Ivan Kytka | Komentáře
4. 11. 2005 0:01

Trvalé hodnoty a rychlé odchody

Po letech strávených v zahraničí jsem se odnaučil vymezovat se vůči okolnímu světu malostí či dokonce provinčností země, odkud pocházím. A plést si společenskou skromnost s jistým druhem intelektuálního sebemrskačství.
Foto: FOTO: Ondřej Besperát / REPRO: ToyB

A tak jsem zpozorněl, když šéf české diplomacie Cyril Svoboda při pondělním křtu ocenil, jakou pozornost hodlá věnovat server Aktuálně.cz zahraničnímu zpravodajství. Na rozdíl od dění v České republice jsou prý události v zahraničí stálé a trvalé, implicitně jako by výlučně hodné pozornosti a zaznamenání. Ministr promluvil naléhavě, ve formátu televizních klipů, které bude snadné editovat

Křty internetových portálů se neřídí diplomatickým protokolem a nad poněkud sebemrskačským výrokem páně ministra lze přimhouřit oko - byl předurčen kombinací zkratkovitostí oné chvíle a dobrou vůli každého kmotra.

Kdyby byl čas, pan ministr by jistě rád připustil, že česká diplomacie přenáší cosi z civilizačních hodnot, které jsou i v českých zemích stálé a trvalé, do evropského a světového kontextu. Také proto, aby ochránila jejich trvalost v domácím prostředí.

Čímž vůbec nezpochybňuji, že za pozornost stojí i to trvale neměnné v zahraničí. V pondělí ráno vyšlo najevo, že staronový ministr britské vlády David Blunkett opomněl po své loňské rezignaci informovat příslušný parlamentní výbor o svých podnikatelských aktivitách. Ohlašovací povinnost exministra přitom trvá dva roky.

Tři měsíce po odchodu se stal čestným ředitelem společnosti DNA Bioscience s předkupním právem na její akcie za 15.000 liber. Nic z toho nebylo v rozporu se zákonem, jen porušil kodex chování bývalého člena vlády.

Ještě ve středu dopoledne se měl jít David Blunkett hájit do parlamentu. Než jsem se však po noční službě dokodrcal z centra Londýna šest a půl míle domů, měla Británie nového ministra práce a penzí.

Příběh má svůj happy end: David Blunkett zůstává i nadále poslancem s vyhlídkou na velice slušnou penzi, kterou si britští zákonodárci za nevole části veřejnosti před lety "přiklepli". Snad je to pojistka, aby se odcházelo z ministerského křesla snáze. A bez velkého odmlouvání.

 

Právě se děje

Další zprávy