Blogy a názory | Komentáře
8. 3. 2012 13:10

Vládnou psychopati. A změna musí být hlubší, než volby

Léčba Klausem končí, a co dál? Bloger Aktuálně.cz Jan Hnízdil odpovídal online
hnízdil
hnízdil | Foto: DVTV

* Online rozhovor jsme aktualizovali o nové odpovědi MUDr. Jana Hnízdila. Z předchozích vybíráme: * "Případ Bárta-Kočí nepatří do soudní síně. Jednání by mělo probíhat na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny." * "Pan Klaus je pro mne reprezentantem a garantem období morálního temna, rozdělování a negace. Jeho chování má jistě medicínské důvody. Diagnóza není důležitá. Jako pacient by měl moje porozuměni a terapeutickou podporu. Jako prezidenta jej nemohu respektovat." * "Podobnou roli jako doping ve sportu hraje korupce v extenzivním liberálně-tržním kapitalizmu. Ani ten už nemůže dál růst přirozeným způsobem, jen za cenu ničení životního prostředí a korupce."

 "V těžce nemocné společnosti nemohou žít zdraví občané."

To není jen nějaká politická proklamace. Od lékaře má takový názor svou váhu. MUDr. Jan Hnízdil se k němu dopracoval na základě toho, s kým a s čím se setkává ve vlastní medicínské praxi.

Ve svém blogu na Aktuálně.cz to shrnuje: "Depresivní nezaměstnaní v čekárně ordinace bok po boku s vystresovanými politiky a manažery. Ty první společenský systém drtí, ti druzí jeho káru s vypětím posledních sil táhnou. Ani jedni, ani druzí už nemohou dál. Spásu hledají u lékaře. Marně. Medicína jim nemá co nabídnout. Ví někdo, co bude dál? Poradí někdo bezradným lékařům?"

Doktor Hnízdil se specializuje na komplexní medicínu. Léčit pacienty a uzdravit společnost jsou z jeho pohledu v podstatě totožné úkoly. Vidí společnost plnou vyčerpaných "pacientů", kterým často vlastně nemá smysl předepisovat nějaké tradiční léky, jako jsou antidepresiva. Podstatou léčby je totiž změna našich životních priorit.

Psychopati v politice škodí zdraví

hnízdil

"Psychopati v čele společnosti jsou příznakem celkové choroby společenského systému, selháním samočisticích demokratických mechanizmů. Pouhé odstranění psychopatů při volbách nestačí. Aby se systém uzdravil, je potřeba posílit imunitu - budovat občanskou společnost."

Jan Hnízdil v blogu na Aktuálně.cz.

Jan Hnízdil například píše:

"Liberálně tržní model končí. Nepotřebujeme jeho reformu, nýbrž nový hodnotový systém. Půjde o zásadní změnu myšlení, vnímání a způsobu života. Nahrazení extenzivního ekonomického růstu vnitřním kulturním a sociálním rozvojem. S obratem můžeme začít jen my sami, teď a sami u sebe."

Nebo:

"Po pádu železné opony jsme se, naivní a nezkušení, nechali zlákat k účasti v expedici na horu konzumu, liberálně tržní Everest."

A také:

"Open space kanceláře přinesla neviditelná ruka trhu. Symbolizují globální společnost. Životní prostor v ní ovládá hrstka psychopatů."

"Politizující lékař" je znám i jako břitký kritik prezidenta Václava Klause (který právě začíná poslední rok svého působení na Hradě). Nebo jako odpůrce systému dopingových kontrol ve sportu.

Vážení čtenáři, Jan Hnízdil byl 7. a 8. března hostem online rozhovoru Aktuálně.cz. Zde jsou jeho odpovědi:

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy