Milan Kruml | Komentáře
18. 10. 2012 12:00

Volný pád z 39 kilometrů byl hlavně mediálním úspěchem

Kdyby Felix Baumgartner skočil před 50 lety, dostal by se v novinách na stranu 7.
Foto: Jan Lipold

Rekordní skok Felixe Baumgartnera byl nepřehlédnutelný. Vždyť Red Bull, který projekt financoval, patří v marketingu mezi světovou špičku, píše pro Aktuálně.cz mediální analytik Milan Kruml.

Šestnáctého srpna 1960 se podařil americkému vojenskému pilotovi Joe Kittingerovi seskok s padákem z výšky 31,3 kilometru. V rakouských novinách se tehdy objevily informace o jeho výkonu v krátkých zprávách pod titulkem Seskok po hlavě z Vesmíru (například Arbeiter Zeitung, 17.8.1960, strana 7 dole).

Ovšem ani listy v jiných zemích, včetně USA, nepovažovaly tuto událost za nejdůležitější informaci dne, která nesměla chybět na titulní straně. Kittingerův rekord vydržel až do 14. října letošního roku. Doba se ale podstatně změnila. Soudě podle mediálního ohlasu se zdá být Baumgartnerův kousek jednou z nejdůležitějších událostí těchto dnů. Proč? Byl snad z hlediska vědy důležitější? Nebo odvážnější?

Odpověď je celkem jednoduchá. Rekord, označený jako Projekt Stratos, byl financován společností Red Bull. A ta, co se marketingu týče, patří mezi světovou špičku.

Baumgartner nakonec (první pokus, neúspěšný, byl proveden ve čtvrtek) skákal přímo v prime-timu - v neděli kolem osmé hodiny večer středoevropského času. Jeho skok sledovaly živě na obrazovce celkem více než tři miliony Rakušanů. Red Bull vlastní televizní stanici Servus TV, která vysílá v HD rozlišení jak pro Rakousko, tak i Německo. Samozřejmě běžel přenos na ní, ale také na veřejnoprávní ORF - což byl skvělý tah. Servus TV sice přišla o řadu diváků, kteří si raději zapnuli veřejnoprávní jedničku, ale zato dostala své logo (stěží se dá spočítat, kolikrát se na obrazovce při přenosu objevilo) k nepoměrně většímu počtu lidí. I tak dosáhla Servus TV diváckého rekordu - 400 tisíc diváků, ovšem na ORF 1 se dívalo 2,28 milionu lidí, což znamenalo podíl na trhu 59 procent - přičemž celé tříhodinové pásmo věnované Projektu Stratos mělo v průměru 1 200 000 diváků. To není jen letošní rekord ORF, ale nejvyšší sledovanost od 6. září 2006, kdy se 2,55 milionu dívalo na rozhovor s unesenou a léta vězněnou Nataschou Kampuschovou.

Ovšem zájem nebyl jen v Rakousku. V Německu vysílala událost živě zpravodajská stanice n-tv (patří do rodiny RTL). Její čtyřhodinový blok zaujal v průměru 2,24 milionu lidí a samotný skok sledovalo 7 milionů. Ano, nejsou to sice tak závratná čísla jakých dosáhl například dramatický fotbalový zápas německé reprezentace se Švédskem v úterý večer (zapnulo si ho 13 milionů diváků), ale téměř se vyrovnají například nejsledovanější fikci - premiérovým dílům cyklu Místo činu v neděli večer na ARD (v průměru 8 milionů diváků). I pro n-tv to byl divácký rekord. Německou verzi Servus TV si vybralo rekordních 200 000 diváků. Když už padla zmínka o Místě činu - jeho nedělní premiéru na ORF (produkuje a vysílá tuto kriminální řadu společně s německými kolegy) si vybralo 2 559 000 diváků. Čili na vyšetřování politické vraždy z Brém byl v Rakousku i Baumgartnerův seskok krátký.

Rekordní čísla oznámila také Berlusconiho stanice Italia 2 - seskok živě na ní měl 1,8 milionu diváků.

Na domovské stránce Servus TV sledovalo přenos 720 000 návštěvníků, kteří si prohlédli více než tři miliony stránek, přenos na portálu ORF si vybralo 300 000 uživatelů. Na You Tube shlédlo seskok osm milionů uživatelů - čímž byl o celý milion překonán dosavadní rekord, který dosáhla internetová služba Akamai v lednu 2009 s přímým přenosem inaugurace Baraka Obamy.

Pozoruhodné je i to, jakou pozornost věnovala Projektu Stratos tištěná média. Po celé Evropě se dostal do velkých seriózních i bulvárních listů. Samozřejmě rakouské deníky informovaly nejobšírněji. Nedělní vydání (a také pondělní) měly fotografie ze seskoku na prvních stranách. Celostránkové materiály se daly najít ještě v úterý - a to i v nejprestižnějších denících jakými jsou Die Presse a Der Standard.

Ty ale přinesly i řadu materiálů hodnotících mediální pokrytí Baumgartnerova skoku s odstupem a jistou ironií. Některé články si to bezpochyby zasloužily. Největší a nejčtenější rakouský list - Kronen Zeitung (průměrný prodaný náklad 815 000 výtisků denně) například tvrdil, že šlo o fascinující dobrodružství lidstva a seskok vejde navždy do učebnic dějepisu. Přesvědčoval také čtenáře, že „Nyní je náš Felix nesmrtelný!"

Jistou pochybnost vyvolává i přesvědčení deníku, že Baumgartner je rakouským Mužem století. Ale kdo ví - uvidíme za 88 let.

Autor pracuje v České televizi

 

Právě se děje

před 23 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy