Julie Hrstková, komentátorka HN | Komentáře
24. 3. 2014 16:55

Univerzální kasička ČEZ

Komentář Julie Hrstkové z Hospodářských novin k návrhu Andreje Babiše, aby ČEZ celý loňský zisk rozdělil mezi akcionáře.
Babiš chce 100 procent.
Babiš chce 100 procent. | Foto: Ludvík Hradilek

Do státního rozpočtu energetická společnost ČEZ zřejmě přispěje víc, než čekala. Pokud ministr financí Andrej Babiš prosadí svůj návrh, bude muset ČEZ mezi akcionáře rozdělit celý loňský zisk, a ne jen zhruba polovinu jako dřív. I tak ovšem ČEZ – při stávajícím utlumení investic – zůstane dost velký hotovostní polštář z minulých let, takže o jeho stabilitu se netřeba obávat.

Babišův návrh ale také bude představovat nejsilnější prosazení akcionářských práv, jaké stát v posledních letech udělal. Pokud se zatím mluvilo o dividendě ČEZ, vždy pouze v souvislosti s tím, kam ony peníze půjdou, a ne kolik jich vlastně má energetická firma vyplatit. A pokud ministr financí s takovým návrhem přišel, znamená to, že ČEZ už zdaleka nemá takový vliv v domácí politice jako za "starých dobrých časů", což je vlastně daleko zajímavější zjištění než to, na co se větší než očekávaný příjem z dividend vlastně použije.

V minulosti se penězi z ČEZ dolepovaly ekologické zakázky, oblíbeným cílem měla být penzijní reforma (to měla dokonce v programovém prohlášení Nečasova vláda), ještě dříve chtěla ČSSD použít dividendu na výplatu třináctého důchodu a zkrátka nepřišla v minulosti ani dopravní infrastruktura. Peníze šly také na snížení deficitu důchodového pojištění z průběžného systému. Politici vždy hleděli na ČEZ jako na univerzální kasičku, ale chovali se k ní, řekněme, s respektem, což demonstrovala společná rekreace manažerů ČEZ a politiků ODS a ČSSD v Toskánsku, jakož i jiné kratochvíle.

Teď je to ale něco jiného. ČEZ je kasičkou dál, ale snahu rozdělit celý jeho zisk je třeba chápat v kontextu všech snah ministra financí Andreje Babiše, jež mají jedno společné: najít peníze tam, kde se dají vcelku bezbolestně brát. Třeba když "leží ladem" v centrální bance. Nebo na účtech státních podniků.

Pro Babiše má hledání těchto peněz dva efekty. Jednak pozitivní PR, neboť může tvrdit, že nachází i tam, kde nikdo dřív. Ale hlavně to, že až dojde na schvalování rozpočtu 2015, bude moci trvat na tom, že není třeba zvyšovat daně. Ještě v prosinci 2013 totiž premiér Sobotka tvrdil, že "pokud kolegové z ANO zjistí, že úspory v provozu státu nebudou stačit na všechny výdajové priority, bude větší šance, abychom se dohodli na daňových změnách v dalších letech".

Jenže se ukazuje, že kolegové z ANO zjevně nacházejí peníze i tam, kde je nikdo nikdy najít nechtěl. A to se pak "dohoda" o daních dělá dost špatně.

Tento komentář vyšel 24. března v Hospodářských noinách a v online deníku iHNed.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy