Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 5. 2014 11:45

Stropnický připravil Agrofert o kšeft. Mohl krmit NATO

Glosa Martina Fendrycha: Český ministr obrany Stropnický si plete okupační vojska Varšavské smlouvy z roku 1968 se spojeneckými vojáky Severoatlantické aliance, jejímiž jsme členy.
Vraťte se do filmu, pane ministře, tam vám dají scénář.
Vraťte se do filmu, pane ministře, tam vám dají scénář. | Foto: Aktuálně.cz

Není dobré, když je člověku trapně za ministra. Ne že by byl člen vlády něco víc než jiní občané, ale přece jen nás, i když nechceme, reprezentuje třeba v zahraničí. Jako ministr obrany Martin Stropnický, kterého uchvátil Andrej Babiš, dal se do ANO a sedí v Sobotkově vládě. Agentuře Reuters poskytl vyjádření k případné přítomnosti vojsk Severoatlantické aliance v České republice.

Řekl těžko uvěřitelné věty: „Dobře víme, že stálé umístění jakýchkoliv cizích vojsk je stále problematické.“ Proč? „Patřím ke generaci, která u nás zažila 80 tisíc sovětských vojáků v období normalizace, a je to pořád psychologický problém,“ vysvětlil. Náš národ je prý extra citlivý na přítomnost cizích vojsk kvůli sovětské invazi do Československa v roce 1968.

Nemám rád, když jsou ministři vyzýváni k demisi. Ale tyto hlupácké výroky, srovnávání nesrovnatelného, budí u ministra obrany děs. Kdyby se to stalo při natáčení, režisér by řekl, že Stropnický vypadl z role a ať si ráčí přečíst scénář. Protože jeho scénář je jasný: jsme členská země NATO. S Aliancí (a s USA) počítáme jako s jedinou reálnou vojenskou ochranou. Jinou nemáme. Dnes je to zvlášť citlivé téma, když Rusové okupovali Krym, řádí na východě Ukrajiny a zjevně touží opět do šíře rozprostřít své impérium.

Doufejme, že si Anders Fogh Rasmussen, generální tajemník NATO, Stropnického větičky nepřečte.
Doufejme, že si Anders Fogh Rasmussen, generální tajemník NATO, Stropnického větičky nepřečte. | Foto: anders fogh rasmussen, Reuters

Věci se mají opačně, než jak to Stropnický Reuters popsal. Slabí Češi mají trauma z okupace a NATO je garantem, že se nebude opakovat. Přítomnost vojsk Aliance není věcí nějakých facebookových pseudointelektuálních plků, ale pudem sebezáchovy. Jenže Stropnický byl a je jen ovce. Když mu Babiš oholil rozpočet na obranu, nebyl slyšet žádný křik a varování: v NATO se jen přiživujeme, vezeme se na rámu. A když je nyní ministr obrany dotázán alespoň na přítomnost vojáků NATO u nás, plácá totální nesmysly.

Nedávno ve Washingtonu plédoval za funkční Alianci a za posílení bezpečnostních vztahů mezi Spojenými státy a Evropou. Naučil se svůj text, odříkal ho. Věty do Reuters mu zjevně nikdo nenapsal a chudák Stropnický byl odkázán sám na sebe. Následovala ostuda na entou.

Je neuvěřitelné, že ministr obrany v tak vážné věci mluví za celou vládu. Na to nemá gebír. Těžko si představit, že by tlumočil stanovisko Sobotkova kabinetu. Spíš to bylo stanovisko Stropnického syna, který proslul svým hrdinným bojem proti americkému radaru.

Zdá se, že ministr obrany se stal „psychologickým problémem“ bezpečnosti naší země. Smutné je, že ho předseda strany ANO 2011 Babiš z vlády nestáhne. Stropnický, jak známo, patří mezi poslušné „anoisty“. Jediné, co by mohlo zabrat, je, že Agrofert mohl vojskům NATO dodávat potraviny. Stropnický Babišovi dost možná zkazil slušný kšeft.

Ministr obrany a ministr financí ohrožují naši bezpečnost. Jeden tím, že si plete vojska Varšavské smlouvy, okupanty, s vojsky NATO. Druhý tím, že ořezává obranný rozpočet v době, kdy Aliance potřebuje loajální členské země, nikoli stopaře, kteří za svezení ze zásady neplatí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy