Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
29. 5. 2015 9:00

Sobotka odvolává „nejlepšího“ a nahrává Zemanovi na smeč

Marcel Chládek, oranžový omyl na ministerstvu, mohl být určitě odvolán také proto, kam se pokoušel školství směřovat.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, jinak též fotbalový rozhodčí.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, jinak též fotbalový rozhodčí. | Foto: CPA Eduard Erben

Premiér a vládní šéfpersonalista Bohuslav Sobotka poprvé ukázal palcem dolů, a to ve čtvrtek večer ministru školství Marcelu Chládkovi. Vypadalo to trochu zvláštně.

V prohlášení nadepsaném „Vyjádření předsedy vlády Bohuslava Sobotky k nařčením na adresu ministra Marcela Chládka“ nejprve dotyčného vychválil do nebes: nejlepší ministr školství za posledních deset let. Pak se otřel o deník MF Dnes, který ten den alarmující podrobnosti o Chládkově chování k podřízeným přinesl: což sem vůbec nepatřilo - informace jsou buď relevantní a závažné, nebo ne, kdežto spekulace, že „tyto noviny mohou být velmi snadno využity k vedení politicky motivovaných kampaní“, jsou Sobotkovy dojmy, které s Chládkovým průšvihem nemají co dělat.

Nu a nakonec předseda oznámil, že přítel Chládek má padáka. Personalistika 2.0. S lidskou tváří.

Na první pohled to mohlo působit jako rychlá, pádná reakce. Ministr selhal, podle MF Dnes ponižoval některé spolupracovníky, a ještě týž den skončil – protože šlo o princip, tohle v sociální demokracii netrpíme. Jenže: podobné informace o Chládkovi kolují už nejméně rok, propíraly se i v médiích. Je vyloučené, aby o nich Sobotka nevěděl. Chládka osobně zná několik let, je také vyloučené, aby nevnímal i jeho letoru, jeho lidskou stránku, jeho chování. Že je tady nějaký problém, mu muselo být zřejmé už dávno.

Přesto se Chládek ze stínového ministra školství v roce 2014 změnil na skutečného, Sobotka si ho vybral do kabinetu. A teď ho odvolává z důvodů, které nejsou vůbec nové.

Na Aktuálně.cz jsme za poslední rok několikrát vyslovili názor, že Marcel Chládek dobrým ministrem rozhodně není. Naše komentáře měly titulky jako Marcel Chládek: oranžový omyl na ministerstvu školství, Chládek má rád jednoduché recepty: tablety a vyšší tresty, Chládek: Škola povinně od pěti. A rodina čím dál zbytečnější, Nebezpečné iluze Marcela Chládka: Dětem plánuje budoucnost nebo Škola podle Chládka: očipované děti pod neustálou kontrolou.

Mohl být odvolán tedy nejen kvůli chování ke svým spolupracovníkům, ale i proto, jak školství vedl a kam se ho pokoušel směřovat.

Bohuslav Sobotka ho ovšem pochválil a věc prezentoval, tak jak to politici v takových chvílích rádi dělají, jako pouhý strategický ústup před mediální kampaní.

Tím ale také nahrál prezidentu Miloši Zemanovi. Jde o prvního ministra ČSSD, kterého mu jeho oblíbenec Sobotka navrhuje k odvolání. Není těžké si představit, že si to Zeman bude chtít trochu užít.

Odvolat Chládka musí, taková situace je v Ústavě ČR výslovně popsána. Ale není tam žádná lhůta, jak dlouho to může prezidentovi trvat. A když zjistí, že za ním premiér přichází s nápadem odvolat nejlepšího ministra desetiletí jen kvůli tomu, že se podle nějakých Babišových novin chová nehezky k podřízeným… vyhodnotí to spíš jako nahrávku na smeč. Že se zrovna arbitrovi etikety Zemanovi odvolání vysvětluje tak „měkkými“ důvody, jako je vhodné nebo nevhodné chování, paradox celé situace korunuje.

Jmenování nového ministra je jiná kapitola – tam může prezident, jak ho známe, skutečně dělat drahoty. Není přece automat na podpisy, atd. Když nový ministr nastoupí do prázdnin, bude to úspěch.

 

Právě se děje

Další zprávy