Martin Hála Martin Hála | Komentáře
20. 8. 2020 20:26

Nepopsané listy papíru ve větru aneb Svéráz české diskuse o jedné Číně

Spolu s tím, jak roste vliv Pekingu, poutá koncept "jedné Číny" stále silněji pozornost světové veřejnosti. Debatám v Evropě a ve světě dominují v posledních týdnech hlavně události v Hongkongu, u nás se zabýváme spíše Tchaj-wanem.
Jedna země, dva systémy... prezident Miloš Zeman při květnovém setkání s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem.
Jedna země, dva systémy... prezident Miloš Zeman při květnovém setkání s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. | Foto: Facebook/Miloš Zeman - prezident České republiky

Uvalení Zákona o státní bezpečnosti na "autonomní" Hongkong, který byl dosud ušetřen přímého působení čínské politické policie (Kuo-an-pu čili MSS, tedy obdoby někdejší StB, Stasi či KGB), vyvolalo ve světě značné pobouření. Demokratické - převážně evropské - státy iniciovaly protestní rezoluci v Radě pro lidská práva při OSN. A většina zemí, jež měla s Hongkongem uzavřené dohody o vydávání obviněných osob, je v reakci na právně bezprecedentní krok pozastavila, nebo rovnou zrušila.

Foto: Aktuálně.cz

V Česku se kritickou reakci na potlačení smluvně zaručených svobod obyvatel Hongkongu podařilo "přátelům (neexistujících) čínských investic" zablokovat. Naše delegace v Ženevě se - zjevně pod tlakem z Prahy - k protestní rezoluci demokratických států nepřipojila.

Volání po zrušení extradiční dohody, jež by mohla vést k velmi povážlivým diplomatickým a právním komplikacím, vláda odmítla s pozoruhodným argumentem, že naše dohoda je zvláště dobře napsaná, a případné vydání osob by stejně musela stvrdit svým podpisem ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Přitom právě u současného vedení ministerstva spravedlnosti (a vnitra) se člověk neubrání dojmu, že by jim vydání některých českých občanů do Hongkongu, a dále do Číny, nebylo úplně proti mysli…

Pomsta za Tchaj-wan

Zatímco v případě Hongkongu se držíme stranou, rozhořela se u nás - v souvislosti s nadcházející návštěvou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) - intenzivní debata o Tchaj-wanu.

Senát je nezávislá instituce a její předseda druhým nejvyšším ústavním činitelem; nedosáhne na ně čínská ambasáda ani její čeští přátelé, takže se jim přes veškeré úsilí (zatím) nepodařilo cestě zabránit. Bombardují tedy alespoň Senát a jeho předsedu temnými hrozbami o strašlivé pomstě ze strany svého oblíbeného investora, Čínské lidové republiky.

Padají přitom dosti kuriózní argumenty. Jako neformální mluvčí volného uskupení přátel investic a odpůrců návštěvy (PION) vystupuje na veřejnosti místopředseda vlády, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Na jeho dlouhodobé propojení s čínskými zájmy v Česku jsme poukázali už několikrát; případní zájemci mohou detaily prostudovat diskrétně v soukromí, abychom ušetřili tuto zemi další vlny vulgarismů, které nepřispívají k politické ani jazykové kultuře.

Neoddělitelná součást propagandy

Na argumentaci předsedy Hamáčka ohledně Vystrčilovy cesty zaujme především to, jak důsledně se drží oficiální čínské linie a přejímá prakticky doslova její postoje. Podobně jako jeho blízký spolupracovník Jaroslav Tvrdík - takto hlavní "tvář" poněkud nezřetelných čínských investic a naopak velmi reálně existující Smíšené česko-čínské komory - absorbuje pan Hamáček bez problémů i některá, řekněme odvážná stanoviska čínské strany.

Člověk tak musí vzpomenout památného výroku předsedy Maa o "prázdných listech papíru, na něž je možno psát ty nejkrásnější znaky": čím povrchnější znalost dané oblasti, tím větší ochota přijmout hotový ideový konstrukt ochotně nabízený čínskými soudruhy.

Hamáček argumentuje především tím, že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan "jde proti české zahraniční politice", konkrétně proti principu jedné Číny. Česko si přitom od uznání zásady jedné Číny v roce 1993 důsledně vyhrazuje právo na vlastní interpretaci tohoto obecného principu, která je v podstatných bodech odlišná od té čínské.

Naše diplomacie se vždy distancovala od pekingské interpretace, podle níž je Tchaj-wan "neoddělitelnou součástí" a "provincií" Čínské lidové republiky. A to prostě proto, že takové tvrzení je v očividném rozporu s hmatatelnou realitou.
Česká politika jedné Číny také nikde nestanoví, kdo z našich představitelů může a nemůže Tchaj-wan navštívit. Vystrčilova cesta tak možná narušuje čínskou oficiální linii, ale nikoliv českou zahraniční politiku.

Ekonomická diplomacie… s Tchaj-wanem

Podobně nehorázné je tvrzení, že Vystrčilova cesta představuje "narušení územní integrity ČLR". Tak trochu to připomíná starý normalizační vtip, že Západ se po celém světě vměšuje do vnitřních záležitostí Sovětského svazu.
Při nedávné debatě s Vystrčilem v Otázkách Václava Moravce nakonec Hamáček vytasil (dokonce dvakrát) zásadní argument: Vystrčilův iPad je přece vyroben v Číně! Ano, iPady vyrábí pro americkou firmu Apple v Číně… tchajwanská společnost Foxconn (Hon Hai). Firma, jež je zároveň dobrým příkladem toho, proč jsou pro nás vztahy s Tchaj-wanem přínosnější než družba s Čínou.

Foxconn je od začátku tisíciletí jedním z největších zahraničních investorů v Česku. Do země přinesl pokročilé technologie a výrobní kapacity, které zaměstnávají tisíce lidí. Jeho zdejší pobočka je také jedním z největších exportérů v zemi. To křiklavě kontrastuje s "vlajkovou lodí čínských investic", dnes již nefunkční společností CEFC, protežovanou ve své době českými politiky, včetně vicepremiéra Hamáčka.

Po té však zůstaly namísto investic jen horentní dluhy a obrovská mezinárodní blamáž, když byl představitel jejího "neziskového" křídla odsouzen ve Spojených státech za mezinárodní korupci a její předseda a poradce českého prezidenta zmizel v Číně samotné.

Kontrast mezi těmito dvěma investory - z Tchaj-wanu a lidové Číny - sotva může být výmluvnější. Foxconn navíc podle deníku Financial Times začíná pod vlivem nových amerických cel a dalších omezení pomalu přesouvat výrobu z Číny do dalších zemí. To by mohlo otevírat zajímavé příležitosti i pro naši zemi, kde má společnost již svoji základnu.

Dozajista vhodné téma pro trochu "ekonomické diplomacie" během Vystrčilovy návštěvy na Tchaj-wanu.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.cz.

Vystrčil jednal s prezidentem Zemanem o výhrůžném dokumentu s razítkem čínské ambasády, který se dostal krátce před smrtí k Jaroslavu Kuberovi. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy