Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
12. 6. 2015 14:45

Za 600 si důchodci ani nenapustí bazén. Tomu říkáte dárek?

Penzisté dostanou 600 korun. Hlavní poselství akce ale spočívá v něčem jiném, než vláda zamýšlí. Jde o působivou, i když trochu drahou reklamu na důchodové spoření.
Ilustrační foto z deky.
Ilustrační foto z deky. | Foto: ČTK

Začala sezona napouštění zahradních bazénů, což působí problémy s vodovodními přípojkami. A vládní koalice se rozhodla, že věnuje penzistům 600 korun jako jednorázový příspěvek k prosincovému důchodu.

Obě události spolu pochopitelně nesouvisejí, respektive jsou svým způsobem právě opačné. Zatímco bazény - nic proti bazénům ani bazénkům - představují rozmařilost a Češi jsou v počtu zahradních bazénů na obyvatele evropskou velmocí, výše státního důchodu znamená pro tisíce lidí otázku přežití.

Tento týden také médii probleskla zpráva, že přibývá seniorů, kteří nemají peníze na jídlo, a špatná výživa se podepisuje na jejich zdraví. Některým důchodcům po zaplacení výdajů na bydlení zbývá pár stokorun měsíčně, pomáhají neziskovky.

Běžný, ale kvalitní kruhový zahradní bazén o rozměrech 366 x 122 centimetrů je třeba naplnit nějakými deseti kubickými metry vody. Při ceně vodného a stočného plus mínus 80 korun za metr krychlový by ten státní penzijní příplatek nestačil ani na jedno napuštění.

Šestisetkorunový příspěvek ovšem obdrží jak senioři, kteří - obrazně řečeno, anebo i ve skutečnosti - disponují bazénem, tak ti, kteří - obrazně řečeno, anebo i ve skutečnosti - nemají co jíst a pro které to představuje významnou pomoc.

Rozpočítáno na celý rok, hovoříme o padesáti korunách měsíčně navíc. Pouhé padesátikoruně.

Jde - z pohledu státního rozpočtu naštěstí - jen o zlomek kdysi Jiřím Paroubkem slibovaných třináctých důchodů, přesto akce vyjde na 1,7 miliardy. Protože stát nedokáže rozlišit potřebné od nepotřebných, dostanou 600 korun navíc i ti, kteří se bez nich zcela obejdou. Sugestivním příkladem může být prezident republiky alias důchodce z Vysočiny (předpokládejme, že bonus poukáže do fondu na splácení státního dluhu nebo na dobročinné účely).

Starobní důchod 15 tisíc korun měsíčně a více pobírá podle čísel správy sociálního zabezpečení přibližně 75 tisíc lidí. I jim se může šestistovka hodit, komu taky ne, ale v poměru k jejich ročním životním výdajům půjde pravděpodobně o zanedbatelné drobné. Není důvod, aby je stát vyplácel. Místo toho by mohl penzistům se starobním důchodem sedm tisíc a méně, kterých je také přibližně 75 tisíc, věnovat dvojnásobek.

Ani takové řešení by ale nebylo spravedlivé. Kdo je potřebný, se nepozná jen podle výše starobního důchodu. A jak stanovit hranici, od které na dárek od státu vzniká nárok? Kdyby ze solidárního důchodového fondu jedni příspěvek dostali a jiní ne, soud by to asi vyhodnotil jako protiústavní.

Stát vloni vydal na důchody 376 miliard korun. Teď vláda s vypětím všech sil ucedí necelého půl procenta navíc - a výsledkem je částka, která je pro většinu lidí v rámci jednoho roku symbolická. Ještě jednou: tím nezlehčujeme její význam pro seniory, kteří si budou moci dopřát alespoň několik slušných večeří.

Hlavní poselství Akce 600 spočívá v něčem jiném, než vláda zamýšlí. Jde o působivou, i když trochu drahou reklamu na důchodové spoření. Vzkaz zní: stát a jeho penze vás, milí budoucí senioři, nevytrhnou. Dobře si rozmyslete, do čeho investujete. Chápeme, že místo napouštění bazénu šetřit na důchod není v tom horku úplně příjemné, ale…

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy