Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
23. 12. 2008 19:41

Štastné a veselé aneb blogeři se rozepsali o Vánocích

Vánoce očima Veselé Samkové, Hvížďaly, Koenigsmarka a dalších
Slaměný betlém na nádvoří Pražského hradu.
Slaměný betlém na nádvoří Pražského hradu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Většinou píší o politice, lidech kolem sebe, vztazích mezi nimi. Probírají vážná i méně vážná témata. Ale jednou za rok, právě v tomto čase řada z nich sáhne k tradičnímu tématu.

Chcete vědět, co na Vánocích zaujalo autory, kteří se s vámi chodí dělit o své názory a postřehy v blozích na Aktuálně.cz?

Spisovatel a scenárista Alex Koenigsmark se zamýšlí nad šancemi, jaké má český Ježíšek v souboji se Santa Klausem a Dědou Mrázem.

"Mráz a Santa jsou bratři, konečně jako kdyby si z oka vypadli. Proto taky děda Mráz spokojeně přežil listopad 89, prostě se přidav k bratrovi. Proti Ježíškovi mají oba jednu společnou vlastnost - jsou to materialisté a monetaristé, kteří odporně poskakují po nákupních střediscích a nutí lidi utrácet - a také jednou ročně donutí i novináře, kteří jinak píší monetaristické a neviditelně ruko-tržní komentáře, aby se nad tím, čemu jinak věrně slouží, pokrytecky pozastavili a mleli cosi o Ježíškovi a jeho tichých zázracích. Ježíšek na ně kašle - a většina lidí také," píše Koenigsmark.

Foto: Aktuálně.cz
Alex Koenigsmark:
Ježíšek, Santa Mráz a šmokové

O tom, co mají společného křesťanské Vánoce a židovská Chanuka, uvažuje publicista Karel Hvížďala.

"Vánoční zlatý čas není ničím jiným než starou moudrostí, která vyplývá z podstaty života praví: Chceme-li být svobodní, znejme se ke svobodě a nečekejme na ni. Znejme se k ní a buďme svobodní hned. Štěstí i svoboda jsou přítomné již v samotném rozhodnutí o svobodu usilovat a bojovat za ni. V tomto bodě se křesťanský svátek vánoční s židovskou Chanukou prolíná," míní Hvížďala.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
O útěku do zlatého času

Imunolog Václav Hořejší se na příkladu Vánoc zamýšlí nad vírou, Biblí a jejím chápáním.

"Myslím, že právě „otázka křesťanské podstaty Vánoc" je skvělou ukázkou něčeho mnohem obecnějšího - totiž toho, co je v křesťanství opravdu podstatné, nakolik můžeme, resp. musíme doslovně věřit všemožným prvkům církevní tradice, ale i Bibli.
Spousta lidí se domnívá, že křesťanství stojí a padá s doslovným chápáním toho, co čteme v Bibli, s vírou v postupně nashromážděnou bohatou církevní tradici, s vírou v zázraky, s vírou v Boha jako jakéhosi neviditelného, otcovsky laskavého (ale někdy i trochu zlostného) „superRýbrcoula" v zákulisí našeho světa, který do jeho běhu občas zasahuje zázraky, trestá, odměňuje, atd. Prostě něco podobného, jako dětská víra v zázračného Ježíška nadělujícího dárky," píše Hořejší.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
Vánoce - krásné svátky křesťanské (nebo pohanské?)

Advokátka Klára Veselá Samková přetiskuje ve svém blogu návrh zákona o Veselých Vánocích, který ji kdosi zaslal mailem.

"§1
(1) Tento zákon upravuje právní vztahy vznikající v průběhu Vánoc, jakož i
jiné vztahy s Vánocemi související, a zapracovává příslušné předpisy
Společenství bavlněných ponožek. 1)
(2) Nelze-li některé otázky řešit podle ustanovení tohoto zákona, použije se
vánočních zvyklostí a není-li jich, použije se jakéhokoli práva ještě
veselejšího."

Foto: Aktuálně.cz
Klára Veselá Samková:
Zákon o Veselých Vánocích

Ředitel Centra pro sociální a ekonomické strategie Martin Potůček se podíval na letošní Vánoce z ekonomického úhlu.

"Nutkání udělat lidem, které máme rádi, o Vánocích radost dárky bývá někdy silnější než aktuální tloušťka našich peněženek. O to více, vykukuje-li na nás čertík (okázalé) spotřeby dnes a denně z výkladních skříní, z rozhlasových a televizních reklam - a také, a možná především, z nabídek „rychlých a výhodných" úvěrů." míní Potůček.

Foto: Aktuálně.cz
Martin Potůček:
Vánoce na úvěr - šťastné a veselé?

Jan Berwid-Buquoy se zamýšlí nad tím, co člověk potřebuje ke štěstí.  

"Každý člověk na tomto světě je zde nenahraditelným, ať si to uvědomuje či nikoli. Kdyby byl nahraditelný, Bůh by jej nikdy nestvořil. Nikdo z nás není jako ten druhý. Každý má svou nezaměnitelnou individualitu vytvářenou jeho vlastním osudem - proto je absolutně nenahraditelný. A právě v tom vězí smysl našeho života," píše Berwid-Buquoy.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Berwid-Buquoy:
Díky vám všem

"A na závěr si vám hezké Vánoce dovolili popřát i administrátoři blogů, Zdeněk Mihalco a Libor Stejskal."

Foto: Aktuálně.cz
Správci blogů:
Co se to tak touhle dobou přeje?
 

Právě se děje

před 15 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy