David Klimeš David Klimeš | Komentáře
8. 6. 2022 18:37

Tlak na Zemana zabral. Radu České národní banky doplní kvalitní ekonomové

Rozvrat centrální banky se nekoná. Obměna na vedoucích pozicích sice nekopíruje představy odcházejícího guvernéra, ale rozhodně ani toho nastupujícího. Teď má šanci získat většinu hlasů, jen když nebude navrhovat hlouposti.
Ne tak poslušná holubičí většina, jak by si nový guvernér přál...
Ne tak poslušná holubičí většina, jak by si nový guvernér přál... | Foto: Ondřej Deml

Prezident republiky zase jednou ukázal, že se umí vyvléct z lecjaké patálie. Po katastrofálním jmenování Aleše Michla novým guvernérem ČNB se rychle zorientoval a zařadil zpátečku. Zamítl ta nejhorší jména, které mu navrhovalo jeho korupční okolí, a vsadil na předsedkyni Národní rozpočtové rady Evu Zamrazilovou, hlavní analytičku Hospodářské komory Karinu Kubelkovou a dosavadního ředitele sekce finanční stability národní banky Jana Fraita. To není vůbec špatný výběr.

Od července nepochybně dojde k proměně sil v sedmičlenné bankovní radě, její příští většina zastává spíše holubičí názory - a nekloní se ani v časech prudce rostoucí inflace k tak výraznému zvyšování úrokových měr jako dosavadní "Rusnokova pětka". Neznamená to ale, že by nové radní bylo možné považovat za jakési "Michlovy kývače" - po odborné stránce každý z čerstvě nominované trojice příštího guvernéra přerůstá.

Až odezní akutní debata o tom, jak rychle zvyšovat sazby, možná ještě budeme překvapeni, kdo vlastně udává v nové bankovní radě tón.

Vzestup a pád Zemanových panošů

Říká se, že pokud nevíte, jak se jmenují centrální bankéři, pak to znamená, že jen dělají dobře svoji práci. To ovšem platí pouze v klidných časech. V těch krizových jsou naopak velmi viditelní, protože nesou břímě mimořádně nepopulárních měnových rozhodnutí v zájmu celé země. V takové situaci jsme právě nyní, kdy tu místo dvouprocentní inflace máme de facto novou desetiprocentní daň, která se dere do každé složenky a ke každému týdennímu nákupu v supermarketu, přičemž navíc rozežírá i úspory tomu, kdo vůbec nějaké má.

V aktuální bankovní radě se tak zformovala většina pěti radních, kterou odborně vede především Tomáš Holub a mediálně zaštiťuje svojí autoritou končící guvernér Jiří Rusnok. Během roku tito lidé vyhnali základní úrokové sazby až na 5,75 procenta. A na posledním červnovém zasedání je podle všeho pošlou ještě výrazně výše. Rusnok nynější nevděčnou úlohu centrálních bankéřů lapidárně shrnul v pondělním rozhovoru pro Aktuálně.cz: "Nikdo zatím nic lepšího, než nyní konáme, nevymyslel."

Miloš Zeman v této mimořádně citlivé chvíli ale neunesl svou odpovědnost - a do čela centrální banky minulý měsíc vyslal Aleše Michla - dosavadního radního se zcela minoritním názorem a velmi chaotickým vystupováním, který vždy důsledně hlasoval proti většině. Trhy na tento krok zareagovaly prudkým propadem koruny a ČNB musela intervenovat. Což je vývoj, který lze snad ze všeho nejvíce připodobnit k fotbalovým momentům, během nichž trenér pošle na hřiště nového nažhaveného hráče, ten ale hned po prvním doteku s míčem zaviní vlastní gól.

Jakkoliv je odpovědnost prezidenta v tomto případě nedělitelná, v "kauze Michl" selhalo mnohem více hráčů. Premiér a ministr financí se trestuhodně nezajímali, kdo se stane jejich novým klíčovým partnerem. Končící guvernér a letitý Zemanův přítel Rusnok se zase nedokázal dostat až do kanceláře hlavy státu a vysvětlit jí situaci. Prim hrála vykutálená hradní partička, která prezidenta zcela izolovala od reality, a podle toho to dopadlo.

První fáze hradčanským šmelinářům vyšla na výbornou. Jmenování Michla všechny překvapilo. Celá Praha počítala s tím, že pokud nedojde na Rusnokovo přání povýšit do čela národní banky jednoho ze dvou dosavadních viceguvernérů, padne volba na šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, který by nepochybně byl schopen ČNB reprezentovat. Když navíc při jmenování Michla Zeman pábil, jak zvyšování úroků zvyšuje inflaci, vše vypadalo zcela ztraceno a pánové Mynář, Nejedlý, Kruliš se už chystali na vytáhnutí dalších třech jmen z klobouku.

Zeman si ale nemohl nevšimnout, co všechno jmenování Michla způsobilo. Ač se mu to bezprostřední okolí snažilo tajit, prozradily vše nakonec trhy i prezidentský poradní sbor, který se raději rozpustil, než aby byl nadále spojován s Hradem.

Miloš Zeman tak v zájmu zachování tváře začal rychle hledat trojici kompromisních kandidátů, díky kterým by se mu podařilo situaci uklidnit. V této disciplíně naštěstí uspěl.

Třikrát pragmatici

Nová viceguvernérka Eva Zamrazilová svou profesní historií dobře zosobňuje, jak nejisté je setrvání v bankovní radě. Po svém prvním mandátu v letech 2008 až 2014 právem očekávala, že se jí dostane i druhého období. Tím spíše, že byla ve vedení ČNB jedinou ženou. Zeman se s ní však rozloučil, protože si našel nové oblíbence.

Nyní Zamrazilová pro změnu nahrazuje jiné kolegy, kteří také nevidí sebemenší odborný důvod, proč by neměli pokračovat v práci - jde o Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého, který ještě před pár týdny myslel dokonce až na guvernérský post.

Zamrazilová jistě najde s Michlem shodu na tom, že je možné zvolnit v prudkém navyšování úrokových sazeb. Zvláště pokud "Rusnokova pětka" na posledním červnovém zasedání zvedne základní sazbu až na 6,5 procenta. Na druhou stranu platí staronová radní za ráznou dámu s vlastní hlavou. To si jistě pamatuje třeba předchozí sestava centrálních bankéřů, v jejímž kolektivu v roce 2013 urputně bojovala proti zavedení kurzového závazku.

Za dobrou volbou lze považovat i Jana Fraita, taktéž někdejšího člena vedení ČNB. Nyní tam bude reprezentovat hlasy, které jsou si vědomy toho, jak důležité je udržet finanční stabilitu, tedy všemožně regulovat hypotéky a spotřební úvěry. V turbulentních časech jde už teď o velmi žhavé téma. Není vůbec vyloučené, že o požadavcích centrální banky vůči komerčním peněžním ústavům na zajištění špatných úvěrů se budeme za čas bavit mnohem více než o tom, zda je základní úroková míra o čtvrt procentního bodu výše či níže.

A velmi dobrou volbou je i Karina Kubelková. Nejen že spolu se Zamrazilovou popírají letitý mylný argument "ženy nejsou", ale představuje také nastupující velmi úspěšnou mladou generaci českých ekonomů.

Je sice trochu smutné, že na tato tři jména došlo až vylučovací metodou, ale konec dobrý, všechno dobré.

Nepopulárně, tedy správně

Zajímavé časy nyní nastanou pro nového guvernéra Aleše Michla. Při přijímání funkce sebevědomě tvrdil, že navrhne stabilitu sazeb. To byla nejen spektakulární chyba, protože seriózní centrální bankéř nemůže tušit, co bude konat za dva měsíce. Ale také to znamenalo, že si musel být velmi jistý příštím složením rady a tím, jaké budou mít její noví členové názory.

Nyní jeho jedinou jistotou zůstává, že jej čerstvě obsazený orgán rozhodně nebude poslouchat na slovo. Dámy a pánové Zamrazilová, Kubelková, Dědek i Frait jsou především pragmatici. Vidí, jaké následky mají vyšší úroky pro podnikatelskou sféru, hypotékáře i státní dluh. Zároveň ale nepatří k těm, kdo by si chtěli ničit jméno rezignací na svou hlavní zákonnou povinnost - udržování cenové stability v zemi.

Nadcházející poslední zvýšení sazeb "Rusnokovou pětkou" možná dá nové většině šanci chvíli s dalším šroubováním úroků počkat, ale už na podzim může být zase vše jinak. Korunu je třeba držet v podobném úrokovém koridoru jako další regionální měny - polský zlotý a maďarský forint. A nutné je rovněž vyřešit hodně drahou otázku, jak mocně intervenovat za posílení koruny. To jsou naléhavé otázky dneška. Naopak ty nejhorší Michlovy nápady - jako je třeba sanování důchodového systému ze zisku ČNB -, se naštěstí odkládají na neurčito.

Nově jmenovaná trojice je dostatečnou zárukou, že Česká národní banka bude v krizi stejně nepopulární jako dosud. Což neznamená nic jiného, než že dobře dělá svoji práci.

Video: Zchudneme o 12 %. Inflaci stlačit dokážeme, ale rychlé to nebude, říká Jiří Rusnok

Inflační tlaky jsou silné celosvětově. U nás to ale ovlivňují také domácí faktory, jako rychle rostoucí ceny nemovitostí a velmi napjatý trh práce. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Bosna a Hercegovina - Bulharsko 76:73.

Konečná tabulka:

1. Litva 6 5 1 462:421 11
2. ČR 6 3 3 485:483 9
3. Bosna a Hercegovina 6 3 3 472:486 9
4. Bulharsko 6 1 5 446:475 7

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy