Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 6. 2015 12:20

Uprchlická hysterie v Česku. Ale běženci jsou zmučení lidé

Komentář Martina Fendrycha: Česká realita? Uprchlíků k nám chodí málo. Ani u nás nechtějí zůstat. Ale vyvádíme, jako kdyby jich sem proudily statisíce.
Nemáme ponětí, co prožívají.
Nemáme ponětí, co prožívají. | Foto: Reuters

Připomíná to nakažlivou nemoc, která se nezadržitelně šíří. Denně se dočítáme, denně slyšíme, co je buď u nás, nebo ve spojení s Českem nového okolo uprchlické vlny. Z médií člověk nabude dojmu, že kam se na nás hrabe Itálie nebo jiná země, kam lidé z Afriky skutečně masově proudí. Z uprchlíků se stalo téma číslo jedna, přebilo všecko.

Běženci budí strach a ten se dá snadno živit. V pátek vysílal Český rozhlas podivuhodnou zprávu o tom, jak se na příliv uprchlíků chystají nákupní centra v Brně. Zatím je to jen prevence, ale přece již školí ostrahu, aby uměla komunikovat s policií a dalšími složkami státu. Českému rozhlasu to oznámil Matěj Bárta, bratr politika Víta Bárty a ředitel jedné brněnské bezpečnostní agentury.

Drsné je, co vyslal do (veřejnoprávního) éteru: „Věnujeme se tomu, jak s těmito lidmi pracovat, pokud by docházelo právě i k rabování, tak jakým způsobem zajistit, aby byla zajištěna ochrana osob a majetku v těchto prostorách.“ To dokonale zapadá do běžného, vyděšeného českého pohledu na běžence: žádní nešťastníci, ale banda, která přijíždí rabovat obchoďáky.

Denně se dočítáme, kolik a kde zadržela policie uprchlíků, o „raziích“ ve vlacích a na nádražích či jinde. Tak třeba v neděli bylo v rychlících zadrženo dvanáct nelegálních uprchlíků včetně dvou dětí a těhotné ženy. Ta jistě jela s dětmi rabovat... Cizinci pocházejí ze Sýrie, Afghánistánu, Gambie.

Je v pořádku, že policie vrací cizince, kteří u nás nepožádají o azyl, do první země Schengenu, kde o ochranu požádali. Případně do bezpečné země, kam přišli nejdřív. Ale člověk cítí tu hysterii, která se na běžence váže. Jako by se jich sem valily statisíce. Ve skutečnosti za letošních prvních pět měsíců policie odhalila celkem 2418 „nelegálů“. To je o 712 víc než za stejnou dobu loni. Nárůst skutečně nijak závratný, rizikový. Ale nevadí, bojíme se, bojíme.

Brno: Uříznu ti hlavu, muslimko

V sobotu se stal nepříjemný incident v Brně. Nějaký muž v jednom supermarketu napadl muslimku českého původu. Nadával jí, chtěl jí sundat muslimský šátek z hlavy. Žena na něj mluvila plynně česky a on jí údajně vyhrožoval, že jí uřízne hlavu. Muslimky se zastali jiní návštěvníci obchodu, což je potěšující. Ona pak zavolala policii. Výhrůžky uříznutím hlavy, drsné. Výsledek štvaní proti muslimům a cizincům.

O víkendu, v sobotu, se i Češi účastnili internacionálního odporu proti muslimům a utečencům v Bratislavě. Konala se tam několikatisícová demonstrace Stop islamizaci Evropy. Zaměřena byla jak proti islámu, tak proti Evropské unii. Ty dvě entity začínají jaksi splývat. Jako by Brusel nutil lidem islám, což je naprostý nesmysl. Policie v Bratislavě zadržela šedesát Čechů, 41 jich obvinila z výtržnictví. Později, po akci, které se hojně účastnili pravicoví extremisté, tito lidé na hlavním nádraží napadli rodinu ze Saúdské Arábie.

Do toho přišla další zpráva: odkládá se, nebo se ruší léčení čtrnácti dětí ze Sýrie. Celkem, i s rodinami, mělo být z Jordánska k nám přesunuto 70 lidí. Ministerstvo vnitra ale kvůli postoji lékařů přípravy zastavilo. Fakultní nemocnice Motol v Praze, která měla děti léčit, je odmítla přijmout, protože je jejich zdravotní stav příliš vážný, nemoci nevyléčitelné, léčba by byla extrémně drahá. Rodiny vytipoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), vnitro je prověřovalo.

Podobně jako s policejními kontrolami v rychlících je to pochopitelné, ale zároveň to zapadá do zběsilé antiuprchlické atmosféry, jíž jsme denně svědky. Ustálil se naprosto mylný, zjednodušený pohled, že uprchlík = muslim = potenciální terorista. Běženci nejsou vnímáni jako lidé v nouzi, ale jako zakuklení šiřitelé islámu, kteří nás, většinou bezvěrce, převálcují.

Je třeba se jim podívat do očí

Už nejde o odmítnutí kvót, které opakovaně zdůrazňuje vláda, to má dejme tomu racionální základ, i když zároveň platí, že by nám ty počty, které nabízí Brusel, neublížily. Situace se rychle mění. Z uprchlíků se stali bleskově národní nepřátelé, národní hrozba, to, na co si ukazujeme a říkáme: Pozor! Bacha! Ne!

Jedna lékařka mi teď vyprávěla, jak se její známí divili, že chce jet na dovolenou s dětmi na jeden řecký ostrov: „Vždyť jsou tam ti uprchlíci, to se nebojíš?“ Odvětila jim: „Chci Řecko podpořit jako turistka, když tam nebude nikdo jezdit, zkrachují.“ Naprosto výjimečný postoj.

Zajímavou „antizprávu“ do této psychózy přineslo RadioVaticana.cz. Mluví se v ní o městě Pozzallo na Sicílii, kde žije 19 tisíc obyvatel. Přistávají tam lodě s uprchlíky, celkem jich čeká už 28 tisíc. Starosta Luigi Ammatuna rádiu sdělil, že místní lidé uprchlíky přijímají a vidí je jako lidi v nouzi, kteří utíkají před hladem, válkou a bídou.

Ammatuna řekl: „Často se střetávám s názory, že bychom uprchlíky měli vyhostit. Tehdy říkám: Asi vidíte jen záběry v televizi nebo fotky v novinách. Přijďte se ale podívat k nám do přístavu, když tito lidé přijíždějí. Přijíždějí k nám lidé a je třeba se jim podívat do očí. Přijíždějí ženy s maličkými dětmi, lidé spálení sluncem a zmáčení slanou vodou, a hlavně v zimě tudíž promrzlí, lidé bosí, zranění a zmučení. Nevím, kdo by v tu chvíli na molu našel odvahu a řekl jim: Ne, vraťte se nazpátek!“

Ammatuna nabízí opačný, mnohem reálnější pohled na běžence, kteří se plaví v pekelných podmínkách do Evropy. Najednou to už nejsou ti zakuklení teroristé, ale zranění a zmučení lidé. Což je fakt, který mnohdy lidem v Česku, kterým se o problémech obce Pozzallo ani nesní, naprosto uniká.

 

Právě se děje

Další zprávy