Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
12. 5. 2009 14:10

Švejnar, Urban, Vašáryová a další. Debatují o debatě

Aktuálně.cz uspořádalo s Akademií věd a FSV UK panelovou diskusi o veřejném dialogu
Foto: Aktuálně.cz

"Mluvit znamená riskovat přiblížení se … Lidská komunikace není tedy jen výrazem myšlení, … ale znamená vystavit se tomu druhému," prohlásil v minulém století židovský filosof rakouského původu Martin Buber.

Také máte pocit, že debaty, které často vedeme, nemají s Buberovou úvahou mnoho společného? Jako by byly spíše vedeny jen snahou vnutit druhému vlastní názor, vyvrátit mu ten jeho a když se to nezdaří, tak jej alespoň zesměšnit, v horším případě urazit.

Foto: Aktuálně.cz
Ivan Peychl:
České děti potřebují více času na přemýšlení

Hovoříme tak spolu na ulici, na úřadech, v práci (ale třeba i v hospodách či při jiné zábavě), slyšíme podobně laděné proslovy a dialogy z parlamentu či sekretariátů politických stran, valí se na nás z nejrůznějších médií. Stručně řečeno, mnohé debaty jsou spíše vypjatými konfrontacemi než snahou o pochopení druhého, nalézání konsensu tedy oboustranně přijatelného řešení.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Berwid-Buquoy"
Jak je to s naší schopností vést dialog?

Internetové „chaty" sice nejsou právě přesným odrazem toho, jak spolu lidé reálně komunikují. Zato ale dokonale odhalují metody, které jsou k „potírání" oponenta používány. Jen málokdy v nich jde o skutečnou výměnu názorů, jež může její účastníky obohatit. Spíše připomínají lítý boj, na jehož konci musí zůstat na kolbišti ležet poražený nepřítel.

Aktuálně.cz již déle než dva roky pod svými blogy aktivně moderuje diskuse, přes půl roku se pak formou administrátorských zásahů snaží dle svých možností udržovat alespoň trochu přijatelné a slušné prostředí v debatách pod zpravodajskými texty. Chce tak přispívat k tomu, abychom spolu více mluvili a více se i poslouchali.

Blog: Jak se debatovalo o debatě

Jaká tedy ta debata, kterou vedeme či bychom chtěli vést, vlastně je? Existuje společenská poptávka po slušnosti, méně agresivity, umíme poslouchat, co ten druhý chce sdělit?

Foto: Aktuálně.cz
Karel Matoušek:
Proč by si internetový diskutér nemohl občas ulevit?

O tom se včera večer v rámci panelové debaty s názvem „Česká společnost a veřejný dialog", kterou uspořádalo Aktuálně.cz s Centrem pro mediální studia CEMES, katedrou mediálních studíí FSV UK a  Akademií věd ČR diskutoval například Jan Švejnar, Jan Zahradil, Magdaléna Vašáryová a řada dalších osobností, zejména pak blogerů na Aktuálně.cz (viz ZDE). O účast projevilo zájem také několik stálých diskutujících, kteří navštěvují stránky blogů, a na „panelu" jsme je též přivítali.

Foto: Aktuálně.cz
Čtenářův blog:
Tohle je o tobě, online diskutére

Pokusíme se i Vám zprostředkovat, o čem "naši" blogeři a další účastníci debaty hovořili. Máte-li mít zájem, naleznete zde zvukový záznam, video sestřih a snad se podaří i nějaké resumé z diskuse. Navíc doufáme, že se k této akci a dojmů z ní vrátí i někteří blogeři ve svých textech. 

Diskutovat o diskutování můžete také Vy, a to v tomto článku.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy