem, Chovanec díky zničení antimafiánského útvaru dosáhl něčeho, co nemá v české politice obdoby. Je ministrem vnitra za ČSSD, ale v klíčovém kroku, tedy v likvidaci Šlachty, ho vehementně podporuje i ODS a topka. Chovanec ty dvě strany pomstil za pád Nečasovy vlády.

Reprezentanti „odeesáckosti“

Podobně je na tom Zaorálek. Podle zpráv z Černínu v podstatě zlikvidoval ministerstvo zahraničí. Rozvrátil zavedené mechanismy, jako byl výběr budoucích velvyslanců. Ty si teď, chce-li, má-li zájem, diktuje Miloš Zeman. Posledním křiklavým příkladem bude se vší pravděpodobností (oficiálně ještě nebylo potvrzeno) vyslání exnáměstka MZV Druláka do Francie. Podle mnoha diplomatů „úplně blbě“, ale to nevadí.

Zaorálek zcela podlehl tlaku Zemana i v další klíčové oblasti, v orientaci české zahraniční politiky. Opustil lidská práva a vyměnil je za čínský diktát. Důsledky vidíme jak na talíři, Čína zruší návštěvu ministra zemědělství Jurečky (lidovec), protože podpořil ministra kultury Hermana v jeho obdivu k dalajlámovi.

Zaorálek nechal ve svém úřadu vypracovat ponížené prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů k Číně, jež bylo omluvou za Hermanovo setkání s držitelem Nobelovy ceny za mír dalajlámou. Zaorálek přirovnal Hermana ke Stalinovi (za to se neomluvil) a tibetského duchovního k Henleinovi (za to se omluvil).

Je neuvěřitelné, že někdo takový má na starosti českou diplomacii. Ale i u něj si buďme jisti, že vládu neopustí. Je se Sobotkou hodně natěsno a i on zřejmě dokáže splašit nějaké ty severomoravské oranžové hlasy při volbě předsedy strany. Samo sebou je taky pilný antiBabiš.

Kdo tedy prohru ČSSD ve volbách a nízké preference odskáče? Pokud nebude vystrčen Chovanec a Zaorálek, o žádné skutečné změně nelze mluvit. Prý bude vyhozen Jiří Dienstbier. Proč? Dělá to, co by ČSSD měla, snaží se zastavit množení ghett a dává najevo soucit s lidmi, které válka vyhnala do Evropy. (No a to je právě ten důvod.) Navíc je senátor, o chleba nepřijde.

Kdo se pohybuje v politickém zákulisí, chápe, že technolog moci Chovanec a čínomil Zaorálek kabinet neopustí. Kdo se dívá zvenčí, ten zas ví, že pokud tihle dva ve vládě zůstanou, žádná skutečná změna v partaji se nekoná. Protože oni reprezentují pád ČSSD. Její „odeesáckost“, či jak to říct. Její bezobsažnost, plytkost, neprofesionalitu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Miliardář Křetínský ve Francii koupil další časopis

Český miliardář a investor Daniel Křetínský ve Francii koupil další časopis. Titul Usbek & Rica se stane součástí jeho společnosti Czech Media Invest (CMI), do které už zahrnul časopis Marianne, sedm časopisů od skupiny Lagardère, včetně známého titulu Elle, a 49 procent holdingu Le Nouveau Monde, který je jedním z akcionářů skupiny Le Monde vydávající stejnojmenný deník. Informuje o tom na svém webu deník Le Figaro.

Usbek & Rica byl založen před deseti lety. Tvoří ho čtvrtletně vycházející časopis, který je dostupný na základě předplatného a v knihkupectvích. Má také webové stránky, kreativní studio a laboratoře pro vytváření nových formátů a inovativních zařízení. Píše o výzvách budoucnosti, jako jsou klimatické změny nebo technologické otřesy. V uplynulých měsících musel propouštět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy