Martin Hála Martin Hála | Komentáře
10. 9. 2020 13:30

Soudružský pokyn z Pekingu: Jasně se distancovat od Vystrčila

Mezinárodní oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny se snaží pomocí svých přátel v Česku izolovat druhého nejvyššího ústavního činitele.
My soudruzi spolu mluvíme. Vojtěch Filip s vedoucím Mezinarodniho oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny Sung Tchaem při setkání v Pekingu v roce 2016.
My soudruzi spolu mluvíme. Vojtěch Filip s vedoucím Mezinarodniho oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny Sung Tchaem při setkání v Pekingu v roce 2016. | Foto: Čínská ambasáda v Praze

Vystrčilova cesta na Tchaj-wan rozbouřila již tak neklidné vody česko-čínských vztahů. Jako každá bouře současně pročistila vzduch a zřetelně vyjevila některé mechanismy čínského vlivu u nás (včetně jejich limitů).

Velké a malé země

Foto: Aktuálně.cz

Předseda česko-moravských komunistů Vojtěch Filip (známý též pod krycím jménem Falmer) avizoval v České televizi, že bude o cestě hovořit s čínskými soudruhy. Současně prohlásil, že Česká republika si jako malá země s deseti miliony obyvatel nemůže "podobné avanturismy" dovolit. To je zajímavá variace na Brežněvovu doktrínu omezené suverenity, formativní politickou zkušenost českých komunistů Filipovy generace.

Čínská strana má na mezinárodní vztahy podobný pohled, jak to frapantně vyjádřil v roce 2010 tehdejší ministr zahraničí Čínské lidové republiky Jang Ťie-čch’ na ministerské konferenci Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Hanoji v souvislosti s protichůdnými nároky členských zemí a Číny v Jihočínském moři: "Čína je velká země a ostatní jsou malé země a to je prostě fakt."

Stranická spolupráce

Vojtěch Filip pak skutečně s čínskými soudruhy o Vystrčilově cestě na Tchaj-wan hovořil z pozice malé země, nebo přímo trpaslíka, jak dokládá zápis z jeho včerejší videokonference s vedoucím Mezinárodního oddělení Ústředního výboru čínských komunistů soudruhem Sung Tchao.

Oddělení považuje česká Bezpečnostní informační služba ve svých výročních zprávách za "specifickou stranickou rozvědku". Funguje také jako jakési partajní ministerstvo zahraničí, původně pro vztahy s dalšími bratrskými komunistickými stranami, dnes pro vztahy s jakýmikoliv ochotnými partnery.

U nás pěstuje čilé styky vedle komunistů také se sociální demokracií. Od roku 2015 se mimo jiné podílí spolu s Česko-čínskou smíšenou komorou vzájemné spolupráce na pořádání Čínských investičních fór na Pražském hradě.

Ve včerejším videorozhovoru (plný text v překladu zde) nabádá soudruh Sung soudruha Filipa - a potažmo další české politiky -, aby se jasně distancovali od druhého nejvyššího ústavního činitele, předsedy senátu Miloše Vystrčila. Sung Tchao také kvituje, že český prezident již v tomto směru "vyjádřil jasný postoj", a doufá, že se od Vystrčila distancují i další osobnosti veřejného života.

Jasná dělící čára jako "vysoká cena"

Fráze, kterou Sung Tchao pro politickou ostrakizaci Vystrčila používá, zní doslova "narýsovat jasnou dělící čáru" (划清界限, huàqīng jièxiàn) a má dlouhou tradici v čínském komunistickém žargonu. Používala se hlavně v obdobích vypjatého "třídního boje", například během Kulturní revoluce (1966-76), kdy měli lidé denunciovat své "buržoazní" a "reakční" známé a příbuzné.

"Jasnou dělící čáru" vůči Vystrčilovi zatím narýsoval prezident Zeman, když oznámil, že druhého nejvyššího ústavního činitele přestane zvát na schůzky… nejvyšších ústavních činitelů! Podle Deníku N to již v pondělí "v tichosti" avizoval čínskému velvyslanci Zemanův kancléř Mynář.

Ze zápisu o videokonferenci Vojtěcha Filipa se Sung Tchaem teď alespoň víme, odkud tato iniciativa vychází a co vlastně myslel čínský ministr zahraničí Wang I svou vyhrůžkou, že Vystrčil zaplatí za návštěvu na Tchaj-wanu "vysokou cenu".

Dále bude již jen zajímavé sledovat, kdo všechno se bude na české politické scéně snažit tuto "vysokou cenu" vymáhat.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.cz

Podle zprávy uniklé z vládních kruhů se prestiž Číny propadla nejníž od roku 1989, říká sinolog Martin Hála. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy