Jaroslav Šonka Jaroslav Šonka | Komentáře
19. 1. 2017 9:00

Vražedná idyla ve Wannsee: Před 75 lety nacisté v čele s Heydrichem schválili „konečné řešení“

Každý z účastníků schůzky obdržel jeden protokol, který byl přísně tajný, a řada exemplářů se v chaosu konce války ztratila. Po ní byl objeven jen jeden exemplář tohoto patnáctistránkového dokumentu.
Horký den na pláži u jezera Wannsee, 1940.
Horký den na pláži u jezera Wannsee, 1940. | Foto: ČTK

Před pětasedmdesáti lety, 20. ledna 1942, se ve vile u berlínského jezera Wannsee sešli důležití nacističtí činitelé, aby systematizovali masové vyvražďování Židů. Roky 1941–43 byly v tomto ohledu klíčové. Diskriminace německých židů, kteří byli ve skutečnosti vlastním pocitem Němci, proto s malým „ž“, začala v podstatě již v roce 1933, když se Hitler dostal k moci. V roce 1935 byly přijaty právní normy, které židovské obyvatelstvo vyloučily z německého „národa“.

Během olympiády 1936 chtěl Hitler předvést světu idylu. Nacisté potlačili pronásledování minorit. Jen Romy izolovali v koncentračním táboře Marzahn. Svět, oklamaný olympijským mírem, ovšem stále ještě diskriminovaným skupinám příliš nepomáhal. Pronásledování židovských spoluobčanů ve Vídni, kde oběti musely například čistit dlažbu zubními kartáčky, či o něco později v protektorátu bylo brutální, ale nacistická opatření byla světem často považována za dočasná (připomeňme si jen slova Nevilla Chamberlaina, který v souvislosti s Mnichovskou dohodou hovořil o „míru pro naši dobu“). Proto také neměla emigrace z Německa patřičnou podporu.

V táborech Hachšara (Příprava) v okolí Berlína se až do roku 1940 chystali mladí „neárijci“ na novou existenci v Palestině. Ještě několik stovek z nich stihlo odejít.

Začátek války přepadením Polska v roce 1939 a následující přepadení Sovětského svazu v létě 1941 přivedly do stále se zvětšující se oblasti ovládané nacisty další židovské skupiny. Okolní svět stále ještě nevycházel dostatečně vstříc židovské emigraci. Útočná válka pak v podstatě jakoukoli možnost záchrany Židů vyloučila. Za německou frontou existovalo vražedné zázemí. Jednotky SS, často s „úřední“ pomocí řadové armády, organizovaly masové vraždy Židů. Dodnes je v Německu podstatná historie této pomoci. Detaily ukazují, že se část armády podřídila ochotně, ale je také důležité, že bylo možné účast na vraždění odmítnout. Ke svědkům, kteří odmítli, patřil mimo jiné i Fritz Muliar, herec a kabaretista, později rakousko-německý představitel Švejka.

Vila ve Wanssee, kde se rozhodlo o holocaustu, na snímku z ledna 2017.
Vila ve Wanssee, kde se rozhodlo o holocaustu, na snímku z ledna 2017. | Foto: ČTK

Kolik tisíc denně?

Kapacita vražedných mechanismů ovšem nacistům nepostačovala. Existovaly relativně naivní plány (opět hrála roli kapacita) vystěhování židovského obyvatelstva, například na Madagaskar, ale Velká Británie brzy ovládla světová moře a takové projekty z německé perspektivy nebyly možné. Prohraný boj o Moskvu koncem roku 1941 nacistům ukázal, že ovládnout Sovětský svaz a vyhnat Židy na východ asi také nebude možné. Následující bitva u Stalingradu byla v podstatě již v roce 1942 také ztracená, a tím zmizel další možný koridor odsunu židovského obyvatelstva z Německa i z obsazených území (a také vidina přístupu k naftovým polím kolem Kaspického moře).

Varianta masové vraždy, vraždy systematické, technizované a organizované, byla stále pravděpodobnější a nacisté ji začali zavádět v takzvaných vyhlazovacích táborech. Ke koordinačnímu setkání mělo dojít již koncem roku 1941, ale bylo odloženo na leden. V idylickém prostředí vily na břehu jezera se během několika hodin mezi klasicistní výzdobou s mramorovými andělíčky rozhodlo, jak bude vypadat systematická část vražedného plánu. V malé skupině pověřených byli mimo jiné Reinhard Heydrich, který z Hitlerova pověření konferenci předsedal, a Adolf Eichmann, jehož pozdější výslech během procesu v Izraeli přispěl k porozumění toho, co se vlastně ve Wannsee odehrálo. Heydrich byl čtyři měsíce nato zabit v Praze.

Každý z účastníků setkání obdržel jeden protokol, který byl přísně tajný, a řada exemplářů se v chaosu konce války ztratila. Po ní byl objeven jen jeden exemplář tohoto patnáctistránkového dokumentu. Jde o skutečný pramen následujícího systematického vyvražďování, který ovšem v textu používá řadu odporných a zdánlivě zastírajících pojmů. „Konečné řešení“ je jedním z nich.

Popírači a svědek

Kolem schůzky ve Wannsee se po válce odehrálo několik historických debat, které rozpoutali především popírači holocaustu. Intenzivní bádání je ovšem dnes v situaci, kdy o pravosti dokumentu a dění kolem systematizace vraždění není pochyb. Průběh konference a s ní spojené dokumenty potvrdil během procesu v Jeruzalémě i Eichmann, který po válce přežíval v přestrojení v Argentině, byl pak unesen a v roce 1961 v Izraeli odsouzen a popraven.

Vila, ve které se jednání odehrálo, se po desetiletích nenápadné existence – sloužila jako dětský domov – stala dokumentačním střediskem. Je tu výstava o konferenci a o různých aspektech nacisty organizovaných masových vražd a také tu působí vědecké centrum s jedinečnou knihovnou. Výlet k Wannsee je poučný i jinak – od vily přes jezero je například vidět ostrůvek Schwanenwerder, kde svého času bydleli Joseph Goebbels a Lída Baarová.

Hned vedle vily kotví plachetnice bohatých Berlíňanů, na břehu jezera funguje restaurace jedné turecké rodiny. Nevzrušené cinkání lanek o ráhna lodí je zdejším typickým doprovodným zvukem. Cestou k památníku konference je možné navštívit i vilu slavného německo-židovského malíře Maxe Liebermanna, který zemřel v roce 1935, ale stačil nacisty ještě sarkasticky okomentovat: „Nemůžu tolik sežrat, kolik bych chtěl blít.“ 

Dokument konference ve Wannsee je k dispozici na internetu: http://www.ghwk.de/fileadmin/user_upload/pdf-wannsee/dokumente/protokoll-januar1942_barrierefrei.pdf.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 18 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy