David Klimeš David Klimeš | Komentáře
29. 7. 2021 7:30

Volno za očkování je správná cesta. Už tu mělo být dávno a pro všechny

Vláda zoufale hledá způsoby, jak opět rozeběhnout očkovací maraton. Některé nápady jsou mizerné, ale dva dny volna za vakcinaci patří mezi ty lepší. Ne všichni však pracují pro stát, vláda by měla výhodu dopřát i soukromým zaměstnancům a živnostníkům.
Ty fronty jsou tak dlouhé, že jim na ně dám raději dva dny volna...
Ty fronty jsou tak dlouhé, že jim na ně dám raději dva dny volna... | Foto: Jakub Plíhal

Pokud se naskytne příležitost výjimečně pochválit pana premiéra, není možné si ji nechat uniknout. A návrh Andreje Babiše, aby za očkování byly dva dny volna, mezi takové patří.

Není náhodné, že něco takového předseda vlády oznamuje právě nyní. Očkování zjevně zpomaluje. Kdo se chtěl nechat bodnout, nastavil už ruku. Zbytek nemůže či nechce. Deset milionů podaných dávek vypadá impozantně, ale reálně je oběma dávkami proočkováno jen něco málo přes polovinu populace. Místo zoufalého čekání na dávku, které jsme zakoušeli ještě před měsícem, nastupuje zoufalé přemítání, co s tolika nepoptávanými dávkami na skladě.

Babiš bohužel stále nechápe, že nyní už není místo na jeho velkoočkovací centra, místo toho nyní musí vsadit na obce a kraje s mobilními týmy, které objedou zapadlé vesnice. Stejně tak musí předat ministerstvo zdravotnictví nutnou porci pravomocí a povinností praktickým lékařům, kteří znají své pacienty a umí si s nimi popovídat o strachu z nežádoucích účinků vakcíny. To opravdu soutěží o tenisky a iPhony v obchodních centrech nelze nahradit.

Nabídka volna by ale mohla mnohé oslovit, ne náhodou některé státy něco takového již nabízí. Navíc je to logické. Jde o zásah do těla, po kterém mohou být nepříjemné účinky, volno je namístě. A nabízí se i tuzemská analogie. Když darujete krev, nejenže si přilepšíte o pětistovku či tisícovku, ale zaměstnavatel vám uzná den placeného volna. Proč by to u očkování mělo být jiné?


Belgická inspirace

Že dva dny volna mohou být "rozdílovým hráčem", naznačuje třeba průběh očkování v Belgii. Tento stát jistě není možné podezírat s přílišné funkčnosti, ale vakcinace se tam daří výtečně. A to i bez všeho možného vynucování, které se nyní přetřásá ve zbytku Evropy. 68 procent je výrazně nad unijním průměrem. A bohužel i nad Českem, kde je plně očkováno 52 procent obyvatel. Čím to je? V Belgii má zaměstnanec od 9. dubna do 31. prosince nárok na dva dny volna za dvě bodnutí. A zjevně to výrazně motivuje.

Bohužel Babiš - jak už to tak bývá - neokopíroval fungující belgický vzor kompletně, ale po svém. V pátek chce navrhnout dva dny volna pro zaměstnance pod státní službou. Média automaticky začala kalkulovat s půlmilionovou armádou veřejných zaměstnanců, ale tak to není. Pod státní službou je všeho všudy 61 tisíc lidí. I když se k tomu připočítají další zaměstnanci ministerstev, pořád to nezasáhne učitele, doktory a další početné skupiny veřejných zaměstnanců. Buď potřebuje premiér zvýšit volební preference ANO mezi úředníky, nebo vůbec netuší, co navrhuje.

Přitom belgické řešení je jednoduché. Dvoudenní volno má platit pro všechny. Český stát sice nemá, jak si takovou věc vynutit u soukromého zaměstnavatele, respektive jak vynahradit ušlý zisk živnostníkovi. Může tedy vymyslet snadnou pobídku - za dva dny volna zaměstnance v soukromém sektoru či volna pro živnostníka nebude požadovat zdravotní pojištění. Jsou to drobné, ale motivují.

V médiích se už objevily katastrofické propočty, kolik absence pracujících bude stát. Desítky miliard jsou ale iluzorní číslo. Práce se nezastaví v celé republice naráz jako při stávce. Zároveň je nutné proti těmto výpočtům postavit ušlé čtyři miliardy denně, které by stál případný další podzimní lockdown, který rozhodně už nechceme opakovat.


Pozitivní motivace je lepší než povinnost

Česko v poslední době tak jako jiné evropské země schvátila debata o případném povinném očkování. Tato možnost je však až do sněmovních voleb nepravděpodobná, politici soutěží o každý hlas ve sněmovních volbách, Babiš už alibisticky prohlásil, že něco takového bude muset rozhodnout až další vláda.

Navíc je to samozřejmě notný zásah do občanských práv. Faktickou povinnou vakcinaci si přímo či nepřímo vynucuje Francie, Řecko či Itálie. A má to již následky. V Itálii tři stovky pracovníků ve zdravotnictví ženou novou povinnost k soudu. Než soudy rozhodnou, nemají vlády jistotu, že postupují správně. V Česku se k tomu přidává i politický aspekt - nic takového bychom v předvolební kampani neměli poskytnout zdejší antivakcinační frontě, aby mohla o to více zazářit ve sněmovních volbách.

Mnohem lepší cesta je tak pozitivní motivace, jak to dokládá příklad Belgie. Zatímco v Česku stále stovky tisíc kriticky ohrožených seniorů nemají v sobě ani jednu dávku, v Belgii u osmdesátníků, sedmdesátníků i šedesátníků již překročili 90procentní proočkovanost a dobře si vedou i mladší.

Je tak vysoce pravděpodobné, že zatímco my se budeme do krve hádat o zavedení povinného očkování, Belgičané nic takového nebudou muset podstupovat, protože zvolili lepší a motivující očkovací strategii.

Okopírovat tedy dva dny volna od Belgičanů je správný krok. Jen ho ale Babiš nesmí dělat pouze pro své voličské skupiny, ale pro všechny občany.

Hosty DVTV jsou etik David Černý, kouč Marian Jelínek, paleontolog Daniel Madzia a cestovatelka Nicolette Havlová. | Video: Martin Veselovský, Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy