Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 8. 2015 8:00

Stropnický for president? Minimálně stokrát lepší než Zeman

Komentář Martina Fendrycha: Andrej Babiš si Martina Stropnického vytipoval jako možného kandidáta na Hrad. V čem by byl lepší než dnešní hlava státu? Kam by nás táhl? A v čem je naopak slabší?
Tvář na známky jak dělaná.
Tvář na známky jak dělaná. | Foto: Aktuálně.cz

Žhavá srpnová novinka? Předseda ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo oznámil, že dobrým kandidátem („dobrý tip“, řekl) na prezidenta by podle něj pro jeho hnutí byl ministr obrany Martin Stropnický. Jinými slovy: Babiš umí hlídacím hafanům demokracie hodit kost, na kterou se vrhnou. Potřeboval změnit téma; z kauzy České pošty, zdá se, přestal koukat malér pro ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a zůstalo tam obvinění jeho firmy Agrotec.

Pojďme tedy tu návnadu spolknout i s navijákem: je Stropnický skutečně dobrý tip, dobrý kandidát ANO na Hrad do voleb v roce 2018? A jak nominace vlastně proběhla? Právo se ptalo, jestli ANO přemýšlí o prezidentském kandidátovi. Na to Babiš: „Xkrát jsem řekl, že já bych tu funkci v životě nemohl dělat. Ta funkce není manažerská, je totiž o nějakém komentování, a ne o tvoření. Ale jak jsem o tom přemýšlel, tak pro ANO by byl dobrým tipem ministr obrany Stropnický.“

Velmi zvláštní výrok. Částečně pohrdavý (jak k funkci hlavy státu, tak ke kandidátovi). Částečně pro Stropnického hřejivý; přece jen je to jakási předběžná nominace do volby prezidenta republiky. Zároveň je vidět, že Babiš čte radši The Economist než českou ústavu. Ta funkce je „o tvoření“ až až, vždyť prezident jmenuje premiéra a ministry (de facto spoluvytváří vládu, koalici), Ústavní soud, soudce, vedení centrální banky atd. A to nemluvím o tom hlavním, tedy vytváření image ČR. Že to „není o tvoření“, je omyl. Navíc prezident zčásti tvoří náladu v zemi.

Ještě jedna věc. Člověk si říká: No tě bůh, takže ministr obrany Stropnický podle Babiše není manažer? Jak tedy může obranu řídit? Nebo ji snad neřídí? Každý, kdo nějaký pátek pracoval ve vedení tak náročného ministerstva, ví, že se tam jeden může umanažovat k smrti, že je to záhul a že „nějaké komentování“ opravdu nestačí.

Reagan byl taky herec

Ale vraťme se k Martinu Stropnickému. Trefil se Babiš s jeho předběžnou nominací? Sloužil by nám dnešní ministr obrany na Hradě lépe, než nám slouží Miloš Zeman nebo než nám před ním sloužil jeho opoziční přítel Václav Klaus?

Stropnický je herec, diplomat a politik. Mimochodem, Ronald Reagan, který přispěl k pádu „říše zla“, byl taky herec a za manželku měl herečku. Stropnický pracoval dvanáct let na ministerstvu zahraničí, má za sebou Diplomatickou akademii ve Vídni, pracoval jako český velvyslanec v Portugalsku, Itálii a u Svatého stolce. Mluví anglicky, francouzsky a italsky, pasivně německy, rusky a portugalsky. Roli hlavy státu by zvládl.

Pro Česko není dnes důležité, za jakou partaj bude příští prezident kandidovat, která ho vyšle do přímé volby. Pro nás je klíčové znát jeho postoj, orientaci mezi Východem a Západem. A vědět, jak by se choval v situacích, ve kterých současný prezident selhává.

Orientace. Stropnický dává jasně najevo, kam patří: na Západ. Jeho směr je opačný než Zemanův, který se točí za Putinem jak hřebík za magnetem. Když skrz naši zem projížděla americká kolona, Dragoon Ride, Stropnický řekl: „Je to důležitý symbol. Logistické cvičení, které je užitečné, protože těch složek je třeba zkoordinovat celou řadu. Ale je to symbol, že my tam (míněno na Západ) patříme.“ O.K.

Jiný citát, tentokrát z Twitteru: „Nemějme iluze, v případě ohrožení se bez spolupráce se spojenci neobejdeme. Americký přesun přes ČR je tak investicí do vlastní bezpečnosti.“ Stropnický nás ze Severoatlantické aliance vyhánět nebude. Ani z Evropské unie, dodejme.

Když bude chtít, na Hrad ho vystřelí

Mnohé se dnes pozná na tom, jak politik hledí na uprchlíky. Zeman říká „nikdo vás sem nezval“, brojí proti muslimům, rozeštvává. Stropnický zaujímá vyváženější přístup. Varuje před radikalizací části společnosti, která je „vystupňovaná podbízivými médii a trestuhodně živená nezodpovědnými a chorobně ctižádostivými politiky“. (Není těžké uhodnout, koho myslí.)

Na Facebooku napsal: „Zamindrákované siláctví na jedné straně a naivní romantický idealismus na druhé. Všechny vyhnat nebo všechny obejmout. Což už tu pubertu nemáme konečně za sebou? Což není na čase být otevřenou a tolerantní, ale také racionální a důsledně jednající společností? Takovou, která je schopná pomoci potřebným a sama sebe ochránit?“

U jiných věcí můžeme jen hádat. Taky by dnešní ministr obrany jako prezident odmítl jmenovat velvyslance, které systematicky vybralo ministerstvo zahraničí? Ne. Sám si diplomacií prošel a ví, jakou cenu má ona průprava. Podobně jmenování profesorů. Těžko si představit, že by Stropnický dělal takové naschvály jako Zeman, že by se zuby nehty snažil ponížit rektory či „intelektuály“.

V čem je Stropnický slabší? Zjevně není tak výrazná osobnost jako Zeman nebo Klaus. Ale právě to by nám mohlo přinést velkou úlevu. My přece na Hradě nepotřebujeme sólistu, megaješitu, který se mstí za minulost, válčí s půlkou světa, soupeře dusí, zemi rozděluje, co mu síly stačí, kolem sebe má lidi typu Mynář, Nejedlý, Hájek, Kovarčík a další, vrávorá u klenotů nebo před kamerami krade pera.

Jsem všechno jen ne vyznavač Babiše, ale kost pro hlídací psy si vybral velmi dobře. Stropnický je jako předběžný, nahozený kandidát na Hrad vybrán mazaně. Zamlouvat se díky svému prozápadnímu postoji může i lidem mimo ANO; nepochybně by ho na Hradě viděli stokrát raději než Zemana. A ještě něco. Každý, kdo zažil volební kampaň do Sněmovny, ví, že Babiš, když bude chtít, Stropnického na Hrad vystřelí. (A nemyslím teď ten gumový, volební, pro děti.)

 

Právě se děje

před 20 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Malta přijala 90 migrantů zachráněných italskou pobřežní stráží

Řím jejich přijetí maltskými úřady požadoval poté, co je na žádost Valletty zachránily v maltských pobřežních vodách italské lodě. S odkazem na vyjádření mluvčího maltské pobřežní stráže o tom informovala agentura AFP.

"Minulou noc jsme na požadavek maltských úřadů provedli záchranou operaci malého plavidla s asi 90 migranty hluboko v území, za které zodpovídá Malta," uvedla italská pobřežní stráž ve vyjádření s tím, že za utečence převzala Valletta předem zodpovědnost. Maltská pobřežní stráž o něco později uvedla, že migranty převzala a že jsou na cestě na pevninu.

Itálie a Malta dlouhodobě odmítají utečence zachráněné na moři přijímat. Evropská unie stáhla z vod u Libye všechna plavidla své pohraniční agentury Frontex, dohled v oblasti nyní provádí pouze letecky. Lodě humanitárních organizací, které nyní v podstatě jako jediné migrantům na moři pomáhají, čelí stále větším překážkám ze strany evropských vlád.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

New York jako první americký stát zakázal prodej ochucených elektronických cigaret

Místní zdravotní rada v úterý schválila opatření, které navrhl guvernér Andrew Cuomo, informovala agentura AP. Zákaz se nevztahuje na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Prodejci nyní budou mít dva měsíce na to, aby zakázané zboží stáhli z nabídky.

Cuomo v neděli vyzval k zákazu e-cigaret s poukazem na jejich zvýšenou spotřebu mezi mladými lidmi. V poslední době přitom zdravotničtí experti v USA varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které jsou spojovány s 380 případy vážného onemocnění dýchacích cest v 36 státech. Evidováno je rovněž šest mrtvých. Zatím však nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka.

New York se stal prvním americkým státem, v němž vešel v platnost zákaz elektronických cigaret s příchutí. Obdobný zákaz sice tento měsíc schválil také stát Michigan, ale opatření tam ještě v platnost nevstoupilo. Podle údajů ze státu New York loni užívalo elektronické cigarety 27,4 procenta místních středoškoláků. Ještě v roce 2014 to bylo 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy