Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 10. 2015 11:55

TOP 09: Biograf bez děje. Kníže se stahuje, ale stranu dál řídí Kalousek. Nezměna

V TOP 09 se věci maličko napraví. Lídr Kalousek bude předsedou. Ale ta strana potřebuje skutečnou změnu.
Pseudozměna. Kalousek byl jakoby dvojka. Ale stranu řídil.
Pseudozměna. Kalousek byl jakoby dvojka. Ale stranu řídil. | Foto: Ludvík Hradilek

Karel Schwarzenberg v pondělí oznámil, že v listopadu již nebude kandidovat na předsedu TOP 09. Ze strany neodchází. Počítá se, že bude zvolen čestným předsedou Kalouskovy strany, bude se starat o zahraniční agendu, v níž je jistě nejcennější nejen pro topku, a taky, dá-li Bůh, povede kandidátku topky v Praze do Sněmovny za dva roky. Jinými slovy: že by odcházel, to tedy ne.

Můžeme si být stoprocentně jisti, že svoji stranu dál povede Miroslav Kalousek. O post šéfa se přihlásí na sněmu TOP 09 na konci listopadu a nemá protikandidáta. Pravil: „Kandidatura je mou povinností, neboť jsem statutární místopředseda.“

Co se tedy stalo? Nic. Sledujeme biograf bez děje. Stranu tak jako tak vedl Kalousek, jen se to celou dobu kamuflovalo tím, že byl do čela vystrčen úctyhodný a mezi nemalou částí národa právem oblíbený kníže. Konstruktérem TOP 09 byl Kalousek. Lídrem byl Kalousek. Personalistou byl Kalousek. Jenomže jeho pověst není růžová. Nemá smysl tu opakovat všecky jeho kauzy, v nichž nikdy nebyl stíhán.

Schwarzenberg je symbol. V politice se hraje se symboly. Kalousek je taky symbol. Teď se tedy ty symboly maličko posunuly. Fakticky se nic neděje, symbolicky něco málo. Strana poněkud vyděšeně oznamuje: začíná to být kritické, nenašli jsme za knížete náhradu. On sám má zdravotní těžkosti, neslyší dobře, zakrátko oslaví osmasedmdesáté narozeniny. Jinou takovou persónu, která by ho vystřídala (a která by snesla, že skutečným šéfem je Kalousek), jsme neobjevili.

Proto to topka musela udělat takhle, zahrát kus „jakoodcházení“, který je zároveň výkřikem: Neodcházím! Nebojte se! Hodně lidí volilo topku výhradně kvůli Karlu Schwarzenbergovi. Na to nemusíte být politolog nebo výzkumník veřejného mínění, abyste to věděli. Tohle přehození vesla, které ovšem zůstává ve stejných rukou, je tedy jakýmsi ukolébáváním voliče: Kníže s námi kráčí dál, klid. Zároveň sledujeme snahu o pomalé přivykání topkařů na myšlenku, že nakonec zbude jen symbol MK.

Lídr má být lídrem

Exportní souběh "Kalousek - kníže" se nedá zopakovat. Pokud by se našla osobnost typu Karla Schwarzenberga, těžko by snesla, aby ji a stranu řídil dál Kalousek. Je to samozřejmě jen odhad, ale dovolím si tvrdit, že vysoce pravděpodobný. Pěkně to bylo vidět na kauze pražského exprimátora Tomáše Hudečka. Ten byl nadějný a samostatný, proto byl po komunálních volbách v říjnu 2014 „vystoupen“ ze strany. Sám potvrzuje, že to bylo dílo skutečného lídra, ne symbolického.

Málokdo pro Česko udělal tolik jako Schwarzenberg. Za to mu patří vděk. Jeho současná motivace je však pro tuto zemi typická. Proč pokračuje? „Jsou dvě osoby, které mě motivují k tomu, abych zůstal. A ty mě motivují velmi silně. Je to pan prezident a pan Babiš.“ – Chápete? Politika (správa veřejných věcí) ze své podstaty není bojovat proti někomu, ale dělat něco pro občany. Dřív to tak kníže dělal. Teď ale jako motiv nabízí Zemana a Babiše, tedy souboj, odpor, válku.

Nastolením skutečného šéfa, Kalouska, do čela TOP 09 se věci napraví. Lídr má být lídrem. Ne jakoby zástupcem symbolického lídra. Zakladatel topky má svoje kvality. Dnes je nepochybně argumentačně nejsilnějším oponentem Sobotkovy a Babišovy vlády. Kvalitní rétor, debatér schopný okamžitě reagovat, dobrý organizátor, dohadovač. Jeden z nejschopnějších českých politiků. Jeho velká výhoda: každý ho zná. Kalousek je pojem. To všechno sedí. V průzkumech veřejného mínění se ovšem pravidelně umísťuje dole, na chvostu. Nejschopnější a nejneoblíbenější.

Topka má jednu velikou přednost. Kalousek ji, nepochybně pod vlivem Schwarzenberga, vybudoval jako nepopulistickou, ne-li přímo antipopulistickou stranu. Odvážné, u nás výjimečné a velmi riskantní. Bylo to dobře vidět v době finanční krize, kdy Kalousek bránil státní rozpočet, osekával výdaje a stavěl si lidi proti sobě. Babiš mu to nyní vyčítá, což je směšné. Měl by mu jako ministr financí děkovat.

Starosti se Starosty

Dnes ten antipopulismus sledujeme okolo uprchlické vlny. Topka drží velmi střízlivou pozici, nevyděšenou, nikoli nenávistnou vůči cizincům. Svůj postoj předvádí (oproti ČSSD) veřejně. Jde s pletí do vichru a platí za to, v průzkumech ztrácí. Naopak ODS, která se už dávno přešupačila v neskrývané velepopulisty, těží ze strašení před muslimy. (Odtud plyne: cennější pro Česko je topka. Kalousek Nekalousek.)

Že mají kalouskovci potíže se sháněním a udržením viditelných persón, to je vidět právě na Praze. Vzpomeňme na exguvernéra ČNB Zdeňka Tůmu. Slušný, nadějný - a totální výbuch v politice. Později Hudeček, který zase válčil s šéfem, což se netrpí. (Mimochodem, Tůma opustil topku s Hudečkem po exprimátorově odstavení.)

Praha je pro topku klíčová, proto se kníže dohodl se šéfem, že povede pražskou kandidátku v roce 2017. Ale tady ještě víc pozorujeme tu personální bídu: nikde ani náznak nového pražského lídra. Tak se musí nechat Schwarzenberg (jak na tom bude za dva roky se zdravím?), alespoň prozatím, aby se pražští voliči neplašili. Aby neutekli k lidovcům. Nebo k odéesce.

Topka by potřebovala nového lídra jak prase drbání. Poslední dobou je málo aktivní. Naplno funguje vlastně jen Kalousek. Neustále sedí někde v televizi. On je vlastně syndrom Babiš. Jeho strana se ukalouskovává. Kdežto ODS, jež má slabého lídra, je najednou mnohem živější. Viz to, jak v pondělí spustila kampaň Rozbal to, kterou oponuje krokům současné vlády, především Babiše.

Odchod – neodchod Schwarzenberga nic neřeší. Topka potřebuje nový impuls, nové lidi, mladé nebo staré, to je fuk. Rozhodně však nepotřebuje takový „impuls“, jakým je postupné odpoutávání se Starostů.

Pohleďme na volební výsledky topky: po vzniku, v roce 2010, získala do Sněmovny více než 16 procent hlasů. Síla. V roce 2013 už uspěla méně, 12 procent. Nyní se pohybuje okolo 7 až 8 procent preferencí. (Pravdou je, že v roce 2014 mimořádně uspěla se STAN v eurovolbách: 16 procent a 4 mandáty jako ANO a ČSSD.) Trend sněmovní je varující, upozorňuje: kníže to neutáhne a Kalousek slábne.

Proto TOP 09 potřebuje změnu. Nikoli však pseudozměnu, kdy se vlastně nezmění vůbec nic.

 

Právě se děje

Další zprávy