Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
17. 11. 2009 16:55

Symbol úspěchu 20 let svobody? Podle čtenářů Schengen

Čtenáři Aktuálně.cz diskutovali o (ne)úspěších posledních 20 let
Foto: Aktuálně.cz

Pokroky v medicíně, ekonomická prosperita, ale také třeba rozvoj některých oblastí kultury. Takové jsou podle čtenářů některé z úspěchů, jež Česko dosáhlo za posledních 20 let. 

Jak vyplývá ze čtenářské ankety, symbolem úspěchu a svobody v Česku je pro značnou část čtenářů vstup země do tzv. Schengenského prostoru, tedy konec hraničních kontrol v prosinci roku 2007.

V anketě vstup do Schengenu zaškrtl jako zásadní úspěch Česka mnohonásobně větší počet čtenářů než například vstup do NATO či EU. Podle většiny čtenářů je též konec hraničních kontrol větším úspěchem než ekonomický rozvoj.

Mezi další pozitivní změny někteří čtenáři řadí například zlepšení životního prostředí či třeba profesionalizaci armády (anebo to, že je dnes možné sledovat v přímém televizním přenosu zápasy anglické fotbalové ligy).

O úspěších za posledních 20 let svobody se debatovalo například ZDE, do diskuse se můžete zapojit také pod blogem Jany Hradilkové: Radosti, hrdosti - jste doma?

Řada čtenářů je přesvědčena, že neúspěchy za posledních 20 let převažují nad úspěchy. Zhruba 46 procent čtenářů si myslí, že za komunismu "bylo lépe" než dnes - alespoň to vyplývá z ankety na Aktuálně.cz.

Přes 60 procent čtenářů Aktuálně.cz považuje za největší neúspěch výsledky politické reprezentace.

Čtenáři mezi neúspěchy zmiňují také například hospodářskou kriminalitu, bulvarizaci médií, úroveň justice, ale třeba též nedůstojnou péči o umírající.

 

Právě se děje

Další zprávy