Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 8. 2015 8:00

Stropnický for president? Minimálně stokrát lepší než Zeman

Komentář Martina Fendrycha: Andrej Babiš si Martina Stropnického vytipoval jako možného kandidáta na Hrad. V čem by byl lepší než dnešní hlava státu? Kam by nás táhl? A v čem je naopak slabší?
Tvář na známky jak dělaná.
Tvář na známky jak dělaná. | Foto: Aktuálně.cz

Žhavá srpnová novinka? Předseda ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo oznámil, že dobrým kandidátem („dobrý tip“, řekl) na prezidenta by podle něj pro jeho hnutí byl ministr obrany Martin Stropnický. Jinými slovy: Babiš umí hlídacím hafanům demokracie hodit kost, na kterou se vrhnou. Potřeboval změnit téma; z kauzy České pošty, zdá se, přestal koukat malér pro ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a zůstalo tam obvinění jeho firmy Agrotec.

Pojďme tedy tu návnadu spolknout i s navijákem: je Stropnický skutečně dobrý tip, dobrý kandidát ANO na Hrad do voleb v roce 2018? A jak nominace vlastně proběhla? Právo se ptalo, jestli ANO přemýšlí o prezidentském kandidátovi. Na to Babiš: „Xkrát jsem řekl, že já bych tu funkci v životě nemohl dělat. Ta funkce není manažerská, je totiž o nějakém komentování, a ne o tvoření. Ale jak jsem o tom přemýšlel, tak pro ANO by byl dobrým tipem ministr obrany Stropnický.“

Velmi zvláštní výrok. Částečně pohrdavý (jak k funkci hlavy státu, tak ke kandidátovi). Částečně pro Stropnického hřejivý; přece jen je to jakási předběžná nominace do volby prezidenta republiky. Zároveň je vidět, že Babiš čte radši The Economist než českou ústavu. Ta funkce je „o tvoření“ až až, vždyť prezident jmenuje premiéra a ministry (de facto spoluvytváří vládu, koalici), Ústavní soud, soudce, vedení centrální banky atd. A to nemluvím o tom hlavním, tedy vytváření image ČR. Že to „není o tvoření“, je omyl. Navíc prezident zčásti tvoří náladu v zemi.

Ještě jedna věc. Člověk si říká: No tě bůh, takže ministr obrany Stropnický podle Babiše není manažer? Jak tedy může obranu řídit? Nebo ji snad neřídí? Každý, kdo nějaký pátek pracoval ve vedení tak náročného ministerstva, ví, že se tam jeden může umanažovat k smrti, že je to záhul a že „nějaké komentování“ opravdu nestačí.

Reagan byl taky herec

Ale vraťme se k Martinu Stropnickému. Trefil se Babiš s jeho předběžnou nominací? Sloužil by nám dnešní ministr obrany na Hradě lépe, než nám slouží Miloš Zeman nebo než nám před ním sloužil jeho opoziční přítel Václav Klaus?

Stropnický je herec, diplomat a politik. Mimochodem, Ronald Reagan, který přispěl k pádu „říše zla“, byl taky herec a za manželku měl herečku. Stropnický pracoval dvanáct let na ministerstvu zahraničí, má za sebou Diplomatickou akademii ve Vídni, pracoval jako český velvyslanec v Portugalsku, Itálii a u Svatého stolce. Mluví anglicky, francouzsky a italsky, pasivně německy, rusky a portugalsky. Roli hlavy státu by zvládl.

Pro Česko není dnes důležité, za jakou partaj bude příští prezident kandidovat, která ho vyšle do přímé volby. Pro nás je klíčové znát jeho postoj, orientaci mezi Východem a Západem. A vědět, jak by se choval v situacích, ve kterých současný prezident selhává.

Orientace. Stropnický dává jasně najevo, kam patří: na Západ. Jeho směr je opačný než Zemanův, který se točí za Putinem jak hřebík za magnetem. Když skrz naši zem projížděla americká kolona, Dragoon Ride, Stropnický řekl: „Je to důležitý symbol. Logistické cvičení, které je užitečné, protože těch složek je třeba zkoordinovat celou řadu. Ale je to symbol, že my tam (míněno na Západ) patříme.“ O.K.

Jiný citát, tentokrát z Twitteru: „Nemějme iluze, v případě ohrožení se bez spolupráce se spojenci neobejdeme. Americký přesun přes ČR je tak investicí do vlastní bezpečnosti.“ Stropnický nás ze Severoatlantické aliance vyhánět nebude. Ani z Evropské unie, dodejme.

Když bude chtít, na Hrad ho vystřelí

Mnohé se dnes pozná na tom, jak politik hledí na uprchlíky. Zeman říká „nikdo vás sem nezval“, brojí proti muslimům, rozeštvává. Stropnický zaujímá vyváženější přístup. Varuje před radikalizací části společnosti, která je „vystupňovaná podbízivými médii a trestuhodně živená nezodpovědnými a chorobně ctižádostivými politiky“. (Není těžké uhodnout, koho myslí.)

Na Facebooku napsal: „Zamindrákované siláctví na jedné straně a naivní romantický idealismus na druhé. Všechny vyhnat nebo všechny obejmout. Což už tu pubertu nemáme konečně za sebou? Což není na čase být otevřenou a tolerantní, ale také racionální a důsledně jednající společností? Takovou, která je schopná pomoci potřebným a sama sebe ochránit?“

U jiných věcí můžeme jen hádat. Taky by dnešní ministr obrany jako prezident odmítl jmenovat velvyslance, které systematicky vybralo ministerstvo zahraničí? Ne. Sám si diplomacií prošel a ví, jakou cenu má ona průprava. Podobně jmenování profesorů. Těžko si představit, že by Stropnický dělal takové naschvály jako Zeman, že by se zuby nehty snažil ponížit rektory či „intelektuály“.

V čem je Stropnický slabší? Zjevně není tak výrazná osobnost jako Zeman nebo Klaus. Ale právě to by nám mohlo přinést velkou úlevu. My přece na Hradě nepotřebujeme sólistu, megaješitu, který se mstí za minulost, válčí s půlkou světa, soupeře dusí, zemi rozděluje, co mu síly stačí, kolem sebe má lidi typu Mynář, Nejedlý, Hájek, Kovarčík a další, vrávorá u klenotů nebo před kamerami krade pera.

Jsem všechno jen ne vyznavač Babiše, ale kost pro hlídací psy si vybral velmi dobře. Stropnický je jako předběžný, nahozený kandidát na Hrad vybrán mazaně. Zamlouvat se díky svému prozápadnímu postoji může i lidem mimo ANO; nepochybně by ho na Hradě viděli stokrát raději než Zemana. A ještě něco. Každý, kdo zažil volební kampaň do Sněmovny, ví, že Babiš, když bude chtít, Stropnického na Hrad vystřelí. (A nemyslím teď ten gumový, volební, pro děti.)

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy