Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
Aktualizováno 30. 1. 2017 15:00

Vraždění vyznavačů islámu v Quebeku: Výsledek tvrzení "co muslim, to terorista"? Možná

Jaká bude reakce českých bezpečnostních složek? Jako po útoku na vánoční trh v Berlíně či po vraždění ve francouzském klubu Bataclan?
Střelec zavraždil v quebeské mešitě šest lidí, osm zranil. Zřejmě výsledek antiislámského štvaní.
Střelec zavraždil v quebeské mešitě šest lidí, osm zranil. Zřejmě výsledek antiislámského štvaní. | Foto: Reuters

Šest lidí bylo zastřeleno v islámském kulturním centru v kanadském Quebecu, ve velké quebecké mešitě, osm zraněno. Policie zadržela dva podezřelé. Kanadský premiér Justin Trudeau čin nazval "teroristickým útokem na muslimy". Střelci vraždili v neděli, v době, kdy ve středisku pobývalo asi čtyřicet lidí.

Na tuto mešitu byla pozornost upřena již loni v červnu, tehdy k jejímu vchodu kdosi umístil prasečí hlavu. Nechutné, mimořádně hloupé, možná to však byla "ideová" předehra k letošnímu vraždění.

Motivy útočníka či útočníků zatím nejsou známé, dozvídáme se. Ale zároveň bohužel není těžké uhodnout, proč v dnešní době nějaký šílenec (normální člověk snad nevraždí) vtrhne do mešity a střílí do obyčejných věřících muslimů. Stali se přece terčem dennodenních útoků na internetu, jsou vykreslováni nejen anonymními autory, ale také politiky na různých úrovních jako akutní hrozba, jako potenciální teroristé.

Děsivé je, že takový střelec může jednat v podobně "svatém přesvědčení", naplněn zcela mylným přesvědčením, že chrání "naše hodnoty" či "křesťanské hodnoty", jako to dělají teroristé napojení na tzv. Islámský stát nebo Al-Kajdu. (Případně může hájit i nějaké jiné "hodnoty"; útočníci v quebecké mešitě údajně volali Alláhu Akbar, což je při zabíjení muslimů rovněž šílené).

Minulý pátek podepsal v sousedních Spojených státech Donald Trump výnos, který brání muslimům z vybraných zemí ve vstupu do USA; megapopulistické a neamerické gesto, které zjevně klade rovnítko mezi teroristu a muslima.

V Kanadě žije podle the World Fact Book skoro 70 procent křesťanů (občanů hlásících se ke křesťanství) a jen 3,2 procenta muslimů, tedy zhruba milion. Naprostá menšina, jež nepochybně Kanaďany neohrožuje. (Mimochodem v USA žije 0,9 procenta muslimů ze skoro 324 milionů občanů, tedy ještě méně, jak Trump jistě ví.)

Štvaní proti muslimům však funguje a vyvolává silnou odezvu. Kanadský premiér Trudeau po Trumpově antimuslimském zákazu reagoval tak, že jeho země uprchlíky vítá a nehledí na jejich vyznání. Zřejmě to nestačí, špatné vzory táhnou více, mají silnější magnetismus, Trump (a Zeman a Le Penová a další) si snadno nacházejí následovníky, kteří se chtějí bát a chtějí nenávidět.

Štvát proti jakékoli skupině obyvatel či jakémukoli vyznání, ať jsou to křesťané, židé, muslimové, či jiní, je vždycky nebezpečné, vždycky to končí napadáním, někdy i vražděním. Jak vidíme, stalo se to dokonce i v zemi, jejíž premiér je normální a viditelně, reálně vyznává ony křesťanské hodnoty. – Rozeštvávající politici by si měli svoji váhu, svoji roli v posilování nenávisti, uvědomit.

Pokud umírněné quebecké muslimy vraždili islamističtí teroristé (hlásící se třeba k Islámskému státu), pak pokojní vyznavači islámu čelí dvěma vážným hrozbám: nenávisti poštvávaných nemuslimů a nenávisti teroristických pseudomuslimů. Pekelný souběh.

Jaká bude reakce českých bezpečnostních složek? Jako po útoku na vánoční trh v Berlíně či po vraždění ve francouzském klubu Bataclan? Nebo snad u nás nepanuje antimuslimská atmosféra? Sejde se Bezpečnostní rada státu? Vystoupí ministr vnitra? Budou chráněna místní muslimská centra? Těžko. A přitom přece zjevně jde i v Quebeku o terorismus. Platí snad pořád, že teror islamistických radikálů je stejně nepřijatelný a nebezpečný jako teror jakýchkoli antiislámských radikálů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy