Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 2. 2015 13:30

Uherský Brod: Policie selhala. A Milan Chovanec se předvedl

Komentář Martina Fendrycha: Tristní pohled na okolnosti vraždění v Uherském Brodě. Vrah zřejmě neměl mít dávno zbraně. A hlídka vycouvala.
Vůbec se to asi nemuselo stát. Kdyby úřady fungovaly.
Vůbec se to asi nemuselo stát. Kdyby úřady fungovaly. | Foto: Vojtěch Marek

Zvládli policie a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) úterní výjimečnou, krizovou situaci, jež u nás nemá obdoby? Vraždění šílence v restauraci Družba a to, co předcházelo i následovalo? Z informací, které máme k dispozici, spíše ne.

Policie v případu sehrála klíčovou roli už před střelbou. Policisté v lednu obnovili vrahovi zbrojní průkaz, který vlastnil patnáct let. V únoru však začali prověřovat, zda je psychicky zdráv. Přitom na špatný duševní stav dlouhou dobu upozorňovali příbuzní Zdeňka K. Dokonce si nepřáli, aby policie v lednu členovi jejich rodiny prodloužila možnost držet legálně zbraň. Řekl to starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL). Informaci získal od vrahova švagra - bratra manželky Zdeňka K.

Vrah zjevně neměl mít legálně držené zbraně už dávno. Co na to plukovník Jaromír Tkadleček, šéf Krajského ředitelství policie Zlínského kraje? V Událostech a komentářích ČT pravil: „Policisté obvodního oddělení Uherský Brod iniciovali komunikaci na základě místní situace směrem k tomu občanovi a získali poznatky, na základě kterých se začali důvodně domnívat, že tato osoba by nemusela splňovat kritéria pro legální držení zbraně. A ty poznatky jsme konzultovali a řešili i cestou ošetřujících lékařů a vyvrcholilo to prostě nějakou aktivitou, kterou nám ukládá správní řád a zákon o zbraních a střelivu.“

Přitom starosta Kunčar jasně řekl: „Nebylo měsíce, kdy tohoto člověka nevyšetřovala Policie České republiky. Běžné přestupky proti společnému soužití, terorizoval manželku, stěžovali si sousedé.“ K tomu Tkadleček: „Já jsem obdržel informace, které říkají, že když jsme dělali lustrace v informačních systémech policie a v rejstříku trestů a aspekty bezúhonnosti a společenského chování žadatele, tak jmenovaný vyhověl.“

Nemá smysl to dál rozvádět. Zdeněk K. dávno neměl mít zbraně. Policie v daném případu selhala ještě před vražděním. Informací, dokonce i od rodiny, zřejmě bylo dost, ale buď se nedostaly na správné místo, nebo je policie dlouho nebrala vážně. Což je velmi vážná věc.

Jenomže nikdo neřekne: Tito konkrétní lidé věc zanedbali. Kdepak, začne se mluvit o „změně legislativy“. Paragrafy jsou zřejmě totální spása. Ministr Chovanec nařídil kontrolu, která má zjistit, zda je legislativa u zbrojních průkazů dostatečná. Města a obce by podle něj měly mít přístup do plánovaného registru přestupků, protože policie se před udělením zbrojního pasu dotazuje na příslušného žadatele právě městských a obecních úřadů. – O.K. Ale mnohem podstatnější je, zda konkrétní lidé dělali svoji práci.

Mladíci v hospodě odvážnější než policie

Kdyby vrah neměl zbraně, asi by nevraždil. Podle posledních zpráv hosty postřílel hned po příchodu do restaurace. (Bylo to tak? Nevíme.) Ale vnějšího pozorovatele rozhodně zarazí, že do hospody přijde dvoučlenná hlídka v neprůstřelných vestách, a když na ni chlap pálí, stáhne se. Plukovník Tkadleček tvrdí, že hlídkaři postupovali podle předpisů.

V ČT24 Tkadleček pravil: „Interní akt řízení, který řeší problematiku aktivního střelce, v podstatě připouští tři možnosti řešení. Ta první je, řekněme, nějaký rychlý aktivní útok, střelba a nějaká eliminace pachatele. Pokud je to samozřejmě možné a vhodné. Druhé je stažení z místa, přivolání sil a posil a vyhodnocení situace tak, abychom neudělali tím zákrokem víc škody jak užitku. A třetí je kombinace těchto dvou metod.“

Příbuzní pachatele mi řekli, že dlouhodobě upozorňovali, že se jedná o nebezpečného člověka, jeho ošetřujícího lékaře žádali, ať nepodpoří vydání zbrojního pasu, říká starosta Patrik Kunčar
13:30
Příbuzní pachatele mi řekli, že dlouhodobě upozorňovali, že se jedná o nebezpečného člověka, jeho ošetřujícího lékaře žádali, ať nepodpoří vydání zbrojního pasu, říká starosta Patrik Kunčar | Video: Martin Veselovský

Takže situace vypadá takto. Dva policisté vejdou do restaurace, kde je plno postřelených či zastřelených lidí. Mají jednoho soupeře, který na ně pálí. Stáhnou se a zásah speciální jednotky přijde až za hodinu a půl či ještě později. – Popravdě, jediné, co vás napadne: k čemu pak ta hlídka je? Chlap na ni vystřelí a ona se hned stáhne. Možná, nevíme, kdyby se nestáhla, mohli nějací lidé přežít. Tkadleček opakoval, že „živí mají přednost před mrtvými“. Ale v tu dobu nikdo nevěděl, kdo žije a kdo je mrtvý.

Porovnejme jednání policejní hlídky a dvou mladíků, kteří byli při útoku Zdeňka K. uvnitř hospody, neměli žádné zbraně, neměli neprůstřelné vesty, ale bránili se. Hodili na střelce židle, a díky tomu zachránili sebe a další tři hosty, kteří stačili utéct.

Hlídka asi dodržela „interní akt řízení“, ale k čemu to lidem v restauraci bylo? Člověk by čekal, že když jdou dva na jednoho, tak se nestáhnou. Na tu situaci se totiž nemůžeme dívat očima civilů. Ano, nepolicista či nevoják si řekne: Jasně, vycouvali, taky bych vycouval. Jenomže oni jsou policisté... Je přece bizarní, že se po zuby ozbrojená hlídka chová jako neozbrojený civil.

Proč se Chovanec neptal: Kde je starosta?

Tkadleček se hlídky zastal. Je to jeho policie, nepřipouští žádnou chybu, žádné zaváhání. Tím ovšem mužstvo utvrzuje v tom, že stáhnout se je v pořádku. A ministr vnitra Chovanec? Bude zjišťovat, jestli je dost zásahových jednotek: „Neříkáme, že stávající stav je špatně, ale chceme prověřit operační rádius zásahových jednotek a otevřít diskusi, zda by každý kraj neměl mít svou.“ K posílení speciálních jednotek by podle něj mělo přispět posílení policejních řad o 4000 mužů.

Chovanec se vyznamenal i absurdním útokem na starostu Kunčara. Podle něj ohrozil akci, když řekl před zásahem policie, že na záchodě sedí schovaný host. Vrah ho mohl zabít. – To zní pěkně, ale vrah mohl toho muže zabít po celou tu dobu, po celé skoro dvě hodiny. Policie o muži věděla, ale neudělal pro něj nic.

Jde o chování frustrovaných lidí, kteří se dostávají do mezních situací, selhávají při jejich řešení a pak reagují zkratovým jednáním, komentuje psycholog Humhal vražedný útok v Uherském Brodě.
10:07
Jde o chování frustrovaných lidí, kteří se dostávají do mezních situací, selhávají při jejich řešení a pak reagují zkratovým jednáním, komentuje psycholog Humhal vražedný útok v Uherském Brodě. | Video: Martin Veselovský

Nesmyslné je, že starosta neseděl ve štábu. Samozřejmě tam patří, o tom není pochyb. Mnohem víc tam patří než ministr vnitra. Nejde přece o to, že by měl řídit zásah, ale o to, že je politicky odpovědný za město. Navíc má znalosti, které policie mít nemusela (a taky je měl). Je s podivem, že Chovanec, když přijel do Brodu, neřekl: Kde je starosta? Proč tu není s námi?

Podle čerstvých informací MV se "ministr vnitra a policejní prezident ihned po svém příjezdu do Uherského Brodu setkali na společné schůzce s ředitelem PČR Zlínského kraje plk. Jaromírem Tkadlečkem a starostou Uherského Brodu Patrikem Kunčarem". Tím to však, jak každý, kdo v úterý sledoval on-line vysílání ČT 24, haslo. Dál už byl starosta mimo. A sám to potvrzuje.

Petr Gazdík, místopředseda Poslanecké sněmovny za TOP 09 a STAN, k tomu říká: „Starostové nesou odpovědnost, kterou z nich nesnímá ani probíhající zásah ozbrojených složek. Není možné, aby starosta poté, co v jeho obci umírají lidé, vybuchují budovy nebo se dějí podobné zcela mimořádné věci, předstoupil před své spoluobčany a věděl jen to, co se oni mezitím dozvěděli z různých televizních stanic: tedy měl informace kusé, neověřené, často si protiřečící či spekulativní.“

Budeme si muset zvyknout?

Ředitel policie Zlínského kraje má jiný názor. V televizi Nova ve středu řekl: „Policii České republiky nevelí starostové měst a obcí. Dále platí neoddiskutovatelná zásada, že aktuální a online problémy Policie České republiky se nekomentují a můžete bohužel tímto způsobit nenávratnou škodu a my si na tento zcela běžný model v západních zemích budeme muset zvyknout. Prostě tak to je. Komentujeme až skutečnosti, které již nemůžou ohrozit životy a zdraví.“

Nevím, kde pan plukovník tohle vzal. V „západních zemích“ (nějak mu uniklo, že už padla železná opona, že už není pohraničník u Vojsk ministerstva vnitra a že jsme taky západní země) by starosta samozřejmě ve štábu seděl. Je nepředstavitelné, že by v Británii či v Německu postával venku před páskou. Protože to je podstata demokracie: odpovědnost nesou volení zástupci. A ano, jistě, zásah si řídí sama policie.

Jediné, co Milan Chovanec zvládl dokonale, byla prezentace sebe sama. Ta je skutečně na jedničku s hvězdičkou.

Ještě k onomu „my si budeme muset zvyknout“. Jací my? Z toho my je vyjmuta policie. Takže vy, občané, si budete muset zvyknout. Ale konání policie musí být pod kontrolou. Vidíme to dnes a denně a na případu legálně ozbrojeného, vraždícího Zdeňka K. jakbysmet. Kdyby byl starosta Kunčar „za páskou“, v centru dění, jistě by tlačil na rychlé osvobození manžela své sekretářky, který se skrýval na záchodě. Nechtěl by ho tam nechat skoro dvě hodiny.

Vystupování plukovníka Tkadlečka je tristní. Jestli tohle je nová policie prezidenta Tomáše Tuhého, tak pozdrav pánbůh. Jeho lidé vždycky všecko dělají správně, veřejnosti a samosprávě není nic do toho, co se děje „za páskou“, i když jde o její životy. Do toho pasuje i další nepochopitelný fakt. Ještě ve čtvrtek policie nezveřejnila oficiální seznam obětí. Zřejmě je „tajný“. Působí to naprosto absurdně.

Policie je tu od toho, aby sloužila. Aby dobře, kvalitně sloužila. Stojí obrovské peníze, má být vycvičena a má nás – i s nasazením vlastního života – chránit. Tak policisté přísahají. Plus toto: policejní plukovníci tu nejsou od toho, aby kárali starosty a říkali, že si „musíme zvyknout“.

Podivuhodné byly i změny postoje, piruety ministra vnitra Chovance. Od úplné podpory zásahu až po požadavek, aby ho prověřila inspekce, tedy GIBS. Od napadení starosty Kunčara až po to, že budou prověřeny krizové plány krajů a komunikace bezpečnostních složek s městy. Jediné, co Milan Chovanec zvládl dokonale, byla jeho prezentace sebe sama. Ta je skutečně na jedničku s hvězdičkou.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 23 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 50 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy