reklama
 
 

Volební klip "Přemluv dědu a bábu" vyvolal pozdvižení

26. 4. 2010 11:55
Čtěte, jak Martha Issová a Jiří Mádl pobouřili blogery Aktuálně.cz. A nejen je

Stovky diskusních příspěvků a během jednoho dne zhruba deset tisíc návštěv. Mimořádný zájem čtenářů vyvolal text blogera Šádího Shanaáha, který kritizoval video „Nevolte Levici! Přemluv dědu a bábu" režiséra Petra Zelenky, ve kterém vystupují herci Jiří Mádl a Martha Issová.

Herci v klipu vyzývají mladé, aby přemluvili "dědu a bábu", aby nevolili v nadcházejících volbách levici.

Ostře kritické texty k videu postupně publikovalo několik dalších blogerů Aktuálně.cz. Například scénárista Jan Štern si myslí, že "Přemluv bábu je plodem neoliberální ideologie po česku". A takové texty naopak vyvolaly kritiku dalších blogerů - novinář Jan Urban kritizuje pohoršené reakce za "intelektuální slepotu a neschopnost humoru".

"Když kterýkoliv držitel skutečné moci (nejde jenom o politiky) v této zemi nechutně uráží a provokuje, chová se neslušně a trapně - a to i vůči zahraničí, je vždy chráněn nejenom vzájemnou solidaritou mocných, ale i opatrnictvím intelektuálů. Když ale Klára Issová, spolu s pány Mádlem a Zelenkou, zaprovokují s jasným generačním volebním vzkazem, vrhne se na ně celá síla tradiční české intelektuální poloněmoty," píše Urban.

Celý text Jana Urbana: Bravóóó, Issová a Mádl! 

Sociálnědemokratický poslanec Stanislav Křeček naopak svůj příspěvek uvedl titulkem: "Přemluv spratka!"

"Valnou část svého života jsem byl konfrontován se stupiditou nemyslících zfanatizovaných svazáků. Stále jsem se ptal, kde se berou. Odpověď jsem nikdy nenalezl… A vida: máme je tu teď znova, byť s opačným znaménkem," napsal Křeček.

Celý text Stanislava Křečka: Přemluv spratka! 

Zmíněný scénárista Jan Štern se pouští do kritické analýzy: "Neoliberalismus po česku není naší specialitou. Jeho klony vidíme ve všech postkomunistických státech. Je to jakýsi pozůstatek transformace, bohužel u nás ještě stále silný. Jeho základní princip, vše podřídit maximalizaci užitku, vede k tomu, že všichni méně užiteční - důchodci, nezaměstnaní a vůbec staří jsou považováni za něco míň. A to je také podstatou přezíravého postoje obou mladých arogantů," myslí si Jan Štern.

Celý text Jana Šterna: Přemluv bábu je plodem neoliberální ideologie po česku

Lidé z reklamní branže rychle poznali, že jde o český remake kampaně The Great Schlep americké komičky Sarah Silvermanové, která v roce 2008 podobně politicky nekorektně vyzývala mladé k podpoře Baracka Obamy.

"Ani v USA nebyl primární smysl opravdu přemlouvat floridské voliče-seniory, jako spíš aktivizovat mladé voliče, aby si uvědomili, že volby jsou důležité, a vyvolat rozruch zajímavou provokací," prohlásil například Tomáš Mrkvička z agentury Ogilvy. "Česká verze kampaně je mnohem konfliktnější, těžko tedy říct, jak bude fungovat," dodal.

Na sociální síti Facebook se ke skupině "Přemluv bábu" během víkendu připojilo zhruba 10 tisíc lidí. Vznikají také skupiny odsuzující toto video.

Podle politického komentátora Jiřího Pehe je video "neuvěřitelně hloupé a propagandistické". Ve svém textu Pehe uvádí, že rozumnější člověk si nemůže v prvním šoku nepoložit otázku, zda to není mystifikace nebo dokonce rafinovaná součást kampaně levice. Pehe píše, že z následných výroků hlavních aktérů k tématu se dozvíme, že je to myšleno vážně.

"Klip je nejen propagandisticky černobílý, urážlivý a místy vulgární, ale je také ukázkou myšlení založeného na hrubé verzi sociálního darwinismu. Staří lidé jsou podle něj už jen jakási sociální přítěž s levicovými sympatiemi, které je nutné donutit, třeba i za cenu emocionálního vydírání ze strany jejich vnuček a vnuků, aby politicky 'prozřeli'," myslí si Pehe.

Celý text Jiřího Pehe: Issová, Mádl a Zelenka jsou možná pravičáci, demokraté ale ne

Další bloger, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Václav Hořejší, s nadsázkou píše, že si klip objednala KSČM, aby primitivním způsobem zdiskreditovala pravici.

Celý text Václava Hořejšího: KSČM zneužila Marthu Issovou, Jiřího Mádla a Petra Zelenku!

Šádí Shanaáh, bloger momentálně studující v egyptské Káhiře, který rozpoutal následné čtenářské debaty jako první, píše, že je Zelenkovo video plné extra trapných vtipů.

"Pro mě samotného není problém až tak moc v tom, jak je klip technicky nedokonalý, myšlenkově neoriginální nebo že za ním může stát nějaká politická strana. Problém vidím v tom, že si dva mladí lidé sedli a udělali něco, co je ve své podstatě netolerantní, sprosté a agresivní. A navíc to zdůvodnili tím, že chtěli zvýšit zájem mladých lidí o politiku. Ptám se, jaký asi bude typ mladého člověka, kterému něco netolerantního, sprostého a agresivního zvýší zájem o politiku?" ptá se Shanaáh.

Celý text Šádího Shanaáha: Přemluv Issovou a Mádla

Blogerka Veronika Vendlová shrnuje svůj pohled takto: "Soudím, že kromě toho, upozornit mladší lidi na to, že mají především svojí vlastní volbou šanci zpravidla jednou za 4 roky ovlivnit politiku země, ve které žijí, chtěl klip možná svojí přehnaností nadzvednout lidi ze židlí a vyvolat diskusi. A to nejen na téma levice a pravice. No a to se mu co? No podařilo!"

Celý text Veroniky Vendlové: Přemlouvání báby a dědy - že by testík, zda jsme bdělí, či nikoliv? 

autor: Blogy a názory | 26. 4. 2010 11:55

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama