Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 9. 2020 7:30

V covidové krizi neselhal jen Babiš, selhala i věda. Nikdo neví, komu věřit

V koronavirové pandemii se to obnažilo, neschopnost vlády se sloučila s tím, jaké si premiér pěstuje experty a jak je česká věda, řečeno s ekonomem Steinerem, „neautonomní“, tedy závislá.
Části lidí v Praze už nosí roušku i venku. Chrání se sami.
Části lidí v Praze už nosí roušku i venku. Chrání se sami. | Foto: Jakub Plíhal

Koronavirové Česko se ocitlo v bodu zlomu. Nákaza se šíří tak rychle a vláda byla tak dlouho nečinná, že už se nižší úrovně politiky (kraje, města) a také firmy a občané začínají chránit sami.

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, nejznámější český hygienik Roman Prymula, řekl v Partii televize Prima, že u nás bude pravděpodobně přibývat 6 až 8 tisíc potvrzených nákaz covidem-19 denně. V neděli v ČT, v Otázkách Václava Moravce, zase mluvil předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý: Pokud přibude další tisíc pacientů s covidem vyžadujících intenzivní péči, nebudou již v nemocnicích žádná záložní lůžka a budou muset omezovat péči o pacienty, kteří trpí jinými onemocněními. Dojít k tomu může již konce příštího týdne.

Není pak divu, že si Asociace krajů ČR vynutila, aby opět začal pracovat Ústřední krizový štáb (hejtmani vidí, jak v krizi vláda nefunguje). Místopředseda Asociace krajů ČR, hejtman Vysočiny Jiří Běhounek řekl: "Deset hejtmanů hlasovalo pro obnovení činnosti krizového štábu, tři se zdrželi." Zřejmě je hodně zle, neboť ANO má pět hejtmanů, nejméně dva tedy byli z hnutí a jistě vědí, že Babiš Ústřední krizový štáb, který vede Jan Hamáček (ČSSD), nechce, aby snad nebyl zastíněn.

Není divu, že se občané začínají chránit sami, jak to jen jde, někteří žádají dobrovolně o home office (pokud mají tu možnost), firmy a podniky nečekají na polomrtvou vládu, lidé nosí respirátory i na ulici, když je okolo husto.

Nejisté jsou i školy. Školské odbory žádají vládu a hygieniky, ať uzavřou školy v červených regionech a učí se distančně. Typická situace nastala v Praze: primátor Zdeněk Hřib (Piráti, lékař) oznámil, že na dálku budou v hlavním městě učit vysoké a střední školy, jenomže pak musel střední školy vzít zpět, nedohodl se s hygieniky.

Bod zlomu se nachází "dole", ve vládě ještě nenastal. Není úplně jasné, na co premiér Babiš vlastně čeká. Na nějaký velký výzkum, který mu sdělí: lidé chtějí tvrdší opatření? Na volby, po nichž zavede úplný či částečný lock down?

Ale popravdě by bylo nefér to celé házet jen na Babiše a jeho vždy poslušné ministry. Nejedou v tom sami. V Česku jsme svědky velmi znepokojujícího jevu: selhání elit.

Denně slyšíme experty na viry, lékaře i některé hygieniky zlehčovat situaci. Pro DVTV to velmi dobře popsal ekonom Jakub Steiner, který se věnuje modelování vývoje pandemie a už v létě předpověděl současné problémy: "Expertní situace kolem vlády je špatná v tom, že spousta expertů nás obdařila předpověďmi, které se nevyplnily, byly příliš optimistické. A pro občany, vládu, ale i mě je velmi těžké se vyznat v tom, který z těch expertů je a není kredibilní."

Reprodukční číslo "jen pomocné"…

Nemá smysl zde vyjmenovávat všechny známé české lékaře a jiné kapacity, kteří ještě dlouho po letošním březnu a dubnu, kdy nebylo úplně jasno, zlehčovali nejen třeba nošení roušek a respirátorů (nesvoboda), ale dokonce i virus sám (prý je to kupříkladu "mediální virus").

Nejde jen o ochranné nástroje, Jakub Steiner připomněl, jak šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v průběhu léta říkal, že reprodukční číslo (udává, kolik lidí nakazí jeden člověk) je jen "pomocné číslo", "pomocný parametr". Ekonom Steiner ho kvůli tomuto výroku na sociálních sítích nazval dezinformátorem.

Všiml si, že existuje zásadní rozkol mezi experty české vlády a vědci v zahraničí, přesněji "vědeckým konsensem" v zahraničí. Podle Steinera ve světě převládl názor, že je nutné zaměřit se právě na reprodukční číslo, tedy na růstový faktor. "Pokud toto číslo bude menší než 1, vir se nebude šířit, epidemie bude ustupovat a opatření máme najít taková, abychom tohoto dosáhli…

Ale v Česku převládl jiný názor, že máme přímo chránit ohrožené seniory a lidi s komorbiditou, nemocné lidi a méně se hledělo na to, že musíme covid udržet v nízkých číslech. Což byl plán, který se zdál z pohledu mezinárodní vědy nelogický, protože když pak máme těch čísel tolik co dnes, tak největší a nejlevnější obrana, tj. chytrá karanténa, nefunguje, protože nezvládá pochytat dostatečné množství nakažených, aby epidemie nerostla."

Steiner: Česká věda není dost integrovaná s tou světovou

Tohle je vážné. Nevíme, proč vlastně Česko šlo svou cestou, proč si vládní experti zvolili jiný přístup. Vidíme jen jeho katastrofální výsledky. Můžeme hádat, možná vládní experti nechtěli dráždit premiéra, který se orientuje ne podle statistik a neúprosných matematických modelů, ale podle nálad masy (populismus). Nebo možná nemají dost zahraničních kontaktů (nepravděpodobné). Nebo má Babiš okolo sebe jen ty "poslušné". Nebo si vybírá, co chce slyšet.

Steiner to popisuje následovně: "Politická reprezentace hledala optimističtější expertýzu… Ale je to i selhání české vědy, která není natolik integrovaná s vědou celosvětovou, aby tady zazněl mohutný hlas v létě, který by nás upozornil, že se řítíme někam, kde bychom být neměli. Kdyby ta věda byla silnější a autonomnější, tak by asi bylo mnohem těžší pro některé vědecké reprezentanty třeba popírat roli vakcín a podobně." - Drsné obvinění: ne dost autonomní česká věda.

Ale nedivme se, žijeme v zemi, kde léta probíhá hon nejvyšších politiků v čele s prezidentem Milošem Zemanem na intelektuály, skutečné elity, experty. Věda je u nás roky podhodnocena, odstrkávána, politici často vědce vnímají jako otravy a protivníky. O vzdělanostní společnosti se roky jen řeční. Premiér u sebe není s to udržet kvalitní experty (naposledy od něj odešel epidemiolog Rastislav Maďar, do té doby člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření; neměl zapotřebí "čelit zákeřným podpásovým útokům").

Dokud se země neocitla ve vážné krizi, tohle všecko nebylo moc vidět; kdo nechtěl, vidět to nemusel, dařilo se nám relativně dobře. Ale v pandemii se to obnažilo, neschopnost vlády se sloučila s tím, jaké si Babiš pěstuje experty a jak je česká věda, řečeno s ekonomem Steinerem, nedostatečně autonomní, jinými slovy závislá. Výsledek? Teď nás to přijde sakra draho, levná opatření už nebudou stačit.

K nejhoršímu scénáři nedojde, každá země má pud sebezáchovy, atmosféra ve společnosti se změní, říká ekonom Jakub Steiner z univerzity v Curychu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 12 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy