Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 6. 2015 7:30

Zeman vyvolává nenávist k muslimům. Měl by spíš šířit pokoj

Komentář Martina Fendrycha: Miloš Zeman tvrdí, že u nás verbuje Islámský stát. Bez důkazů. Plaší lid, obrací ho proti menšině.
Vždycky hraje svoji hru. Třeba proti muslimům. Ale taky proti Sobotkovi.
Vždycky hraje svoji hru. Třeba proti muslimům. Ale taky proti Sobotkovi. | Foto: ČTK

Po teroristických útocích v Tunisku, Kuvajtu a Francii naservíroval prezident Miloš Zeman televizi Prima toto poselství: „Verbování pro Islámský stát už podle některých zpráv probíhá, zatím ve velmi omezeném rozsahu, jedná se o jednotky případů, z nichž některé dokonce již odjely do Sýrie.“

Tato slova zazněla ve velmi zjitřené atmosféře. Jednak po čerstvém, ohavném teroru na třech místech světa, dále po jednání evropských premiérů o uprchlické vlně, a také po oznámení, že je naše vláda ochotna dobrovolně pomoci stovkám běženců.

V rozhovoru pro server Parlamentnílisty.cz řekl zase toto: "Pokud evropské státy přijmou vlnu migrantů, pak i podle varování jednoho z libyjských ministrů mezi nimi budou teroristické bojůvky, takže my vlastně přijímáním migrantů velmi usnadňujeme Islámskému státu jeho expanzi do Evropy." V témže rozhovoru český prezident veřejně podpořil xenofobní aktivity Iniciativy Islám v České republice nechceme. Drsné.

Každá jiná hlava státu, každá pozitivně uvažující hlava státu, by v tak napjaté situaci hleděla občany uklidnit. Snažila by se vysvětlit, co se děje, co nám hrozí a jaká pronásledování a útrapy sužují jiné, zbídačené cizince bloudící Evropou.

Zeman ne, Zeman sáhl po kalibru na úrovni poplašné zprávy. Ne situaci tišit, ale naopak, přitopit pod kotlem, přilít olej pod hořící strach a vždy připravenou nenávist. Internet, ale i veřejný prostor je přesycen útoky na muslimy, jejich přímým ztotožňováním s nejhoršími teroristy posledních let, s Islámským státem. Potažmo viděním uprchlíků nikoli jako utečenců, nýbrž jako potenciálních okupantů zemí i myslí.

Všecko se to násobí, když na třech místech teroristé čerstvě zaútočí. Po masakru v redakci Charlie Hebdo, tedy po konkrétním, teroristickém, bestiálním činu, francouzský prezident Hollande neopomněl zdůraznit, že toto nedělají pokojní muslimové. U nás ani žádné vraždění neproběhlo (jen jeden český občan nedávno vystřílel devět spoluobčanů v Uherském Brodě), ale reakce Zemana je přesně opačná, rozeštvávající, stigmatizující ty nemnohé muslimy v Česku, zlovolná.

Zemanovo „odhalení“ s neskrývaným údivem obratem okomentoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD): „To má pan prezident lepší informace než já. Nevím, odkud to pan prezident má, to se musíte zeptat jeho, kde to slyšel, já jako ministr vnitra od svých složek žádnou takovou informaci nemám.“ Mluvčí civilní kontrarozvědky BIS Jan Šubert řekl: „My v tuto chvíli nemáme informaci, že by někde u nás startovala masivní radikalizace nebo programové verbování našich lidí pro Islámský stát.“

A v neděli se přidal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ani on nemá informace, že by se v České republice verbovalo pro Islámský stát. Pouze řekl, že Česko může být tranzitní zemí pro lidi směřující do služeb Islámského státu nebo pro ty, kteří se vracejí zpět do Evropy.

Tajná služba, ministr vnitra a premiér tedy prezidentova slova popřeli. Nepotvrdili. S prezidentovým výrokem to vypadá podobně jako s tvrzením, že viděl Peroutkův článek Hitler je gentleman. Visí v prostoru, uráží, osočuje, jen důkazy nikde. Za chvíli možná Zeman vyhlásí, že dá sto tisíc z vlastní kapsy tomu, kdo mu najde nějaký případ verbování pro Islámský stát.

Ale svoje už ony krajně nevhodné, nešťastné, zlovolné výroky prezidenta udělaly. Chytla se jich okamžitě média, stal se z nich hit na internetu a pro mnohé vyděšence a xenofoby automaticky slouží jako „důkaz“ o tom, že muslimy si sem pustit nesmíme. Poplašná zpráva se šíří rychlostí světla.

Fatálně nám chybí někdo jako Obama

Oficiální složky země o verbování nevědí. Neověřenou informaci o náborech přinesla televize Prima. Anonymní muslim, který údajně dlouhodobě žije v Česku, řekl, že kdosi verbuje některé věřící pro Islámský stát v jedné zdejší mešitě: „Většinou, co tady chodí do mešity a co jim cpou do hlavy, my jako slyšíme, co tam jako vykládají v té mešitě, to, co mají jako dělat, že musí jako do Sýrie, musejí zabíjet, musejí tohle, fakt je to hrozné.“ Protimafiánská policie o ničem takovém neví.

Nabízejí se dvě otázky. Měl o tom Zeman mluvit? A jak je to doopravdy? První otázka už byla zodpovězena. Prezident nic takového říkat neměl. Buď nemá důkazy a dejme tomu čerpá jen z TV Prima, nebo něco takového zachytil v nějakém hlášení (jakém ale, když to popírá i premiér?), pak má ovšem mlčet.

Jenže Zemanovi nejde o to, co se u nás skutečně děje, kam se česká společnost posouvá. On řekne to, co část lidí, jeho voličů, s nimiž počítá i do příští volby na Hrad, chce slyšet. Potřebují se utvrdit, že ti nebožáci, kteří prchají před smrtí, nás jdou masakrovat. A protože jich tu je pomálu, tak Zeman ukáže prstem do vzduchu, nikam a všude, a řekne, že už je to tady.

Verbuje se tu? Nevíme. Nelze vyloučit, že se něco takového stalo. Taky nelze vyloučit, že o podobné ojedinělé aktivitě civilní kontrarozvědka neví. (Nevíme, jak hluboko jdou její kontakty na malou muslimskou komunitu u nás.) Na druhou stranu se dá čekat, že sami místní muslimové by takové jednání netolerovali a sami by se cítili ohroženi stejně jak my.

Zemanovy osočující, na muslimy ukazující věty nechtějí přinést nic dobrého. Staví se přímo proti postoji premiéra (což nikoho ovšem nepřekvapí). Sobotka v Bruselu řekl, že utečence přijmeme, Zeman hlásal populární opak: nikoho nebrat, žádné takové. Sobotka a vláda vědí, jak riskantní je neklid, strach obyvatel, natožpak vyvolávání nenávisti.

Zeman jde přímo proti vládě. Rozněcuje vášně. Vrací Sobotkovi i s úroky, že mu neodkýval jeho protimuslimský postoj. Činí tak krátce po koordinační schůzce k zahraniční politice, kde seděl s premiérem a několika ministry.

Nabízí se srovnání. Spojené státy taky čelí rostoucí domácí nenávisti. Není namířena na uprchlíky, je rasová. Americký prezident Obama promluvil v pátek v Charlestonu na pohřbu senátora a reverenda Clementy Pinckneyho, který byl s dalšími osmi černochy zastřelen v kostele v americkém Charlestonu. Stojí za to jeho řeč porovnat s projevy naší hlavy státu.

Barack Obama k lidem mluví v přesně opačném duchu než Miloš Zeman. Obává se nákazy rasismu, nákazy nenávisti. Nepodněcuje ji. Někdo alespoň vzdáleně takový nám dnes na Hradě fatálně chybí.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy