Pavel Kovář | Komentáře
25. 2. 2007 23:00

Triumf samouka a perfekcionisty

Řeč je o otci, trenérovi, manažerovi, psychologovi i mazači lyží novopečené mistryně světa ve slalomu Šárky Záhrobské. Přičemž vtip spočívá v tom, že jde o klasického samouka.

Tím více zaslouží ocenit Petr Záhrobský, původní profesí právník, jemuž se minulý víkend splnily ty nejsmělejší představy o sportovním úspěchu své dcery. A to po dlouhých dvaceti letech.

Porod na chalupě

Autodidakt Záhrobský si například z příruček nastudoval, jak se rodí doma, a tak svou dnes medailové zlatou dceru odrodil v chalupě na Benecku. Proč? Protože je i perfekcionista a nebyl spokojen s tím, jak v porodnici přicházel na svět o necelých pět let starší prvorozený syn.

Autodidakt Záhrobský brzy poté ze skript nastudoval metodiku tréninku sjezdového lyžování a ač byl jen rekreační lyžař, pustil se do výchovy svých dětí s tím, že jednou budou vyhrávat závody Světového poháru. Postupně sám ze sebe vychoval trenéra, jenž dnes dostává nabídky k angažmá z ciziny. A jestliže také říká, že není ve světě trenér, který by nyní mohl dát jeho dětem Šárce a Petrovi trenérsky víc než on, pak mu odborníci dávají za pravdu.  

Autodidakt Záhrobský se také musel naučit vycházet se sponzory. První sponzorskou smlouvu vyjednal na dvanáctiletého Petra po slibu, že bude jednou startovat na olympiádě. Slib splnil, ale ještě předtím firma začala pomáhat i Šárce.

Všechno sám 

Autodidakt Záhrobský absolvoval loni kurz mazání lyží v Rakousku, protože profesionální servismami jsou občas flinkové. A tak nyní už nikoho cizího k Šárčiným lyžím nepustí. Kvalita mazání hodně rozhoduje: prvních osm slalomářek na letošním mistrovství světa se srovnalo v jedné vteřině.

A tak bychom mohli pokračovat. Proto byla na místě určitá pompéznost tiskovky po návratu Šárky a jejího týmu (otec, lékař, kondiční trenér, fyzioterapeut, servisman) ze šampionátu. A oslava právě tohoto týmu, jejž dal Záhrobský, jinak řečený Papá či šéf, postupně dohromady. Však si také onu konferenci náležitě vychutnával, když ji sám moderoval. Opět se projevil jako autodidakt a perfekcionista. 

Jistěže se pan Záhrobský může leckomu jevit jako egocentrik a egoista. Vysvětlení je prosté: jde za svým cílem, byť nikoliv na úkor někoho jiného, a je úspěšný. Známé jsou i jeho střety s vedením lyžařského svazu, i když se nyní vztahy zlepšily. Ovšem individualista, jenž kráčí svou cestou, je vždy viditelný. Máme mistryni světa a alpské země jsou v šoku, asi jako bychom byli my, kdyby Rakousko vyhrálo světový šampionát v hokeji. Chleba lacinější nebude, namítne někdo chladně. Jistě, ale tady jde o hlavní poselství příběhu, že úsilí se vyplácí. A pokud zazněly v tisku ojedinělé úvahy o zničeném dětství Šárky a Petra, tak vůbec nejsou na místě. Trávili je na horách, cestovali po světě, učili se jazyky, studují, respektive dostudovali, a poznali, že úspěchy nejsou zadarmo. Pro život po ukončení sportovní kariéry je to víc než hodně.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy